Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?
12 Temmuz 2024

Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?


Karın ağrısı, genellikle hastalık olarak tanımlanmayan, ancak ciddi olabilecek rahatsızlıkların önemli bir belirtisi olarak ortaya çıkabilen bir sorundur. Karın ağrısının şiddetiyle hastalığın ciddiyetini bağdaştırmak yanlış olur. Bağırsaklarda oluşan bir gaz sancısı bile şiddetli karın ağrısına yol açabilir. Aniden etkili olan şiddetli karın ağrısı, akut olarak tanımlanır. Bu tür ağrıların sebepleri arasında bağırsak iltihapları, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler de bulunabilir. Şiddetli karın ağrısı mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Karın ağrısının bir haftayı geçen bir sürede devam etmesi kronik ağrıdır ve genellikle organ sorunlarından kaynaklanır. Üreme sistemindeki organlar, böbrekler, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, adet dönemi sancıları, gıda zehirlenmesi, diyabet, akciğer iltihabı, kalp krizi gibi çok çeşitli etkenler bu şekilde bir karın ağrısına yol açabilir. Bu yüzden şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir diye bilinçsizce uygulamalar yapmak sakıncalıdır. Acilen her türlü karın ağrısında bir doktora gidilmelidir.

Karın Ağrısının Kaynakları ve Belirtileri

Şiddetli karın ağrısı çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Karnın sağ üstündeki ağrılar karaciğer, safra kesesi, safra yolları, mide ve bağırsak ülserleri nedeniyle, karnın sol üstündeki ağrılar karın şah damarı, dalak, pankreas gibi organlardan kaynaklanabilir. Karnın hemen üzerinde yani göbek üstündeki ağrılarda yemek borusu, mide reflüsü, on iki parmak bağırsağı sorunları, ülser, gastrit gibi problemler, sol alt taraftaki karın ağrısı kalın bağırsak iltihabı, yumurtalık problemleri, karın şah damarı, idrar yolları, apandisit, dış gebelik gibi problemlerden, sağ altta hissedilen karın ağrısı apandisit, yumurtalık, idrar yolu, safra kesesi, fıtık boğulması, safra yolu gibi sorunlardan kaynaklanabilir.

Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir?

Şiddetli karın ağrısının çok sayıda sebebi olabilir. Bu nedenle altta yatan sorun tespit edilmeden ilaç kullanılması ya da bitkisel ürünlerden yararlanılması önerilmez. Mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilerek doktor muayenesinden geçmek gerekir. Şiddetli karın ağrısının bilinçsiz şekilde bastırılması yapılacak teşhisi bile etkileyebilir. Bu nedenle çevreden duyduklarınızla hareket etmemelisiniz. Hafif karın ağrılarında rahatlamanızı sağlayacak bazı öneriler şunlardır:
  • Su içmek (az buz konulmuş su)
  • Elma suyu içmek
  • Tost yemek
  • Nane limon kaynatıp içmek
Eğer kişi karın ağrısının nedenini biliyorsa, zaten nasıl hareket edeceğini ve ağrı için neler kullanması gerektiğini de bilir. Bu yüzden kimseye teşhisi yapılmadan şiddetli karın ağrısı için bir şey önermemelisiniz. Özellikle aşağıdaki belirtiler şiddetli karın ağrısına eşlik ediyorsa, doktora gitmeyi ertelememelisiniz:
  • Şiddetli karın ağrısı sürekli olarak tekrarlıyorsa ve ağrının giderek artması durumunda
  • Şiddetli karın ağrısının nefesi kesecek derecede olması, bununla beraber kanama, bayılma hissi, ateş ve kusma oluyorsa
  • Ağrıya eşlik eden dışkıda kan olması
  • Ağrıyla birlikte karında şişkinlik ve gerginlik olması
Şiddetli karın ağrısına iyi gelecek tedavi mutlaka teşhisin yapılmasından sonra uygulanmalıdır. Çünkü şiddetli karın ağrısı olan bir kişide apandisit sorunu tespit edilirse, acilen ameliyata alınması gerekebilir. Sorun idrar yolları, gaz gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu nedenle bilinçsizce ilaç ve bitkisel ürünlerin şiddetli karın ağrısında kullanılması sakıncalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İçten

12 Temmuz 2024 Cuma

ޞiddetli karın ağrısı yaşıyorum ve neden olduğunu bilmiyorum. Bu durumda hemen doktora gitmeli miyim, yoksa evde yapabileceğim bir şey var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İçten,

ޞiddetli karın ağrısı yaşıyorsan, bu durumu ciddiye almak önemlidir. Karın ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir ve bazıları acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

Eğer ağrı aniden ve şiddetli bir şekilde başladıysa, ağrıya eşlik eden ateş, kusma, şiddetli ishal veya kanlı dışkı gibi belirtiler varsa, mutlaka hemen bir doktora başvurmalısın. Bu belirtiler ciddi bir durumun işareti olabilir.

Evde yapabileceğin şeyler sınırlıdır ve ağrının nedenine bağlı olarak değişir. İlk olarak, bol su içmek ve hafif yiyecekler tüketmek faydalı olabilir. Ancak, bu öneriler kesin bir çözüm değildir ve doktora gitmek en doğru adımdır.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

İshal ve Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İshal ve Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın İçi Ağrısı Yaygın Nedenleri

Karın İçi Ağrısı Yaygın Nedenleri

Mide ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Karın Ağrısı İlaçları Nelerdir?

Karın Ağrısı İlaçları Nelerdir?