Karın Ağrısı İshal Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Karın Ağrısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı ve İshal

Karın ağrısı ve ishal, genellikle birlikte görülen, bazen de ayrı ayrı ortaya çıkan sindirim sorunlarıdır. Bebeklerden yaşlılara kadar herkesin yaşayabileceği rahatsızlıklardır. Her karın ağrısı ishal ile sonuçlanmaz ve her ishal vakası karın ağrısına neden olmaz. Ancak, ishal sırasında genellikle karın ağrısı da görülür. Bu durum şiddetli karın ağrılarına yol açabilir ve karın adeta burgu gibi dönebilir.

Karın Ağrısı ve İshal Belirtileri

  • Kusma
  • İştah kaybı
  • Halsizlik
  • Bulantı
  • Karında şişlik
  • Hazımsızlık

Karın Ağrısı ve İshalin Nedenleri

Karın ağrısı ve ishalin pek çok nedeni olabilir. Kişisel hijyen eksikliği, enfeksiyonlar, yiyecek ve içeceklerdeki farklılıklar bu duruma neden olabilir. Çok fazla baharatlı yiyecekler, aşırı lifli gıdalar ve alkol de ishal ve karın ağrısına yol açabilir. Bağırsak hareketlerinin başlaması ile yemek yediğimizde karın ağrısı yaşayabiliriz. Bu durumda gaz çıkarma veya büyük abdest ile bir miktar rahatlama hissedilebilir. Gün içinde üçten fazla tuvalet ihtiyacı doğabilir ve karında kramp şeklinde ağrılar görülebilir. Bazı ishal vakalarında dışkı köpüklü veya çok sıvı olabilir. Karın ağrısı ve ishali önlemek için bol sıvı tüketmek önemlidir çünkü vücut sıvı kaybeder.

Karın Ağrısı ve İshal İçin Ne Yapmalı?

Evde yapılabilecek basit bir karışım, ishal ve karın ağrısına iyi gelebilir. Bir litre suya bir çay kaşığı tuz, sekiz çay kaşığı toz şeker, bir fincan portakal suyu ve iki muz ekleyip blenderdan geçirerek tüketmek, ishali azaltabilir ve ağrıları dindirebilir. Ancak, tedavi için bir sağlık kuruluşuna başvurmak şarttır. Bebeklerde ishal kontrolleri mutlaka doktorlar tarafından yapılmalıdır. Haşlanmış patates ve muz tüketimi ishale iyi gelir. Karın ağrısına ise nane ve papatya çayları iyi gelebilir.

Ek Bilgiler ve Önlemler

İshal ve karın ağrısının önlenmesi için hijyen kurallarına dikkat etmek oldukça önemlidir. Ellerin sık sık yıkanması, çiğ sebze ve meyvelerin iyice yıkanması gereklidir. Ayrıca, sokakta satılan yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olunmalı ve bozulmuş yiyecekler tüketilmemelidir. Bol sıvı tüketimi, vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koymak için önemlidir. İshal durumunda, tuzlu krakerler ve pirinç suyu da rahatlatıcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Anne Karnında 7 Haftalık Bebek

Anne Karnında 7 Haftalık Bebek

Güncel

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi