Anne Karnında 7 Haftalık Bebek
07 Temmuz 2024

Anne Karnında 7 Haftalık Bebek


Hamileliğin 7. haftasında anne karnındaki bebeğin boyu yaklaşık olarak 4-5 milimetre kadardır. Bu haftanın sonuna kadar bebek, şimdikinden iki kat daha fazla gelişerek büyüyecektir. Gebeliğin 7. haftasında bebeğin bacakları tomurcuk şeklinde kısa yüzgeçler olarak belirginleşmeye başlar ve küçük bir kuyruk görülür. Ancak bu kuyruk, 5 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ayrıca kollar da tomurcuklanma göstererek büyür ve el, kol ve omuz bölümleri olarak ayrılmaya başlar. Elleri ve parmakları, ayak ve parmakları gelişerek tomurcuklanmaya başlamıştır. Bebeğin hem sağ hem de sol kalp kapakçıkları birbirinden ayrılmıştır. Ayrıca akciğerin ilk bronşları da oluşmuştur. Aynı zamanda bebeğin beynini oluşturacak olan beyin yarı küresi de gelişmeye başlamıştır.

Bebeğin 7. Haftada Anne Karnındaki Gelişimi

7. haftada burun delikleri ve gözler de oluşmaya başlar. Bebeğin bağırsaklarının gelişimi başlarken apandisit de hazır hale gelir. Mide ve safra kesesi de gelişmeye devam etmektedir. Bebeğin kalbinin bölümleri plazma ve kan hücreleri ile dolmaya başlamıştır ve bebekte tam anlamıyla kan dolaşımı başlamaktadır. Bebeğin kalbi dakikada yaklaşık 150 defa atabilmektedir. Doktor kontrolünde bebeğinizin kalp atışlarını kolaylıkla dinleyebilirsiniz.

Anne Karnındaki 7 Haftalık Bebeğin Diğer Özellikleri

Bu haftada ayrıca bebeğin insülin üretimi yapan pankreası oluşmuştur. Bebeğin bağırsaklarının bir kısmı göbek kordonuna ilerlemiştir. Hamileliğin 7. haftasında anne karnındaki bebeğe dışarıdan bakıldığında çok fark edilebilecek bir değişim meydana gelmemiş gibi görünebilir. Bebek embriyonun kafasına göre vücudu oldukça büyük bir şekilde görünmektedir. Bu haftada bebeğin kaburga kemikleri, omurgası, bacakları, kolları ve kulakları sertleşmeye başlar. Ayrıca bebeğin ağız yapısı ile dil ve çene yapısı da şekillenir ve bebek yutkunmaya başlar. Bebek anne karnında kendi idrarını idrar kesesinden rahatlıkla yapabilmektedir. 7. haftadan itibaren bebeğin cinsel organı da oluşmaya başlamıştır, fakat bebeğin cinsiyeti bu haftada henüz belirgin değildir. Bebeğin derisi zar şeklindedir.

Ekstra Bilgiler

Bebeğin 7. haftadaki gelişimi, hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen hızlı değişimlerin bir parçasıdır. Bu dönemde bebeğin beyin ve sinir sistemi hızla gelişir. Bu nedenle anne adaylarının beslenme ve yaşam tarzına dikkat etmeleri önemlidir. Folik asit, demir ve kalsiyum gibi besin maddeleri, bebeğin sağlıklı gelişimi için kritik öneme sahiptir. Ayrıca, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır. Düzenli doktor kontrolleri, bebeğin gelişimini yakından takip etmek ve olası komplikasyonları önceden tespit etmek açısından önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Karın Kası Hareketleri ve Egzersizleri

Güncel

Karın Eritme Egzersizler ve Hareketleri

Karın Eritme Egzersizler ve Hareketleri

Güncel

9 Haftalık Bebek Anne Karnında

9 Haftalık Bebek Anne Karnında