İki Kez Karın Estetiği Yapılır mı?
13 Temmuz 2024

İki Kez Karın Estetiği Yapılır mı?

Karın Estetiği

Karın estetiği, karın bölgesinde görülen deri sarkmalarını ve kas deformasyonlarını düzeltmek amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir. Bu durum genellikle kadınlar arasında yaygın olmakla birlikte, erkeklerde de hareketsizlik ve aşırı kilo alımına bağlı olarak karın ve göbek derisinde sarkma ve gevşeme meydana gelebilir. Kadınlarda karın sarkmasının en önemli nedeni gebeliktir. Gebelik sırasında karın ön duvarını oluşturan ve iç organları içeride tutarak karının düz görünmesini sağlayan kasların arasındaki dokular yırtılabilir, bu da kasların birbirinden ayrılmasına ve karın bölgesinde sarkma ve gevşemeye neden olabilir. Spor yapılmadan verilen büyük miktarda kilo kaybı da karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar. Bu durumda, karın yağlanmakla kalmayıp kasların araları açılmış ve gevşemişse, karın estetiği, yani "Abdominoplasti" ameliyatı ile karın tekrar eski düz görünümüne kavuşturulabilir. Karın estetiği ile karın ön duvarını daraltma işlemi uygulanır, gevşemiş ve eski sıkılığını kaybetmiş karın kasları sıkılaştırılır, sarkmış karın bölgesi derisindeki fazlalık bu ameliyat ile alınır.

Karın Estetiği Ameliyatı

Karın estetiği ameliyatı, uygulamaya bağlı olarak yaklaşık 2-5 saat arasında sürmektedir. Göbeğin 10 cm aşağısında ve pubis kıllı alanın üzerinde kalan bir kesme işlemi yapılır. Doğumunu sezaryen ile yapan kadınlarda uygulanan kesinin bir miktar daha uzunu yapılır. Göbek deliği transferi için göbek çevresine ikinci bir kesik işlemi uygulanır. İşlem sonrası kesikler deri altından yapılan gizli dikişler ile kapatılır ve bu bölge sarılır. Ancak ameliyat izi, çok az belli olan pembe bir çizgi şeklinde olup, zamanla yavaş yavaş beyazlayacaktır ve rahatsızlık verecek bir durum ortaya çıkarmayacaktır. Toplanacak olan sıvıyı atmak için diren kullanılır. İdrar sondası ameliyatın ilk günü hastaya uygulanır. Ameliyat sonrası hastaya korse giydirilir ve ayağa kalkma süresi 1 gündür.

Karın Estetiği Operasyonunda Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle sigara kullanıcıları için operasyondan yaklaşık 2 hafta önce ve operasyondan sonraki 2 hafta sigara içimine ara verdirilir. Kan sulandırıcı ilaçlar veya E vitamini kullanımı durdurulur. Vücutta enfeksiyon ya da gribal enfeksiyona rastlanırsa, enfeksiyonun vücuttan atılımına kadar ameliyat geciktirilir. Ameliyat öncesi ve sonrası resimler çekilir.


Birinci operasyondan sonra 1 yıl ara verilir. Bu sürenin bitiminde tıbben her şey yolunda ise ikinci karın estetiği operasyonu uygulanabilmektedir. İlk ameliyatta karın estetiği ile yapılan işleme yağ aldırma eklenmişse, ikinci ameliyatta ise bu işlemde yağ alımı minimumda yapılacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Üst Karın Eritme Hareketleri

Üst Karın Eritme Hareketleri

Sürekli Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı İlaçları Nelerdir?

Karın Ağrısı İlaçları Nelerdir?

Güncel

Evde Karın Kası Nasıl Yapılır?

Evde Karın Kası Nasıl Yapılır?

Güncel

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?

Bayan Karın Kası Nasıl Yapılır?