Karın Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
09 Temmuz 2024

Karın Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Ameliyatı

Karın ameliyatı, genellikle kadınlarda görülmekle beraber, erkeklerde de aşırı kilo sebebiyle karın derisi ve kaslarında meydana gelen deformasyona bağlı sarkma ve gevşemeler görülebilir. Doğum yapan kadınların karınlarındaki deformasyonun en önemli sebebi doğumdur. Aşırı kilo almak ve aşırı kilo kaybı da karın derisinde gevşemeye ve sarkmalara yol açabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı karın ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Karın ameliyatında amaç, karın bölgesindeki deformasyonu gidermektir.

Karın Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın ameliyatı, işleme bağlı olarak 2-5 saat arasında sürmektedir. Açılan kesi yeri genellikle iç çamaşırının altında, göbeğin 8-10 santim altında kalmaktadır. Göbek çevresinde göbek deliğini transfer etmek için ikinci bir kesi açılmaktadır. Ameliyat bittikten sonra açılan kesiler deri altından gizli dikişler ile kapatılır. Bölgede biriken fazla sıvıyı dışarı atmak için dren olarak isimlendirilen iki tüp yerleştirilir. Ameliyat günü hastaya idrar sondası takılmaktadır. Hasta ayağa kalktığında ise idrar sondası çıkartılır. Karın ameliyatı tamamlandıktan sonra, hasta servise alınmadan önce kişiye özel korse giydirilir.

Karın Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın ameliyatını gerçekleştiren cerrah, hastasının uyması gereken bazı kurallarda uyarır. Hasta eğer sigara içiyorsa ameliyattan en az 15 gün önce sigara kullanmayı bırakmaları gerekir. Bu süre içinde güneşte fazla kalmaktan kaçınılmalı ve hasta E vitamini desteği ve aspirin tarzı ilaçlar kullanıyorsa ara vermeleri ve ağır diyetleri bırakmaları gerekir. Hastada soğuk algınlığı ya da başka rahatsızlıklar varsa ameliyatın iptaline sebep olabilir. Karın ameliyatının planlanması için bazı çizimler yapılır. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrası için gerekli olan fotoğraflar çekilir. Bu fotoğraflar ameliyat sonrasında karın bölgesinin karşılaştırılması için önemlidir.

Karın Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi karın ameliyatlarının da kendine özgü bazı riskleri vardır. Her yıl yüzlerce karın ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Karın ameliyatının deneyimli doktorlar tarafından tam teşkilatlı merkezlerde yapılması olası riskleri azaltmak için önemli etkenlerdendir. Karın ameliyatında anesteziye bağlı ve ameliyata özel bazı riskler de vardır.

Bunlar yara yeri enfeksiyonu, ameliyat yerinde kan veya sıvı toplanması, kan pıhtısı atması, kötü yara iyileşmesi gibi riskler görülebilir. Yara yerinde gelişen enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Karın ameliyat yerinde kan ya da sıvı birikmesi ise genellikle bölgeye yerleştirilen drenler sebebiyle çok nadir durumlarda görülmektedir. Bu komplikasyon için ikinci bir operasyon gerekebilir.

Karın Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Karın ameliyatından sonra hasta 3-5 gün sıvı gıdalar ile beslenmelidir. İlk birkaç saat hastanın bir şey yiyip içmesine izin verilmez.
  • Ameliyattan sonra hasta V pozisyonu olarak adlandırılan bir pozisyonda yatırılır. Bu sayede ameliyat yerinde gerginlik oluşmaz.
  • Ameliyattan sonraki ilk saatlerde hastanın bacaklarını sık sık hareket ettirmesi gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrası ilk gün hasta için oldukça sıkıntılı geçebilir. Hastanın yaşayacağı ağrıları azaltmak için ağrı kesici tedavi uygulanır.
  • Ameliyat sonrasında hasta duruma bağlı olarak 2-3 gece hastanede tutulabilir. Taburcu olduktan sonra hastanın en az 1 hafta istirahat etmesi gerekir.
  • Ameliyat sonrası ilk bir hafta ameliyat yeri ıslatılmadan yarım duş alabilir.
  • 2. hafta hastanın tam duş almasına izin verilebilir.
  • Ameliyat sonrası belli bir süre ameliyat yerinde uyuşmalar hissedilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ameliyat Sonrasında Karın Germe

Ameliyat Sonrasında Karın Germe

Karın Gazı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Gazı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Boşluğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Boşluğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Germe Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Germe Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Güncel

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Güncel

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?