Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?
19 Haziran 2024

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda karın ağrısı oldukça yaygın bir şikayettir ve birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu makalede, çocuklarda karın ağrısının nedenlerini ve bu ağrıyı hafifletmek için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerini ele alacağız.

Çocuklarda Karın Ağrısının Nedenleri

Çocuklarda görülen karın ağrısının birçok sebebi olabilir. Bazı çocuklarda karın ağrısının sebebi basit bir gaz sancısından kaynaklanabilir. Çocukların karında hissettiği sıkıntılar bağırsaklarda yaşanan şikayetlerden de olabilir. Fazla yemek yeme, gerilim, stres, gastroenterit, migren, mide ağrısı gibi sorunlar da karın ağrısının nedenleridir. Bazı çocuklar genellikle de zamanı geçmiş, temiz yerlerde yapılmayan ya da zararlı gıda maddelerini yedikten sonra karın ağrısı başlar. Bu yedikleri yiyecekleri belirleyerek, çocuğunuzun beslenme planında çıkarmanız gerekir. Bu şekilde, gıda alerjisi vakasını önlemiş olursunuz. Kronik karın ağrısı olan çocuklar da mutlaka bir hekim kontrolünden geçmelidir. Kronik karın ağrısıyla birlikte ateş, kusma ve bedende iki büklüm olacak kadar şiddetli bir ağrı yaşıyorsanız, mutlaka bir hekime gitmelisiniz. Nedeni açıklanamayan şiddetli ağrılar hakkında hekim tavsiyesi almanızı tavsiye ederiz.

Çocuklarda Karın Ağrısı İçin Doğal Sağlık Tedavileri
  • Ilık su, sıcak su torbası veya katı yiyeceklere bir süre ara verilmesi biçiminde önlemler çocuklarda karın ağrısına iyi gelir ve hafifletir. Karın ağrısı mide ağrısına benziyorsa, bağırsakların hızlı çalışması ile geçiyorsa, bunun sebebi kabızlık olabilir. Bu gibi durumlarda, çocuğunuzun su tüketimini artırın ve lifli sebzelerle, meyvelerle beslenmesini sağlayın. İşlenmiş gıda maddelerinden uzak durmanız gerekir.
  • Çocuğunuza kaynatılmış su veya şişelerde satılan kaynak suları içirerek bağırsaklarının düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Homeopati alanında kullanılmakta olan çit kökü (Bryonia) oldukça hassas olan, ağrısı en ufak harekette çoğaldığı için, bağırma noktasına gelen çocuklar için kullanabilirsiniz. Papatya ilgi ve sevgi isteyen ve rahatlama ihtiyacı duyan çocuklar için kullanabilirsiniz. İlgiyi üstüne çekmek için ya da şımarıklık yaptıkları zaman karın ağrısı olduğunu söyleyen çocuklar için “Nux vom” denilen maddeyi kullanabilirsiniz. Kabızlık ve stres için kullanılan doğal yollar çocuklarda karın ağrısı için de uygun tedavi olabilir.
  • Çocuklarda karın ağrısının sebebi hazımsızlık ise papatya çayı ya da nane çayı içirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun içinde bulunduğu ruhsal ve duygusal hayatı da göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuz sürekli karın ağrısından şikayeti oluyorsa, bu şikayetin arkasında yatan duygusal bir sıkıntı olup olmadığını tespit etmelisiniz. Çiçek esansları (Misk otu) sinirlere de karın ağrısına da iyi gelir. Çocuğunuz çok sabırsızsa sabır otu kullanılabilir. Misk otu korku sebebiyle çocuklarda ortaya çıkan karın ağrıları için kullanılabilir. Çocuğunuz değişim sürecinden geçiyorsa, örnek verilirse, ergenlik, sınavlar, yeni başlayacağı bir okul, yeni bir bakıcıya alışma ya da yeni bir kız arkadaşla tanışma gibi dönüm noktaları sayılan olayları çocuğunuz yaşıyorsa, ceviz ve ceviz yağı tüketmesini sağlayın.
  • Sinirlendiğinde karın ağrıları oluyorsa kedi otu ya da papatya çayı ile hafifletebilirsiniz.
Çocuklarda Karın Ağrısına Faydalı Olan Terapiler

Homeopati, herbalizm, çiçek esansları, besin terapisi, Ayurveda, aroma terapi, refleksoloji, yoga ve masaj gibi yöntemler çocuklarda karın ağrısına iyi gelebilir.

Çocuklarda Karın Ağrısı İçin Evde Yapabilecekleriniz

Tedaviye başlamadan önce karın ağrısına sebep olan etkenleri bulmaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun hayatını göz önünde bulundurarak herhangi bir duygusal veya fiziksel şikayeti olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Çocuğunuzun yeme içmesine ve uyku düzenini dikkat edin. Çocuğunuza zaman ayırmayı unutmayın. Bol bol egzersiz yapmasını sağlayın. Bu konularda kendisine telkinlerde bulunarak, stres altında kalmamasına dikkat ederek özen gösterin. Bazı çocuklar genellikle okul zamanında karın ağrısını çekerler ve okullar tatile girdiğinde karın ağrıları hemen geçer. Çocuğunuzdaki karın ağrısına sebep olarak, okulda kaytarmayı görüyorsanız bile, karın ağrısına diğer sebeplerini de göz önünde bulundurun. Duygusal sebeplerden dolayı karın ağrısı oluyorsa, ağrıya ya da acıya neden olan etkenin üzerine gitmenizde fayda vardır. Sabırlı olun ve sorunun derinliğine inin. Bunu yaparken de önerdiğimiz doğal sağlık yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Onlara anlayış ve sevgi gösterin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yan Karın Eritme Hareketleri

Yan Karın Eritme Hareketleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hafif Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hafif Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Bölgesi İnceltme Hareketleri

Karın Bölgesi İnceltme Hareketleri

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Alt Karın Eritme Yöntemleri

Alt Karın Eritme Yöntemleri

Güncel

Karın Ağrısı Gaz Sebepleri

Karın Ağrısı Gaz Sebepleri