Karın Eritme Hareketleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Karın Eritme Hareketleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın, kaburga kemiklerimizden kasıklarımıza kadar olan bölgeye verilen addır. Karın bölgesinin en dış katmanında deri bulunur. Derinin alt kısmında yağ tabakası yer alırken, yağ tabakasının bir alt kısmında karın boşluğu ve organları yer alır. Karın iç kısmında karaciğer, dalak, mide, bağırsak, pankreas ve safra kesesi yer alır. Bu nedenle bu bölgede oluşan ağrılar, fiziksel darbeler önemli sebeplere bağlı olarak oluşuyor olabilir. Karın bölgesinde oluşan yağlanma da oldukça riskli bir durumdur. Öyle ki bu yağlanmalar koroner kalp hastalığı riskini çok daha arttırır. Bu yağlanmalar kişide sağlık açısından sıkıntılara sebep olduğu gibi görsel açıdan, fiziksel açıdan ve cinsel açıdan da olumsuzluklara sebep olur. Giyilen kıyafetlerde bu yağlanma iyice göz önüne çıkar ve kişinin istediği gibi giyinememesine sebep olur. Dışarıdan da bu görüntü pek hoş karşılanmayacak ve bazen alay konusu haline gelecektir.

Karın eritmek için yapılacaklar

Kişi fiziki bozukluklara karşın kendisine karşı olan güvenini kaybedecektir. Fakat bu durumların önlenebilmesi tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Sağlıklı beslenerek ve spor yaparak bu oluşumu önlemeye ya da böyle bir durum varsa ortadan kaldırmayı sağlayabilirsiniz. Karın bölgesi yağlarını eritmek ve hoş olmayan bu görüntüden kurtulmak için yapılabilecek en güzel spor mekik çekmek olacaktır. Düzenli bir şekilde mekik çekerek kısa süre de bu görüntülerden kurtulabilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra sağlıklı beslenmeli aşırı yağ, şeker tüketiminden kaçınmalısınız.

Karın bölgesinde meydana gelen sorunlar

Karın bölgesinde oluşan sorunlara bakacak olursak bunların başında karında oluşan ağrılar, sarkmalar, çatlaklar gelir. Bunlara kısaca değinelim. Karın bölgesinde oluşan çatlaklar ve sarkmalar daha çok hamilelik ve sonrası dönemlerde oluşur. Hamilelik döneminde gerek bebeğin büyümesi gerek aminyum sıvısının artmasına bağlı olarak karın git gide büyür. Özellikle hamileliğin son dönemlerine doğru karın büyüdükçe deri gerilir ve incelir. Buna bağlı olarak çatlaklar baş göstermeye başlar. Çatlak oluşumunun en aza indirilmesi için karın bölgesi sürekli olarak nemlendiri kremler, bitkisel yağlar ile nemlendirilmelidir. Bu şekilde gerilmeler oldukça o bölge nemlendirildiğinden çatlama önlenmiş olacaktır. Hamilelik sonrası ise bebeğin alınması ile o Kocaman katın küçülecek ve o gerilen karın derisi sarkmaya başlayacaktır. Sarkmalar için ise sıkılaştırıcı kremler karın egzersizleri yapmanız gerekecektir. Düzenli bir şekilde bunlar yapılınca herhangi bir stres durumu yaşanmadan sıkı bir vücuda tekrar sahip olacaksınız. Karında oluşan ağrılar ise he bölgede oluşan diğer bir sorundur. Bu ağrıların sebebinin bulunabilmesi ve doğru tanı konulabilmesi için en önemli durum hangi bölgenin ağrıdığının kesin olarak bilinmesidir. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi karın bölgesinde birçok organ bulunur ve bu nedenle hangisinden kaynaklı olduğunu bilmek için ağrının yerinin doğru ifade edilmesi gerekir. Karın ağrısının en çok oluşma nedenleri, gaz sancıları, kabızlık, ishal, bağırsak rahatsızlıkları, gıda zehirlenmeleri, mide rahatsızlıkları, apandisit, böbrek taşları, kan hastalığı, adet dönemleri, bağırsak tıkanması, şeker hastalığı, akciğer rahatsızlıkları, mide delinmesi, kalp krizi, idrar yolu enfeksiyonları, kas gerilmeleri, dış gebelik, kistler sebep olabilir. Bu nedenle bir doktora başvurulmalı ve erkenden gerekli tedavilere başlanmalıdır. Karın ağrılarının oluşmasını önlemek için de yağlı yiyeceklerden kaçının. Bol miktarda su tüketin. Az az sık sık yemek yemeyi tercih edin. Düzenli olarak hareket edin ve gaz yapan yiyeceklerden uzak durun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Evde Karın Kası Nasıl Yapılır?

Evde Karın Kası Nasıl Yapılır?

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Nedenleri?

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Nedenleri?

Hamilelikte Alt Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Alt Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karın Altı Ağrısı Acil Durum Sinyali

Karın Altı Ağrısı Acil Durum Sinyali

Güncel

Anne Karnında 7 Haftalık Bebek

Anne Karnında 7 Haftalık Bebek