Hamilelikte Şiddetli Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Hamilelikte Şiddetli Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Şiddetli Karın Ağrısı

Hamilelik boyunca anne adayı, karın bölgesinde ve kasıklarda şiddetli ağrılar hissedebilir. Bu ağrılar, bebeğin gelişiminden kaynaklı olabileceği gibi, bele aşırı yük binmesi, bel bölgesindeki kasların gerilmesi ve bebeğin karın boşluğu ile mide üzerine baskı yapması gibi nedenlerden ötürü oluşabilir. Gebelik süresince kasıklarda, bel bölgesinde, karın bölgesinde ve ayaklarda ağrılar hissetmeniz doğal olmakla birlikte, bu ağrıların hepsi aile hekimine bildirilmelidir ve her kontrolde gerekli testler yaptırılmalıdır.

Hamilelikte Şiddetli Karın Ağrısı Nedenleri

 • Gebeliğin İlk 3 Ayında: Gebeliğin ilk 3 ayında sıklıkla karın ya da kasıklara bıçak saplanmış gibi ortaya çıkan ani ve şiddetli ağrılar görülmektedir. Bu ağrıların şiddeti hareket edildiğinde, ayağa kalkıldığında veya adım atmaya çalışıldığında artabilir. Bu ağrının temel sebebi rahmin büyümesine bağlı olarak rahmin etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. "Round ligament" olarak da adlandırılan bu ağrılar sıklıkla sağ tarafta ortaya çıkar ama bazen her iki yanda da görülebilir. Anne ve bebek için tehlike oluşturmaz fakat doktora bildirilmelidir.
 • Gebeliğin 4. Ayında: Bu dönemde ortaya çıkan şiddetli karın ağrıları sıklıkla 'yuvarlak bağ' adı verilen bağ dokuların gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Ağrılar yavaş yavaş şiddetlenebilir ya da ani bir hareket ile tetiklenerek birden ortaya çıkabilir. Bu dönemde kabızlık, gaz ve karın bölgesinde genel huzursuzluk hali görülebilir. Kabızlık ve gaz sancıları da şiddetli karın ağrılarına neden olan diğer sebepler arasındadır. Bu ağrılar anne ve bebek sağlığı için tehlike oluşturmaz ama doktora bildirilmelidir.
 • Gebeliğin Son Aylarında: Gebeliğin son aylarında vücut kendini normal doğuma hazırlamak için yalancı sancılar yaratır. Bu sancılar, Braxton-Hicks olarak adlandırılan, nefesi kesecek kadar şiddetli olabilen fakat kısa bir süre içinde geçerek günlük aktiviteleri etkilemeyen şiddetli ağrılardır. Çoğu zaman bu ağrılar ile karın bölgesinde sertleşme, sıkılık ve patlayacak gibi hissetme şikayetleri gözlenir. Beynin anneyi doğum anına hazırlamak için ürettiği sancılardır.

Hamilelikte Şiddetli Karın Ağrısı Ne Zaman Tehlike Olarak Görülmelidir

İlk olarak, gebelik sürecindeki ağrılarınız normal olsa bile aile hekimine bildirilmelidir. Şiddetli ağrı ile birlikte aşağıdaki belirtiler gözlemlenirse, ciddi sağlık sorunları yaratabilir ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır:
 • Bulantı ve kusma
 • Yüksek ateş
 • İdrar yaparken yanma
 • İdrar sırasında kan gelmesi
 • Baş dönmesi
 • Bulanık görme
 • Gözlerde kararma
 • Karın bölgesinde hassasiyet
 • Vajinal su gelmesi
 • Şiddetli ağrıların 10-20 dakikada bir yenilenmesi
 • Ağrı ile ortaya çıkan vajinal kanama
Şiddetli ağrı sırasında yakınınızda kimse yoksa lütfen 112 acili arayarak durumunuz hakkında bilgi veriniz ve yardım isteyiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Altı Ağrısı Acil Durum Sinyali

Karın Altı Ağrısı Acil Durum Sinyali

Karın Bölgesi Eritme Hareketleri

Karın Bölgesi Eritme Hareketleri

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Ağrısı Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Mide ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sancılı Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Güncel

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Güncel

Yan Karın Eritme Hareketleri

Yan Karın Eritme Hareketleri