Ameliyat Sonrasında Karın Germe
08 Temmuz 2024

Ameliyat Sonrasında Karın Germe

Karın Germe

Karın germe, karın bölgesindeki fazla yağ dokusunun ve deri fazlalığının alınarak, karın duvarı kaslarının sıkılığını ve gerginliğini sağlayan estetik bir operasyondur. Karın derisi sarkması, özellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme gibi durumlar sonrasında karın derisi ve kaslarında meydana gelen deformasyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Önemli oranda kilo kaybı da karın derisinde gevşeme ve sarkmaya neden olabilir.

Normal vücut ölçülerine ve kiloya sahip olan kişilerde bile karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve sarkma olabilir. Bunun en önemli nedenleri arasında genetik özellikler, çoğul hamilelikler, önceki cerrahi işlemler ve kilo değişiklikleri yer almaktadır. Deri ve deri altı yağ dokusunun alınması ve kasların sıkılaştırılmasını içeren karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki sarkıklığı düzeltir. Daha sıkı ve düzgün bir karın elde etmek isteyenler için karın germe ameliyatı etkili bir çözümdür.

Karın germe operasyonu, fazla yağın ve derinin bir kısmının alınması anlamına gelir. Ayrıca, gevşemiş ve ayrılmış olan kasların onarılması da gerekebilir. Bu da daha düz ve gergin bir karın görünümü sağlar. Karın germe ameliyatı mutlaka hastanede gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Mini karın germe için sınırlı uyuşturma gerekebilir. Karın germe ameliyatı, büyüklüğüne bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir. Özellikle iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 8-10 cm altında kalan bir kesi yapılır. Göbek etrafına göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyattan sonra hastaya uygun korse giydirilmelidir.


Ameliyattan çıktıktan sonra, karnınızın çevresinde baskılı bir sargı olacaktır. Bu sargı, ameliyattan hemen sonra oluşacak şişme ve kanamayı önlemek içindir. Ayrıca, cildin hemen altına yerleştirilmiş iki adet dren tüpleri bulunacaktır. Bu tüpler 24-48 saat içinde çıkarılacaktır. Ameliyattan çıktıktan sonra dizlerinizin arkasına 1-2 tane yastık konmalıdır. Bu yastıklar, bacaklarınızın bükülü durumda olmasını sağlayarak karın bölgesindeki gerginliği azaltır. İlk birkaç gün karın bölgesindeki gerginlik sebebiyle eğik bir durumda yürüyecek, sonraki zamanlarda aşamalı olarak yavaş yavaş dik konuma gelerek yürüyeceksiniz.

Karın duvarını oluşturan elastikiyeti azalmış olan kaslar tekrar gerilecek ve fazla deri alınacağından herhangi bir olumsuzluğa sebep olmamak için 24-48 saat kalacak drenler yerleştirilecektir. Bu drenler, içeride oluşabilecek sıvıların cilt altında kalmasını drenaj yöntemi ile önleyecektir.

Karın Germe Operasyonu Sonrası İyileşme

Karın germe ameliyatı sonrası deri altında oluşan kan toplanması, enfeksiyon, yara yeri problemleri gibi nadir ancak olası komplikasyonlar bulunmaktadır. Bunlara karşı, operasyon bölgesine mutlaka diren (içeride biriken kanı boşaltacak boru) yerleştirilir, antibiyotik tedavisi uygulanır, yara yeri için uygun pansuman yapılır ve gerekli destekleyici ilaçlar (masajlar, yara izini düzelten jeller) kullanılır. Ameliyat sonrası hasta genellikle 2-3 gün hastanede kalır.

Bu süre zarfında hastaya özel korseler giydirilerek sosyal ve iş hayatına bir an önce dönmesi sağlanır. Hasta, operasyon sonrası 5-6. günde günlük hafif aktivitelerine dönebilir. 15-18 gün içinde aktif hayatına başlayabilir. 6-8 hafta arasında spor yapabilecek duruma gelecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üst Karın Eritme Hareketleri

Üst Karın Eritme Hareketleri

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Eritme Hareketleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Eritme Hareketleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anne Karnında 7 Haftalık Bebek

Anne Karnında 7 Haftalık Bebek

Güncel

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Hafif Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hafif Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi