Sağ Karın Ağrısı Neden Olan Organlar
22 Haziran 2024

Sağ Karın Ağrısı Neden Olan Organlar

Sağ Karın Ağrısı

Sağ karında meydana gelen ağrıların birçok nedeni olabilmektedir. Sağ karında oluşan ağrılar çoğu zaman hafif ağrı şeklinde görülse de bazı durumlarda daha şiddetli ağrılara dönüşmekte ve bu durum kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sağ karın ağrısı, kişide karnın sağ tarafına iğneler batıyormuş gibi bir hissin oluşmasına neden olabilir.

Sağ Karın Ağrısının Nedenleri

Karnın sağ tarafında oluşan ağrılar yumurtalık kisti, apandisit, böbrek taşı, kas çekilmesi, safra kesesi iltihaplanması veya taşı gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Ağrıların ciddi bir hastalığın belirtisi olup ne kadar süre devam ettiği, kusma, mide bulantısı, iştah kaybı gibi sorunlarla birlikte görülüp görülmediği, ciddi bir sorun olup olmadığını belirleyebilir. Ciddi bir sorun olduğunu düşündüğünüzde mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Sağ Karın Ağrısına Neden Olan Organlar

Sağ karında oluşan ağrının nedenlerini belirlemek için öncelikle karnın sağ tarafında bulunan organları bilmekte yarar vardır. Bu bölgede bulunan organlarda yaşanan rahatsızlık nedeniyle oluşan ağrılar karnın sağ tarafında ağrılar görülmesine neden olur. Ağrının hangi organdan kaynaklandığını öğrenmek için ilk önce karnın sağ tarafında bulunan organları bilmek gerekir.

  • Sağ akciğerin alt kısmı
  • Apandisit
  • Sağ karında bulunan kaslar
  • Küçük bağırsakların başlangıcı
  • Sağ adrenal bezi
  • Sağ kalın bağırsak
  • Sağ böbrek
Bu organlar ve karnın sağ tarafında bulunan dokularda oluşan rahatsızlıklar bu bölgede ağrı hissedilmesine neden olabilir. Fakat bu ağrılar kas zorlanması veya basit bir cilt rahatsızlığı nedeniyle de meydana gelebilmektedir.

Apandisit

Apandisitte oluşan ağrı devamlıdır ve karnın sağ tarafında görülür. Ağrı ilk başlarda göbek çevresinde başlar ve karnın sağ tarafına doğru kayabilir. Beraberinde ateş ve iştah kaybı da görülebilir.

Böbrek Taşı

Karnın sağ tarafında aniden başlayan şiddetli ağrılar böbrek taşı belirtisi olabilir. Böbrek taşı ağrısı karnın sağ tarafında başlar ve genital bölgeye doğru inebilir. Ağrılar dalga dalga gelebilir ve otururken rahat bir pozisyon almak zor olabilir. Taşın büyüklüğüne göre sancı ve ağrı şiddetlenebilir.

Safra Kesesi

Safra kesesi taşları veya iltihabı karnın sağ tarafında ağrıya neden olur. Bu ağrı sırt bölgesine de yayılabilir. Yemek yedikten sonra ağrının artması ve beraberinde göz akında sararma, kusma, ateş gibi belirtiler görülebilir.

İdrar Yolu

İdrar yolunda oluşan iltihaplanma sağ böbrekte ağrıya neden olabilir. Bu ağrı karnın sağ tarafında yavaş yavaş şiddetlenerek artar ve idrar yollarında yanma görülebilir.

Dış Gebelik

Dış gebelik karnın sağ tarafında ağrıya neden olabilir. Beraberinde atlayan adet dönemi, baş dönmesi, aşırı kanama gibi belirtiler dış gebeliğin belirtisi olabilir.

Tüm bu rahatsızlıklar karnın sağ tarafında ağrı oluşmasına neden olabilir. Ağrılar artıyor ve şiddetleniyorsa tedavi ve doğru teşhis için mutlaka bir hekime gidilmeli ve gereken tedavi olunmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

İki Kez Karın Estetiği Yapılır mı?

İki Kez Karın Estetiği Yapılır mı?

İshal ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

İshal ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Alt Karın Eritme Yöntemleri

Alt Karın Eritme Yöntemleri