Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?
22 Haziran 2024

Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir:

Birçok kadın adet sancısı yaşamaktadır, fakat bazı kadınlarda adet sancıları aşırı şiddetli olabilir ve bu sancılar nedeniyle günlük işleri yapmak bile bir sorun haline dönüşebilir. Adet sancıları, birincil adet sancıları ve ikincil adet sancıları olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil adet sancıları, herhangi bir sağlık problemine bağlı olmaksızın, adet dönemi öncesinde ve sırasında yaşanan ağrılardır. Bu tip ağrılar, adet görmeye başladıktan sonra ortaya çıkarak yaşam boyu devam edebilir. İkincil adet sancıları ise normalde hafif ve orta dereceli adet sancısı yaşayan kadınlarda bazı hastalıklar nedeniyle sancıların artması durumudur. Bir sağlık sorununa bağlı olmayan adet sancıları için bu dönemde bazı bitki çayları kullanmak ve evde uygulanabilecek yöntemlerle sancıları hafifletmek mümkündür. Adet görmeye başlanan zamandan bu yana, şiddetli adet sancıları ile mücadele ediliyorsa, bazı teknikler ile bu sancıların hafiflemesi sağlanabilir.

Adet Sancısının Sebeplerini Araştırmak:

Öncelikle ağrıların sebebini bulmak için bir kadın doğum doktoruna başvurmak gereklidir. Adet sancısının altında yatan sebepler araştırılmalı, herhangi bir sağlık problemi varsa düzeltilmeli ve tedavi yoluna gidilmelidir. Bunun yanı sıra özellikle birincil adet sancısı yaşayanlar için kişinin yapabileceği bazı önlemler ve ağrıya iyi gelecek yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanması durumunda adet ağrısı önlenebilir ve adet dönemleri daha rahat bir şekilde geçebilir.

Evde Uygulanabilecek Yöntemler:

Bu yöntemler arasında sıcak havlu uygulaması en basit uygulanacak yöntemler arasındadır. Havluyu ısıtarak alt karın bölgesine konulduğunda ısıyla birlikte kasılmalar ve sancılar hafifleme gösterecektir. Bu bölgeyi gün içinde sıcak tutmak da iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Öğünleri hafif tutarak azar azar sık sık yemek faydalı olur. Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçları ile dairesel hareketlerle masaj yapmak da bir diğer yöntemdir. Koltuğa oturduğunuzda ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatmak ve sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş almak sancınızı hafifleteceği gibi, sizi de rahatlatacaktır. Hafif bir yürüyüş, düzenli egzersiz ve fazla kilolardan kurtulmak da adet sancılarını azalttığı bilinmektedir.

Bitki Çayları ve Doğal Yöntemler:

Sıcak içecekler, özellikle bitki çayları adet sancısına iyi gelen yöntemler arasındadır. Adet ağrısına iyi gelen bitkiler arasında;
  • Kara Alıç
  • Ahududu
  • Yaban Mersini
  • Zencefil
  • Kava Kava
  • Çilek
  • Civan Perçemi
bulunmaktadır. Bu bitkilerden yapılan çaylar, kasları gevşetici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, bu dönemde bol su içmek ve kafeinli içeceklerden kaçınmak da ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir.

Sonuç:

Adet sancıları, birçok kadının yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur. Ancak, yukarıda belirtilen yöntemler ve bitkisel çözümler, bu sancıları hafifletmekte oldukça etkilidir. Şiddetli ağrılar devam ederse, mutlaka bir uzmana başvurmak önemlidir. Kendi vücudunuzu tanıyarak, size en iyi gelen yöntemleri belirleyebilir ve adet dönemlerinizi daha rahat geçirebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üst Karın Eritme Hareketleri

Üst Karın Eritme Hareketleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Ağrısı Gaz Sebepleri

Karın Ağrısı Gaz Sebepleri

Gebelikte Karın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Karın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Boşluğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Boşluğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Güncel

Hafif Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hafif Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?