karin.gen.tr https://www.karin.gen.tr Karın, Karın Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, karin.gen.tr Wed, 03 Feb 2016 00:00:00 +0000 Thu, 23 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 İshal Ve Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/ishal-ve-karin-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 20:07:52 +0000 İshal Ve Karın Ağrısı; Genellikle birbiri ile bağlantısı bulunan, aynı zamanda da bağımsız bir şekilde kendisini gösterdiği bilinen iki ayrı sindirim sistemi problemi olarak bilinmektedir. İshal ve karın ağrısı İshal Ve Karın Ağrısı; Genellikle birbiri ile bağlantısı bulunan, aynı zamanda da bağımsız bir şekilde kendisini gösterdiği bilinen iki ayrı sindirim sistemi problemi olarak bilinmektedir. İshal ve karın ağrısı sorunu genel itibari ile birlikte gözlemlenmektedir. Her karın ağrısı sorununun ishal olmayacağı gibi her ishal sorunu da karın ağrısı olarak karşımıza çıkmaz. Ancak genellikle ishal sorununun belirtileri arasında karın ağrısını saymak mümkündür. Yaşanan karın ağrıları her yaştan kimsede meydana gelebilir. Aşırı gıda alınması, tüketilen herhangi bir gıdada meydana gelen bozulmalara neden olabilir. Bunun ile birlikte gaz sıkışması durumu da karın ağrısı oluşmasına neden olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise yaşanan ishal ve karın ağrısı sorununun birbirini etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Bu yapıldığı taktirde erken önlem almak daha kolay olacaktır.

Karın Ağrısı Sorununun Belirtileri

Karın bölgesinde meydana gelen uzun ya da kısa süreli ağrılar ile yoğun ya da hafif ağrılar ishal sorununa neden olabilir. Tek başına bir hastalık olarak görülmeyen karın ağrısı sorunu çoğu zaman başka herhangi bir rahatsızlığın sonucu olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bu yönü ile ishal ve karın ağrısı sorunu için yaşanan şiddetli karın ağrılarını ishal olmaya yorabiliriz. Boşaltım organlarında ya da kalp hastalıklarında karın ağrısı sorunun kendisini belirti olarak gösterebileceği gibi ishal sorunun da aynı durum geçerlidir.

İshal Sorununun Belirtileri

İshal ve karın ağrısı sorunu her yaşta kimsede görülmektedir. Bu rahatsızlık bağırsakların görevlerini tam manası ile yerine getirememesinden kaynaklı bir sorundur. Bu durum ise beraberinde dışkıda sıvı bir halin oluşmasına yol açmaktadır. Hasta ishal olup olmadığını tuvalet esnasında dışkısından rahatlıkla anlayabilir. Bu bakımdan ishal sorununun viral enfeksiyon olduğunu söyleyebiliriz. Enfeksiyon sorunu bedenden atılana kadar ise yaklaşık olarak bir gün ile yedi gün arasında değişmektedir. İshal ve karın ağrısı belirtisi olarak karşımıza çıkabildiği gibi fazla C vitamini ve magnezyum alınmasından da kaynaklı olabilir. Genellikle alınan besinlerin meydana gelen ishal ve karın ağrısı sorunu hastaya zor anlar yaşatmaktadır. Bağırsakların tüketilen besinlerde bulunan suyu emmekten zorlanmasından ötürü dışarı atılmasına neden olmaktadır.

İshal Ve Karın Ağrısı Sorununun Tedavisi

İshal için herhangi bir belirti söz konusu olmayacağı gibi aşırı derecede görülen mide bulantısı, karın ağrısı ya da kusma gibi durumlarda kendisini gösterebilir. Hafif derecede bir karın ağrısı ile birlikte meydana gelen ishal sorunu daha da şiddetlenmeden önlem almak gerekmektedir.

İshal ve karın ağrısın sorununa karşı uygulanacak tedavi yöntemlerinden birkaçını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Antibiyotik alınması
 • Bol su ve sıvı tüketimi
 • Düzenli ve dengeli beslenme
 • Çinko alımı
 • Hijyen ve temizliğe önem vermek

]]>
Hamilelikte Şiddetli Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/hamilelikte-siddetli-karin-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 23:58:54 +0000 Hamilelikte Şiddetli Karın Ağrısı; Hamilelik boyunca anne adayı, karın bölgesinde ve kasıklarda şiddetli ağrılar hissedebilir. Hamilelikte şiddetli karın ağrısı bebeğin gelişiminden kaynaklı olabildiği gibi, bele aşırı Hamilelikte Şiddetli Karın Ağrısı; Hamilelik boyunca anne adayı, karın bölgesinde ve kasıklarda şiddetli ağrılar hissedebilir. Hamilelikte şiddetli karın ağrısı bebeğin gelişiminden kaynaklı olabildiği gibi, bele aşırı yük binmesi, bel bölgesindeki kasların gerilmesi, bebeğin karın boşluğu ve mide üzerine baskı yapması gibi nedenlerden ötürü oluşabilir.  Gebeliğiniz boyunca kasıklarda, bel bölgesinde, karın bölgesinde, ayaklarda ağrılar hissetmeniz doğal olmakla birlikte bunların hepsi tek tek aile hekimine söylenmeli ve her kontrolde gerekli testler yaptırılmalıdır. 

Hamilelikte şiddetli karın ağrısı nedenleri;
 •  Gebeliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan şiddetli karın ağrıları;  Gebeliğin ilk 3 ayında sıklıkla karın ya da kasıklara bıçak saplanmış gibi ortaya çıkan ani ve şiddetli ağrılar görülmektedir. Bu ağrıların şiddeti hareket edildiğinde, ayağa kalkıldığında, adım atmaya çalışıldığında artabilir.  Bu ağrının temel sebebi rahmin büyümesine bağlı olarak rahmin etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. Raund ligamend olarak da adlandırılan bu ağrılar sıklıkla sağ tarafta ortaya çıkar ama bazen her iki yanda da görülebilir. Anne ve bebek için tehlike oluşturmaz fakat doktora bildirilmelidir. 
 • Gebeliğin 4. ayında ortaya çıkan şiddetli karın ağrıları sıklıkla ''yuvarlak bağ'' adı verilen bağ dokuların gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Ağrılar yavaş yavaş şiddetlenebilir  ya da ani bir hareket ile tetiklenerek birden ortaya çıkabilir. Bu dönemde kabızlık, gaz, karın bölgesinde genel huzursuzluk hali görülebilir. Kabızlık ve gaz sancıları da şiddetli karın ağrılarına neden olan diğer sebepler arasındadır. Bu ağrılar anne ve bebek sağlığı için tehlike oluşturmaz ama doktora bildiriniz. 
 • Gebeliğin son aylarında görülen şiddetli karın ağrıları; Gebeliğin son aylarında vücut kendini normal doğuma hazırlamak için yalancı sancılar yaratır. Bu sancılar Braxton-Hicks olarak adlandırılan nefesi kesecek kadar şiddetli olabilen, fakat kısa bir süre içinde geçerek günlük aktivitelerinizi etkilemeyen şiddetli ağrılardır. Çoğu zaman bu ağrılar ile birlikte karın bölgesinde sertleşme, sıkılık ve patlayacak gibi hissetme şikayetleri gözlenir. Beynin anneyi doğum anına hazırlamak için ürettiği sancılardır. 
Hamilelikte şiddetli karın ağrısı ne zaman tehlike olarak görülmelidir; İlk olarak, gebelik sürecindeki ağrılarınız normal olsa bile aile hekimine bildirilmelidir. Şiddetli ağrı ile birlikte bulantı, kusma, yüksek ateş, idrar yaparken yanma, idrar sırasında kan gelmesi, baş dönmesi, bulanık görme, gözlerde kararma, karın bölgesinde hassasiyet, vajinal su gelmesi, şiddetli ağrıların 10-20 dakikada bir yenilenmesi, ağrı ile birlikte ortaya çıkan vajinal kanama ciddi sağlık sorunları yaratabilir, en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Şiddetli ağrı sırasında yakınınızda kimse yoksa lütfen 112 acili arayarak durumunuz hakkında bilgi veriniz ve yardım isteyiniz.
]]>
Sabahları Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/sabahlari-karin-agrisi.html Sat, 10 Nov 2018 06:39:37 +0000 Sabahları karın ağrısı, bu sorunu yaşayan bireylerde ilk akla gelen sorun, mide ve bağırsak sisteminde oluşan bir tıkanıklığın olmasıdır. Ancak genelde sabahları karın ağrısı ile uyanmanın birçok nedenleri vardır. Her Sabahları karın ağrısı, bu sorunu yaşayan bireylerde ilk akla gelen sorun, mide ve bağırsak sisteminde oluşan bir tıkanıklığın olmasıdır. Ancak genelde sabahları karın ağrısı ile uyanmanın birçok nedenleri vardır. Her hastalık durumunda olduğu gibi sabah uyanınca karın ağrısı yaşamının nedenini doktor yardımıyla gerekli tetkikler ve muayeneler yapılmasından sonra öğrenilebilir. Sabahları karın ağrısı bağırsak iltihaplanmasını da aklımıza getirmektedir. Bağırsakta oluşan iltihaplanmalar dan dolayı vücut içerisinde ağrı bulantı iştahsızlık ile kendini göstermektedir. Sabahları uyanan bir bireyin karnındaki bölgede ağrı oluşmuşsa genellikle  o bölge içerisinde bulunan organlarla bağlantılı olabilir. Karın ağrısı hissedildiği zaman bölgede bulunan organlardan birinin hastalanması sonucunda kişinin bölgesel karın ağrısı yaşamasına neden olmaktadır. Sadece karın bölgesinde değilde vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ağrılar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Ancak bazende farkında olmaksızın vücudu zorlayan ani bir hareket sonucunda, ağır bir yemek veya üşütme gibi basit sebeplerle sabahları karın ağrısı hissedilebilir.

Sabahları karın ağrısı yaşanmasına sebep olan hastalıkların bazıları:
 • Hazımsızlığın meydana gelmesi
 • Gıda zehirlenmesi ihtimali
 • Bağırsaklarda sıkışan gazlar 
 • İdrar yollarında yaşanan problemler
 • Böbrek üstü bezi hastalıkları
 • Üreme organındaki hastalıklar
 • Midede bulunan hastalıklar
 • Safra kesesinden dolayı yaşanan hastalıklar
 • Kadınlarda bulunan adet dönemi yaklaşması veya adet döneminde bulunması
 • Diyabet hastalıkları
 • Zona hastalığının kişide bulunması
 • Bağırsak rahatsızlıkları
 • Kan hastalıkları
 • Fıtık boğulması
 • Yumurtalık hastalıkları
 • Kadınlarda dış gebelik problemi de sabahları karın ağrısı yaşanmasına sebep olan unsurlar arasındadır.
Sabahları karın ağrısı tedavisi

Sabahları karın ağrısı hisseden bireylerin, uyudukları sırada vücudun hareketsiz kalması sonucu vücutta şişkinlik oluşması ve vücuda şişkinlik veren gazların dışarı atılmaması sonucunda oluşmaktadır. Böyle bir durumda sabahları karın bölgesinde ağrı hissediliyorsa uyuma saatinden en az 3 saat önce yemek öğünü geçmiş olması gerekir. Alınacak bu önlemler karın ağrısın dindirmede yardımcı olacaktır. Sabahları karın bölgesinde ağrı hissedilmesinin bir başka nedeni ise, sindirime yardımcı olacak kaslarda problemler olması ve bu bölgelerde iltihaplanmalar bulunmasından dolayı olabilir. Sabahları çok şiddetli bir karın ağrısı ile uyanılıyorsa muhakkak bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü çoğu hastalıklar bizim bilmediğimiz bir çok hastalığın habercisi olabilir. Sabahları sürekli karın ağrısı şikayeti artırsa bu ağrılar kısa bir zamanda geçmiyorsa ihmal edilmeden doktor gitmek gerekir. Yapılan muayene ve tahliller sonucunda ağrıların ciddiyetine göre önlem alınır. 

]]>
Bebeklerde Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/bebeklerde-karin-agrisi.html Sat, 10 Nov 2018 16:17:36 +0000 Bebeklerde Karın Ağrısı, anne tarafından can sıkıcı olup nedenini de tam olarak anlayamadığınız için endişe oluşturan bir durumdur. Bebeklerde karın ağrısı değişik nedenlerden kaynaklanmakt Bebeklerde Karın Ağrısı, anne tarafından can sıkıcı olup nedenini de tam olarak anlayamadığınız için endişe oluşturan bir durumdur. Bebeklerde karın ağrısı değişik nedenlerden kaynaklanmakta olup bu konuda bir fikrimiz olursa daha rahat müdahale edip daha soğukkanlı karşılamamız mümkün olabilmektedir. Bebek zaten ağlamaları ve huzursuzluğu ile bir şekilde durumunu ifade etmeye çalışır. Bebek rahatsız bir görüntü sergilediğinde daha dikkatli bir şekilde izlemek gerekir.

Bebeklerde karın ağrısı nedenleri nelerdir

Bebeklerde karın ağrısı, ağrıya eşlik eden diğer faktörler ile birlikte değerlendirilip iyi analiz edilmesi gerekir. Böylece kolay bir şekilde bebeğinizde oluşan karın ağrısını anlayabilir ve yapmanız gerekenleri de belirlemiş olursunuz.

 • Bebeklerde karın ağrısı bağırsaklardan kaynaklı olabilmektedir. Eğer bebeğiniz beslenmesini gerçekleştirdikten sonra bacaklarını aşağı yukarı hareket ettirerek ağlıyor ise, ve sakinleşme olmadan durum şiddetleniyorsa ve bu belirtiye kusma durumu da eklenmişse sıkıntı bağırsakların tıkanmasından kaynaklı olabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey olmadığından derhal doktoru ile irtibata geçmeniz gerekir.
 • Bebeklerde karın ağrısı sebeplerinden bir diğeri de besin alerjilerinden kaynaklıdır. Besin alerjisinden kaynaklanan kaynaklanan karın ağrılarına kusma ve ishalde eşlik eder. Bunun yanında kanlı dışkı, ciltte kızarıklık ve tahriş durumları da var ise besin alerjisi söz konusudur. İleri derece besin alerjileri bebeklerde anaflaksi denilen ani ölümlere yol açabilmektedir. Bu yüzden acil tıbbi yardım gerektiren durumlar arasındadır.
 • Bebeklerde karın ağrısının en sık görülen nedenlerinden biri soğuk algınlığı, grip ve üşütmeden kaynaklıdır. Soğuk algınlığı ile birlikte mukus üretimi arttığından ve mukusun bebek tarafından yutulması ile bebeğin midesi tahriş olarak ağrıya neden olabilmektedir. Kulak enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarında da karın ağrısı gözlemlenmektedir.
 • Bebeklerde oluşan mide gribi karın ağrısı nedenlerindendir. Yapılan araştırmalara göre bebeklerde mide gribi soğuk algınlığından sonra oluşan en yaygın karın ağrısı nedenlerindendir. Mide gribinde kusma, ishal, ateş ve iştah kaybı da görülmektedir. Bu durumda bebeğinizin sıvı alımına çok dikkat etmeniz gereklidir. Anne sütü vücuttaki sıvıyı dengelemede oldukça önemlidir.
 • Bebeklerde oluşan karın ağrısı reflüden de kaynaklanıyor olabilir. Reflünün en büyük belirtisi bebeğin beslendikten sonra yediklerini geri çıkarmasıdır. Bu durumun sık sık tekrar etmesi, bebeğin yemek borusu ve midesi arasındaki valfin uygun bir şekilde çalışmamasından meydana gelir. Reflü bebekte şiddetli karın ağrısı oluşturmaktadır.
 • Bebeklerde yaşanan kabızlık sıkıntısı da en önemli karın ağrısı sebeplerindendir. Katı gıdaya geçen bebeklerde bu durum daha fazla yaşanır. Bebeğin dışkılaması normal sürelerden daha az oluyorsa buna istinaden karın ağrısı çeker. Bebeğin dışkısını zorlanarak yapmasının yanında katı kuru bir dışkı var ise kabızlık için önlem alınması gerekir.  
 • Bebeklerde gaz sancısı da karın ağrısına neden olur. Özellikle doğumu takip eden ilk 3 aylık dönemde gaz sancıları daha sıklıkla yaşanmaktadır. Sindirim sistemi olgunlaşma döneminde olduğundan gaza bağlı karın ağrıları sık sık yaşanır.
 • Yeni doğan bebeklerde karın ağrısı nedeni ise kolik olabilir. 5 aydan daha küçük bebeklerde aşırı ağlama, haftada en az 3-4 kere, günde 3 saate denk gelecek şekilde oluşan ağlamalar kolikten kaynaklı karın ağrıları nedeni ile oluşur. Bebeği sakinleştirme koliğe karşı uygulanabilecek en etkili çözümdür.
]]>
Karın İçi Ağrısı https://www.karin.gen.tr/karin-ici-agrisi.html Sun, 11 Nov 2018 15:48:33 +0000 Karın içi ağrısı, kasık ve göğüs arasında herhangi bir yerde hissedilen ağrılardır. Karın ağrısı neredeyse herkesin tecrübe ettiği bir ağrı türüdür. Karın içi ağrısı genellikle hazımsızlık gibi basi Karın içi ağrısı, kasık ve göğüs arasında herhangi bir yerde hissedilen ağrılardır. Karın ağrısı neredeyse herkesin tecrübe ettiği bir ağrı türüdür. Karın içi ağrısı genellikle hazımsızlık gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, tam tersi olarak çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarak da yaşanabilir. Karın içi ağrısının şiddeti ağrının nedeninin ciddiyetiyle alakalı değildir. Örneğin çok ciddi bir hastalık olan kolon kanserinde hafif karın içi ağrısı yaşanırken hazımsızlık nedeniyle çok şiddetli karın ağrısı yaşanabilir.

Karın içi ağrısının sebebini tespit etmek için ağrının hissedildiği yer önemlidir. Karın bölgesi sağ, üst, alt bölgesi, sol üst ve alt bölgesi olmak üzere dört bölümde incelenir. Bölgede gelişen ağrılar hangi alandaysa o alandaki organlardan kaynaklanabilir. Mesela apandisit ağrısı apandisitin bulunduğu alanda gerçekleşir. Gastrit nedeniyle yaşanan ağrılar genelde üst karın bölgesinde oluşur. Karaciğerle ilgili bir sorun varsa ağrı karın sağ üst ya da göğüs kafesinin alt kısmında gelişebilir.

Geçmeyen karın içi ağrısı türleri

Kramp tarzı ağrılar: Kramp şeklinde gerçekleşen ağrılar genelde zararsız özelliktedir. Gaz ya da şişkinlik gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir ve ishalle son bulabilir. Eğer yaşanan ağrı sıklığı artmışsa ve 1 günü aşkın süredir devam ediyorsa, beraberinde ateş varsa ağrının nedenini öğrenmek amacıyla bir hekime başvurulmalıdır.

Ani ve şiddetli ağrılar: Genelde birdenbire başlayan karın ağrılarıdır. Oldukça şiddetli yaşanır. Mide delinmesi, apandisit gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Genel karın içi ağrısı: Genel ağrı karın bölgesinin büyük bir kısmını kaplayabilir. Hazımsızlık, mide virüsü, gaz gibi nedenlerden kaynaklı gelişebilir.

Karın içi ağrısı yaygın nedenleri

 • Kabızlık
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Gıda zehirlenmesi
 • İshal
 • Mide gribi
 • Kabızlık
Diğer karın içi ağrısı nedenleri
 • Mide delinmesi
 • Kalp krizi
 • Diyabet
 • Farklı kan hastalıkları
 • Apandisit
 • Crohn hastalığı
 • Böbrek üstü bezi hastalıkları
 • Ülser
 • Bağırsaklara kan akışının az olması
 • Safra kesesi enfeksiyonu
 • Karın şah damar hastalığı
 • Hepatit
 • Pankreas iltihabı
 • Akciğer iltihabı, zatürre ve akciğer enfeksiyonu
Karın içi ağrısı ne zaman acil bir durumu işaret eder
 • Kısa süre önce kanser tedavisi olunmuşsa
 • Kusma varsa ve beraberinde dışkılama yapılamıyorsa
 • Kan kusma ya da dışkıda kan görülüyorsa
 • Mide bulantısıyla birlikte kemik ağrısı yaşanıyorsa
 • Göbekte şişme, hassasiyet ya da gerginlik hissi varsa
 • Nefes darlığı yaşanıyorsa
 • Gebelik varsa ya da gebelikten şüphe duyuluyorsa
 • İç karın ağrısı ile beraber yüksek ateş varsa
 • İdrara çıkma sıklığı artmışsa
 • Kısa süre önce karın bölgesini ilgilendiren bir ameliyat yaşanmışsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Karın içi ağrısı tedavisi

Karın içi ağrısı için doktora başvurulduğunda doktor gerekli araştırmaları yapar ve sonuca göre gerekli tedaviyi başlatır. Bu aşamada evde bazı yöntemler kullanılarak tedaviye destek olunabilir. Limon suyu karın ağrısı için oldukça etkili bir yöntemdir. Hazımsızlık nedeniyle yaşanan iç karın ağrısı için limon suyu kullanılabilir. 1 su bardağı ılık suya yeteri kadar limon suyu eklenerek gün içinde birkaç defa içilebilir. Rezene tohumu yine karın ağrısı için kullanılabilecek diğer bir bitkidir. Yemeklerin ardından rezene tohumu çiğnenerek tüketilebilir. Zencefil karın ağrısına karşı yaygın şekilde kullanılan bir bitkidir. Soğuk algınlığı, hazımsızlık gibi nedenlerden kaynaklanan karın ağrısı için etkili bir bitkidir. Zencefil çay şeklinde hazırlanarak içilebilir. Beraberinde nane çayı, karahindiba çayı, kimyon tohumu çayı iç karın ağrısı şikayetlerine karşı kullanılabilecek diğer bitki çaylarıd]]> Sürekli Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/surekli-karin-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 14:34:30 +0000 Sürekli Karın Ağrısı, her an devam eden vücudun karın kısmındaki ağrı oluşumudur. Bu karın bölgesinde tek bir nedene bağlı ağrı oluşumunun düşünülmesi yanlış olacaktır. Karın dört bölüme ayrıldığı için bunu d Sürekli Karın Ağrısı, her an devam eden vücudun karın kısmındaki ağrı oluşumudur. Bu karın bölgesinde tek bir nedene bağlı ağrı oluşumunun düşünülmesi yanlış olacaktır. Karın dört bölüme ayrıldığı için bunu dikkate almak fayda bu rahatsızlığın teşhisi açısından fayda sağlayacaktır. Sürekli karın ağrısı ile yaşayabilmek insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Bunun için öncelik cerrah tarafından tedavi sürecinin başlatılmasıdır. Hekim tarafından doğru bir kanı oluşturulması için hastanın bütün sağlık problemlerini baştan aşağıya anlatması gerekir. Ardından belirli kan testlerinin yapılması da tetkikler için önem teşkil edecektir. Her yaştan insanın karşılaşabileceği bir durumdur. Bunun süreklilik göstermesi ciddi bir sağlık probleminin olduğunun habercisidir. Basit nedenlerden ötürü sürekli karın ağrısı dahi kontrol altına alınmalıdır. Karın ağrısının şiddeti ve zamanı mutlaka hekime bildirilmelidir.


Sürekli karın ağrısı yaşanılan alandaki organlarda hastalık belirtisinin varlığını da ortaya koymaktadır. Böbrek, karaciğer, akciğer, bağırsaklar, apandisit, kasıkların üst damar yolları, çeşitli iltihaplanmalar, mide delinmesi, midedeki alanın enfeksiyon kapması, alerjik reaksiyon, kabızlık sorunu, ishal durumları gibi etkenlerden de kaynaklanabilir. Fakat bunun süreklilik göstermesi kanser oluşumunun varlığını da belirtmektedir. Sürekli karın ağrısı oluşan yerin doğru tespitinin sağlanması hastalık teşhisinin hızlanmasına yardımcı olur. Böylece kısa sürede alınan önlemlerle iyileşme süresi kısalabilir ya da daha büyük hastalıkların önüne geçilebilir. Böyle bir devamlı karın ağrısıyla karşı karşıya kalındığında bilinmeyen keyfi ağrı kesici ilaç kullanımı yapılmamalıdır. Doktor aracılığıyla önerilen ilaçlar dışında ağrı oluşan noktaya basınç, ağır cisimlerle darbe gibi farklı bir uygulama yapmak da sakıncalıdır. Sürekli karın ağrısı şikayetinde daha önceden bir hekim tanısı konulmuşsa mutlaka bunun önlemi için gerekli tıbbi müdahaleler yapılmalıdır. Tedavi, sadece saptanan rahatsızlığa yönelik yapılır. Kişinin kendince geliştirdiği geleneksel tedavi yöntemlerinin uygulaması doğru bir davranış değildir. Daha sağduyulu hareket edilerek sadece karın ağrısı gelir geçer diye düşünmemek gerekir.

Sürekli karın ağrısı belirtileri

Karın ağrısı her zaman devam ediyorsa kesinlikle ciddi bir sağlık problemi yaşanmaktadır. Bununla birlikte oluşan halsizlik, yorgunluk, yüksek ateş, iştahsızlık gibi nedenlerin varlığı karın ağrısının sürekliliğini tetiklemektedir. Kadınlarda her ay yaşanan adet sancısına bağlı karın ağrısı varsa önemli değil diye düşünülmeden bu rahatsızlığın dahi yetkili hekime muayene edilmesi şarttır. Sürekli karın ağrıları belirtileri; midede oluşan yanma hissi, böbrek taşı düşürme, üreme organlarında rahatsızlığın oluşması, karın bölgesindeki kaburga kemiği kırıkları gibi belirtiler ortaya koymaktadır. Bağırsakların içerisinde kan dolaşımının sağlanamaması karın ağrısı oluşumuna yol açan en  büyük sebeplerden biridir. Pankreas kökenli ağrılar baş gösterebilir. Hastalar çoğunlukla öne doğru bükülerek karın ağrısı şiddetini gösterebilir. Yüz çehresinde kızarma ve vücutta yüksek ateş sürekli karın ağrısının belirtileri arasındadır.]]>
Karın Altı Ağrısı https://www.karin.gen.tr/karin-alti-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 21:47:54 +0000 Karın altı ağrısı, vücudun karın bölümünün alt kısmı göbeğe yakın noktalarda oluşan ağrıdır. Bu birçok nedene bağlanabilir. Karın kısmının içerisinde olan organlara bağlı ağrı oluşumu başlayabilir. Öncelikle d Karın altı ağrısı, vücudun karın bölümünün alt kısmı göbeğe yakın noktalarda oluşan ağrıdır. Bu birçok nedene bağlanabilir. Karın kısmının içerisinde olan organlara bağlı ağrı oluşumu başlayabilir. Öncelikle doktor muayenesi altına alınmalıdır. Böylece karın altı ağrısının nelerden kaynaklandığını anlamak ve hangi tedavinin uygulanacağı yönünde analizlerin yapılmasına olanak sağlar. Alt karın ağrılarında idrar yaparken bu noktada yanma, sızlama, zorlanma ve kan görme gibi problemlerle karşılaşılmaktadır. Burada karnın idrar noktasıyla arasındaki bağlantıda rahatsızlığın olduğu düşünülebilir. Öte yandan kan hastalıklarının da varlığı olabilmektedir. Apandisit rahatsızlığının kaynağı da karın altı ağrılarından belirlenebilir. Bu rahatsızlık kalın ve ince bağırsağın iltihaplanması ile yakından ilişkilidir. Bu ağrı önce üst karın bölgesinde başlar daha sonra karnın alt kısımlarına doğru ilerler. Bu alanlarda oluşan ağrılarla huzursuz bacak sendromu da başlar. Karın altı ağrılarında gaz oluşumu da başlayabilir. Bu gaz aslında ağrının bir nebze iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Bağırsakların alt karın kısımlarındaki yerleri ağrı göstererek kabızlık veya ishal durumlarının meydana gelebileceği hususunda da bilgi verir. Böbrek taşının alt kısımlardan ilerlemesi ağrı oluşumuna en büyük etkenlerden biridir. Karın altı ağrısı ile kendi yöntemlerinizle başa çıkmak ağrının şiddetini arttıracaktır. Bu nedenle gerekli ilaç tedavisi dışında doktor aracılığı olmadan ağrıları geçirmeye çalışmak son derece yanlış bir davranış olacaktır.

Karın altı ağrısı acil durum sinyali

Karın altı ağrısı kanser hastalığının habercisi olabilir. Gözle görülen vücut çıkışlarındaki kan akışının varlığı acil duruma sinyaldir. Şiddetli karın altı ağrısı o alandaki organların işlevini kaybettiğini gösterir. Mide bulantısı oluşumu başlar. Kasıkların ağrıması kramp oluşumu süreklilik gösterir. Karın altı bölgesindeki damarlarda tıkanma meydana gelerek kızarıklık oluşur. 
]]>
Karın Germe Ameliyatı https://www.karin.gen.tr/karin-germe-ameliyati.html Tue, 13 Nov 2018 06:57:59 +0000 Karın germe ameliyatı, daha çok kadınlar için uygulanan estetik amaçlı bir ameliyat türüdür. Bazı durumlarda ise aşırı kilo sebebiyle erkeklerde göbek, karın derisi ve kaslarda meydana gelen sarkma ve gevşeme içi Karın germe ameliyatı, daha çok kadınlar için uygulanan estetik amaçlı bir ameliyat türüdür. Bazı durumlarda ise aşırı kilo sebebiyle erkeklerde göbek, karın derisi ve kaslarda meydana gelen sarkma ve gevşeme içinde uygulanabilmektedir. Kadınlarda karın gerdirme ameliyatı gerektiren en önemli faktör gebeliktir. Beraberinde genetik etkenler de nedenler arasında yer alabilir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır

Karın germe ameliyatı, uygulanan tekniğe bağlı olarak ortalama 2-5 saat arasında sürebilir. Ameliyatta iç çamaşırı altında kalan bölgeye kesi açılır. Bu kesinin boyutu 8-10 santim arasında olur.  Ardından göbek deliği transferi için göbek çevresine ek bir kesi açılır. Ameliyat tamamlandıktan sonra açılan kesiler gizli dikiş kullanılarak kapatılır. Bölgede oluşabilecek fazla sıvının atılması için bir ya da iki tane dren bölgeye yerleştirilir. Ameliyat anında hastaya sonda takılır. Sonda hastanın ayağa kalkmasıyla alınır. Ameliyatın ardından hasta henüz ameliyathanedeyken kişiye özel korse takılır.

Karın germe ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Karın germe ameliyatına karar verildikten sonra, ameliyatı gerçekleştirecek doktor hastaya gerekli bilgileri verir. Eğer sigara kullanılıyorsa hasta ameliyattan en az 15 gün önce sigarayı bırakmalıdır. Güneşe fazla maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Eğer aspirin tarzı ilaçlar kullanılıyorsa bırakılmalıdır. Ameliyattan belli bir süre önce ağır diyet uygulayan kişiler diyeti bırakmalıdır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar söz konusu olduğunda ameliyatın ertelenmesi gerekebilir. Ameliyatın nasıl uygulanacağını belirlemek için ameliyat öncesinde çizim yapılır. Beraberinde ameliyat öncesi ve sonrasını karşılaştırmak için hastanın fotoğrafları alınır.

