Karın Boşluğu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Karın Boşluğu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Boşluğu Ağrısı, İnsan vücudunda en ufak bir arıza insanları nasıl rahatsız ediyorsa hayatlarından bezdiriyor ise karın boşluğu ağrısı da bu arılar arasındadır. Karın boşluğu ağrısı Tıp dilinde Batın olarak bilinir. Karın boşluğu diyafram dediğimiz ince kaslarla akciğer ve kalpten ayrılma noktasıdır. Yani pelvis kemikleri arasında kalan bölümdür. Hayati organlar yer aldığı ince bağırsak, safra kesesi, kalın bağırsak, karaciğer, mide, Dalak ve pankreas gibi birden çok hayati organların bulunduğu bölgedir. Karın boşluğunda oluşabilecek herhangi bir ağrı saymış olduğumuz bu hayati önemi olan bu organların herhangi birinde oluşacak hastalık sebebi ile oluşabilir. Karın boşluğu ağrısı çeşitli nedenlerle farklı ağrılar gösterebilir şu da unutulmamalıdır ki karın boşluğunda olan her ağrı bu bölgede bulunan hayati organlardan meydana geleceği anlamına da gelmez. Bu bölgedeki ağrı nedenleri yapılacak çeşitli testler ile kesin sonuca varılabilir.

Karın boşluğu ağrısı nasıl teşhis edilir?
  • İdrar ve kan tahlili ile
  • Fizik muayenesinde var olan bulgular ile
  • Ağrı'nın özellikleri araştırılarak
  • Karın ağrı bölgesine göre teşhis koyulabilir.
Karın boşluğunda bulunan organlardan kaynaklı ağrılar

Safra kesesi: Safra kesesindeki ağrı karın boşluğunda ağrının en en önemli nedenidir. Yemeklerden sonra başlar bu ağrı özellikle çikolata, kızartma ve yumurta gibi gıdaların tüketilmesinden sonra oluşur. Devamında kusma, bulantı ve gaz oluşumu ile gelişir.

Mide: Karın boşluğu ağrısı, açlık belirtisi ile midede ekşime ve yanma olarak kendini gösterir. Ağızdan gaz çıkışıyla kanda görülüyorsa mide kanaması oluyor demektir. Acil müdahale gerektirir.

Apandisit: Apandis organının ağrısı karnın orta bölgesinde başlar ve sağ alta doğru ilerler acilen cerrahi müdahale gerektirir. Aksi takdirde kişi ölebilir.

Pankreas: Pankreas organı ağrısı karnın sırt bölgesinde olur ve karnın ortasına doğru yayılır. Bu gibi durumlarda acil müdahale gerekir.

Dalak: Karın boşluğu ağrısı dalakta meydana gelen bir sorun sonucu oluşarak ve bütün vücutta ortay çıkabilir.

Karaciğer: Karaciğerde dalakta olduğu gibi hasar oluşmuşsa, ağrılar vücudun bütününde ortaya çıkar.

Bağırsaklar: Kalın bağırsakta oluşan ishal ve kabızlık karın boşluğunda ağrı olarak görülür. Karnın alt kısmında görülür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İki Kez Karın Estetiği Yapılır mı?

İki Kez Karın Estetiği Yapılır mı?

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sürekli Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Güncel

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?