Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?
27 Haziran 2024

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır

Sol karın boşluğu ağrısı, zaman zaman herkesin deneyimleyebileceği bir rahatsızlıktır. Sol karın boşluğunun ağrıması, doğrudan bir hastalık olarak sınıflandırılmasa da birçok hastalığın belirtisi olabilir. Sıklıkla sol karın boşluğu ağrısı şikayetiyle karşılaşılmaktadır. Bu ağrının pek çok nedeni bulunmaktadır. Başlıca nedenler arasında düzensiz ve sağlıksız beslenme ile bazı enfeksiyonel durumlar yer almaktadır. Sol karın boşluğu ağrısı tek başına bir hastalığın tanısını koymasa da, beraberinde getirdiği belirtilerle birlikte incelendiğinde hastalık tanısı koyulabilir.

Sol Karın Boşluğu Ağrısı Neden Olur?

  • Ani olarak başlayan sol karın boşluğu ağrılarıyla birlikte bulantı ve kusma meydana gelebilir. Karın ağrısıyla beraber mide bulantısı ve kusma durumu, mide ve bağırsak hastalığına işaret edebilir.
  • Kişide iştahsızlık hakimse ve mide bulantısı da hissediliyorsa, oluşan karın ağrısı bağırsakların iltihaplanmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bir uzmana başvurulması gerekmektedir.
  • Sol karın boşluğu ağrıları, karnın çevresinde bulunan organlara ait hastalıklardan da kaynaklanabilir. Sol karın boşluğu ağrısı safra kesesi iltihabı, karaciğer, mide, pankreas ve yemek borusu gibi organların hastalığının belirtisi olabilir. Kadınlarda ise, daha çok yumurtalıklar ve dış gebelik sorunlarından dolayı ağrı oluşabilir. Eğer basit bir karın ağrısı olduğu düşünülmüyorsa, kesinlikle tedavi edilmelidir.

Karın boşluğu ağrısıyla karşılaşan insanların yaptığı en büyük hata, bilinçsiz bir şekilde ağrı kesici ve benzeri ilaçların tüketilmesidir. Bilinçsiz alınan bu ilaçlar, daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Bundan dolayı, doktor kontrolü olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Sol karın boşluğu ağrısı bazı durumlarda basit bir rahatsızlık olmanın ötesine geçip, ciddi sonuçların habercisi olabilir. Karın ağrısıyla birlikte bu kritik durumlar yaşanıyorsa, derhal doktora başvurulmalıdır. Özellikle şiddetli biçimde sürekli ağrılar yaşanıyorsa, dışkıda kan varsa, karın şişiyorsa ve ağrıyla birlikte kusma varsa, kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ciddi sonuçlar erkenden önlenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Beyan

14 Nisan 2024 Pazar

Özellikle yürüyünce vücudum hafif sarsıldığı zaman sol karın boşluğumda çok şiddetli ağrılar ortaya çıkıyor. Bu ağrılar dinlendiğimde ya da oturduğumda ortaya çıkmıyor. Sadece yürürken oluşuyor. Bu durum neden kaynaklı olarak ortaya çıkıyor olabilir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Beyan,

Sol karın boşluğunuzdaki ağrının nedeni birçok şey olabilir. Kas gerilmesi, bağırsak problemleri, böbrek taşları veya kas-iskelet sistemi sorunları gibi durumlar bu tür ağrılara neden olabilir. Ancak kesin bir tanı koyabilmek için bir doktora başvurmanız önemlidir. Bir uzmana danışarak gerekli tetkikleri yaptırmanızı ve ağrının nedenini belirlemenizi tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Nedenleri?

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Nedenleri?

Karın Bölgesi Eritme Hareketleri

Karın Bölgesi Eritme Hareketleri

Güncel

Karın Germe Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Germe Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

9 Haftalık Bebek Anne Karnında

9 Haftalık Bebek Anne Karnında