Alt Karın Eritme Yöntemleri
13 Temmuz 2024

Alt Karın Eritme Yöntemleri

Alt Karın Eritme

Alt karın bölgesinde bulunan yağlanma, birçok kişi için rahatsız edici bir görüntü oluşturabilir. Bu nedenle, alt karın bölgesinin inceltilmesi için yapılacak egzersizler ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları, bu bölgedeki yağlanmadan kurtulmaya yardımcı olabilir. Alt karın bölgesinin daha estetik bir görünüm kazanması için öncelikli olarak düzenli beslenme, karbonhidrat ve yağ içeren besinleri mümkün mertebe azaltmak gereklidir. Bunun yanı sıra, belirli egzersiz hareketleri ile bu bölgenin sıkılaşması sağlanabilir. Şimdi, alt karın eritme egzersizlerinden bahsedelim.

Yukarı İtme ile Alt Karın Hareketi

Bu egzersiz, alt karında bulunan yağlanmaları gidermek için etkili bir yöntemdir. Öncelikli olarak düz bir zemine sırtüstü uzanıp, karın bölgesinin bel boşluğunu kapatarak bu uygulamaya başlarız. Bacakları bükmeden yukarı kaldırarak dik bir pozisyonda bekleriz. Ayrıca, elleri kalçanın altına yerleştirerek, karın bölgesine belden kuvvet alarak bacakları yukarı doğru kaldırırız. Bu kaldırma esnasında 5 saniye kadar bekleyip, tekrar bırakarak bu hareketi günde 10 defa uygulamak alt karın bölgesindeki yağların sıkılaşmasına ve giderilmesine katkıda bulunur.

İtme Hareketi ile Alt Karın Eritme Egzersizi

Alt karın bölgesindeki kasların çalışması ile bu bölgede bulunan sıkılaşma artırılabilir. Bu egzersizi yapmak için sırt üstü yere uzanarak, bel boşluğunu karın bölgesine içe çekerek kapatırız. Yere uzandıktan sonra bacakları 90 derece kaldırıp diz kısmından ileri doğru bükerek bacaklarımızı itmeye başlarız. Bacakları ittikten sonra kuvveti karşılık verip kolları ve bacaklara doğru itme uygulanır. İtme süresi içerisinde beş saniye bekleyip, tekrar bırakıp tekrar itme işlemini uygularız. Bu hareketi 10 sefer tekrar edip uygulandığında alt karın bölgesinde bulunan yağlanmada azalmalar görülecektir.

Tırmanma Egzersizi ile Alt Karın Eritme Hareketi

Bu hareket, alt karın bölgesinde çalıştırmaktadır. Kardiyo hareketi sayesinde buradaki yağlardan kurtulmanın önemli bir yoludur. Bu bölgedeki sıkılaşmanın yanı sıra, yüksek oranda kalori yakımına neden olur. Hem fazla yağ yakmak için hem de metabolizmanın hızını artırmak için gün içerisinde bu egzersiz sayesinde kalori harcayarak kilo verilebilir. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için emekleme pozisyonunda yüz üstü bir şekilde ayak uçları yere temas edecek şekilde pozisyon alınır. Karın bölgesini sıkarak bel ve kalçayı sırt bölgesine paralel bir şekilde baş bölgesini kaldırmadan ve kasmadan bu hareket uygulanır. Bu hareket esnasında sanki bir yere tırmanıyormuş gibi bacak karına doğru çekilip geri itilerek bu hareket uygulanır. Bu hareketi iki bacağa uygulayarak hızlı bir şekilde tekrar edilir. Bu hareketi kaygan bir zeminde yaparak daha rahat uygulamak mümkündür. Tempolu bir şekilde sanki tırmanıyormuş gibi hareket edip vücutta olan bütün kaslar çalıştırılmış olur. Bu sayede alt karın bölgesindeki yağlanmalar giderek, sıkılaşmış bir karın bölgesine sahip olunur.

Alt Karın Eritmede Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler

Alt karın bölgesindeki yağlanma, kişide fazla kilo görünümüne sebep olabilir. Özellikle pantolon bölgelerinde sarkan yağlanmalar sebebiyle kişi kötü bir görüntü elde edebilir. Yapılan egzersizlerin dışında, kişinin tükettiği yiyeceklere dikkat etmesi ile bu bölgedeki yağlardan kurtulmak mümkündür. Alt karın bölgesinde yağlanma bulunan kişilerin zararlı içeceklerden, özellikle karaciğer tarafından metabolize edilen şeker ve asit oranı yüksek içeceklerden uzak durmaları gerekir. Bu kişilerin şeker yediği zaman karaciğerlerinde yağlanmalar meydana geldiği için bu bölgelerinde de yağ oranı artar. Ayrıca şekerli yiyeceklerden, şerbetli tatlılardan da uzak durarak bu bölgedeki yani alt karın bölgesindeki yağlarda azalmalar sağlanır. Yapılan araştırmalarda bir bardak gazlı içeceklerin obezite riskini artırdığı ve bu bölgelerde yağ oranını çoğalttığı görülmüştür. Doğru beslenmek için meyve ve sebze gibi vitamin ve mineral oranı yüksek olan lifli yiyecekler tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca alt karın bölgesinde yağlanmalar bulunan kişinin karbonhidratlı besinleri azaltmaları ile düşük kalorili ürünler tüketerek; alt karın bölgesinde yağlanmaları azaltması sağlanır. Kalorisi düşük olan besinler ile alt karın bölgesindeki yağlanmaların azalması sağlanır. Bu sebepten dolayı lifli gıdalar olan sebzelerden tüketip, yanında da baklagiller gibi ürünler ile alt karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkün. Günlük düzenli miktarlarda sık sık yemek yiyerek ve ara öğünler sayesinde fazla acıkmadan beslenme şekli ile alt karın yağlarından kurtulmak mümkün olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ortaç

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Alt karın bölgesindeki yağlanmadan rahatsız olanlar için yukarı itme hareketi etkili midir? Bu egzersizi yaparken bacakları bükmeden yukarı kaldırmak zorluk çıkarabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ortaç,

Alt karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak için yukarı itme hareketi etkili olabilir, ancak tek başına yeterli olmayabilir. Bu egzersizi yaparken bacakları bükmeden yukarı kaldırmak başlangıçta zor gelebilir. Ancak zamanla kasların güçlenmesi ve esnekliğin artmasıyla daha kolay hale gelecektir. Ayrıca, alt karın yağlarını eritmek için dengeli bir diyet ve kardiyo egzersizleri ile bu hareketi desteklemen faydalı olacaktır. Kendi sınırlarını zorlamadan, düzenli ve dikkatli bir şekilde çalışmaya devam etmeni öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karın Altı Ağrısı Acil Durum Sinyali

Karın Altı Ağrısı Acil Durum Sinyali

Güncel

Karın Bölgesi Yağları Eritme Teknikleri

Karın Bölgesi Yağları Eritme Teknikleri

Güncel

Karın Bölgesi İnceltme Hareketleri

Karın Bölgesi İnceltme Hareketleri

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

1 Haftada Karın Kası Nasıl Yapılır?

1 Haftada Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Gazı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Gazı Belirtileri ve Tedavisi

Anne Karnında Bebek Gelişimi

Anne Karnında Bebek Gelişimi

Evde Karın Kası Nasıl Yapılır?

Evde Karın Kası Nasıl Yapılır?

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?