Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sancılı Karın Ağrısı

Karın ağrıları, günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız bir durum olarak bilinmektedir. Bazen önemsemediğimiz, geçer diye beklediğimiz karın ağrısı, cerrahi müdahale gerektiren ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Karın içi organlardan kaynaklanan ağrılar, belirli belirtilerle kendini gösterebilir. Bu ağrılar, mide ve bağırsak sistemi, kadın ve erkek üreme organları, böbrek ve idrar yolları, safra kesesi, dalak gibi organlardan kaynaklanabileceği gibi, bazı kan hastalıkları, akciğer ve kaburga rahatsızlıkları hatta zona gibi cilt hastalıklarından da kaynaklanabilir. Sancılı karın ağrıları, 6 saat içerisinde aniden başlayan ağrılar olarak tanımlanır ve akut olarak adlandırılır. Bu ağrılara iştahsızlık, bulantı, kusma, karın şişkinliği, dışkılama yapamama ve ateş eşlik edebilir. Aniden başlayan karın ağrılarınızı önemseyin.

Sancılı Karın Ağrısının Önemi

Sancılı karın ağrısı, toplumda en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir ve bademcik iltihabından apandisite kadar birçok önemli hastalığın belirtisi olabilir. Karın ağrılarının kaynağını tam olarak belirlemek her zaman mümkün değildir. Karın bölgesinde hissedilen ağrıların tamamını "karın ağrısı" olarak adlandırıyoruz. Uzun süre devam eden ve şiddetli olmayan karın ağrıları, birçok insan tarafından önemsenmeyebilir; ancak bu ağrılar kalın bağırsak kanserinin bile bir bulgusu olabilir. Bazen çok önemli hastalıkların tek bulgusu sancılı karın ağrısı olabilirken, bazen çok önemsiz bir sağlık sorunu nedeniyle de karın ağrısı hissedilebilir. Sancılı karın ağrısına en sık neden olan hastalık, irritabl bağırsak sendromudur. Çevresel faktörlerin sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkileri, kişinin bağırsak hareketlerini etkileyerek şişkinlik ve gaz gibi şikayetlere neden olabilir. Bu yüzden karın ağrısının neden kaynaklandığının ve ağrıya eşlik eden diğer bulguların iyi incelenmesi, doğru teşhis konulması açısından önemlidir.

Sancılı Karın Ağrısı Neden Olur?

Karının farklı bölgelerindeki ağrılar, o bölgeye özgü organların hastalıklarının belirtisi olabilir. Mide ve bağırsak bozuklukları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, şeker hastalığı, kadınlarda adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmesi ve zona gibi hastalıklar karın ağrısına neden olabilir. Sadece karın boşluğundaki organlar değil, aynı zamanda akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları da karın ağrısına yol açabilir.

Sancılı Karın Ağrısı İçin Uygun Tetkik ve Tedavi

Muayeneler sırasında hastalardan alınan bilgiler, hastalığın teşhisi konusunda yön verici olabilir. Karın bölgesine yapılan ultrason önemli bulgular verebilir. Girişimsel olarak ise endoskopi ve kolonoskopi ile teşhis konulabilir. Bazen MR ve tomografi ile batın içini görüntülemek, bazen teşhis amaçlı laparoskopi ile karın içine bakmak gerekebilir. Kan ve idrar tetkikleri ile karın içi organlarının yansımalarını incelemek gerekir. Bütün hastalara tüm tetkiklerin yapılması gerekmez; teşhis ve tedavi yöntemleri hastaya ve şikayetlere göre uygulanmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Sancılı Karın Ağrıları

Karın sağ üst köşesinde hissedilen ağrılar, karaciğer ve safra kesesinden kaynaklanabilir. Göbek etrafında ve üstünde hissedilen ağrılar mide ve oniki parmak bağırsağına ait gastrit ve ülser gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Karın sol üst tarafında ve orta bölümde olan ağrılar, pankreas ve safra yollarındaki rahatsızlıklardan, kasık bölgesinde olan ağrılar kadınlarda yumurtalıklarda ve idrar yollarında olan rahatsızlıklardan, karın sağ alt tarafında olan ağrılar ise apandisitten kaynaklanabilir.

Sancılı Karın Ağrısı İçin Alınacak Önlemler

Sancılı karın ağrıları için alınacak önlemler:

  • Karın ağrısının nedenini belirlemek için zamanında doktora başvurmak.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermek.
  • Stres yönetimi ve rahatlama tekniklerini uygulamak.
  • Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak.
  • Su tüketimini artırmak ve düzenli egzersiz yapmak.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kâşife

11 Temmuz 2024 Perşembe

Karın ağrım aniden başladı ve şiddetli, aynı zamanda iştahsızlık ve kusma da yaşıyorum. Bu durum cerrahi müdahale gerektiren ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Kâşife, yaşadığınız belirtiler oldukça rahatsız edici görünüyor ve ciddiye alınması gereken bir durum olabilir. Ani başlayan şiddetli karın ağrısı, iştahsızlık ve kusma gibi belirtiler, apandisit, safra kesesi taşı veya pankreatit gibi cerrahi müdahale gerektirebilecek ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Ancak kesin bir teşhis koyabilmek için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir. En kısa sürede bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yan Karın Eritme Hareketleri

Yan Karın Eritme Hareketleri

İki Kez Karın Estetiği Yapılır mı?

İki Kez Karın Estetiği Yapılır mı?

Karın Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Alt Karın Eritme Yöntemleri

Alt Karın Eritme Yöntemleri

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Güncel

Ameliyat Sonrasında Karın Germe

Ameliyat Sonrasında Karın Germe

Güncel

Karın Altı Ağrısı Acil Durum Sinyali

Karın Altı Ağrısı Acil Durum Sinyali