Karın germe ameliyatı sonrası

Karın germe ameliyatı sonrasında birkaç gün karında şişlik hissedilebilir. Beraberinde ağrı hissi yaşanabilir. Ağrı hissi kullanılacak ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ameliyatta bölgeye yerleştirilen drenler ameliyattan 3-5 gün sonra alınır. Ameliyat sonrası özel bir durum gelişmemişse ertesi gün taburcu olunur. Hasta başlangıç aşamasında dik pozisyonda durmak için güçlük yaşar. Fakat erken dönemde yürümesi gerekir. Dikişlerin alınması, pansuman, banyo ve korse kullanımı gibi durumlar hastanın durumuna bağlı olarak doktorun uygun gördüğü zamanlarda yapılır. Aktivitelere dönüş yapmak için birkaç hafta beklenmesi gerekir. Egzersiz yapmak iyileşme sürecini hızlandıracağından ameliyat sonrası tavsiye edilir. Fakat uygulanacak egzersizlerin karın kaslarını zorlamaması gerekir. Ameliyat izleri yaklaşık olarak 3-6 ay arasında kızarık bir görünümde olur. Zamanla bu kızarıklık soluklaşarak daha az belli olur.

Karın germe ameliyatı riskleri nelerdir

Cerrahi girişim her ne nedenden dolayı yapılırsa yapılsın her cerrahi girişimin az ya da çok riski vardır. Karın germe ameliyatları uzun yıllardır başarıyla yapılmaktadır. Ancak önemli olan tercihe dilen merkez ve cerrahtır. Estetik cerrahın deneyimli olması gerekir. Ameliyatta anesteziye bağlı olarak ya da ameliyata özel bazı riskler oluşabilir.

Karın germe ameliyatı sonrasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat yerinde sıvı ya da kan toplanması, yaranın kötü iyileşmesi, kan pıhtısı atma gibi riskler gelişebilir. Yara yerinde meydana gelen enfeksiyon için antibiyotik tedavisi ve drenaj kullanılır. Eğer bölgede kan ya da sıvı toplanması olursa tekrar bir müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Kan pıhtısı atma söz konusu olursa bazı ilaçlar ve varis çoraplarıyla bu durumda kontrol altına alınabilir. Yaranın kötü iyileşmesi bölgede derin izlerin kalmasına yol açabilir. Bu izleri hafifletmek amacıyla ikinci defa bir girişime gerek duyulabilir.

]]>
Karın Ağrısı İshal https://www.karin.gen.tr/karin-agrisi-ishal.html Tue, 13 Nov 2018 14:03:54 +0000 Karın Ağrısı İshal; İshal ve karın ağrısı genellikle birlikte görülen bazende ayrı ayrı oluşan sindirim problemleridir. Minik bebeklerden tutunda yaşlılara kadar herkesin yaşayabildiği bir rahatsızlıktır. Her karın ağr Karın Ağrısı İshal; İshal ve karın ağrısı genellikle birlikte görülen bazende ayrı ayrı oluşan sindirim problemleridir. Minik bebeklerden tutunda yaşlılara kadar herkesin yaşayabildiği bir rahatsızlıktır. Her karın ağrısı ishale sebep olmaz. Her ishalde karın ağrısı yapacak diye bir şart yoktur. Fakat ishal olunca genellikle karın ağrısı vardır. Bu sorunu şiddetli karın ağrısı olur, karnımız adeta burgu gibi dönüyor olarak tabir edebilirim. 

Karın Ağrısı İshal belirtileri;
 • Kusma 
 • İştah kaybı
 • Halsizlik
 • Bulantı
 • Karında şişlik
 • Hazımsızlık
Karın Ağrısı İshal nedenleri;  

Kişisel hijyende ishale sebep olmaktadır. Enfeksiyonlara bağlı olabilir. Bazen yiyecek, içeceklerdeki farklılıkta buna sebep vermektedir. Çok fazla baharatlı yiyecekler, çok lifli yiyecekler ve alkol nedenler arasındadır. Bağırsak hareketlerimizin başlaması ile yemek yediğimiz zaman başlayan bir karın ağrısı yaşarız. Gaz yapar veya dışkı dediğimiz büyük abdeste çıkarsak biraz rahatlarız. Günde üçten fazla tuvalet ihtiyacımız gelebilir. Karnımızda da kramp şeklinde bir ağrı yaşarız. Bazı ishallerde köpük köpük denecek şekilde gaz gibi bazende su gibi dediğimiz çok sıvı şeklindedir. Karın ağrısı ve ishali önlemek durdurmak için öncelikle bol sıvı tüketmeliyiz. Çünkü; vücudumuz sıvı kaybetmektedir.

Karın Ağrısı İshal İçin Ne Yapmalı;

Evde bir litre suya bir çay kaşığı tuzla, sekiz çay kaşığı toz şeker, bir fincan portakal suyu ve iki muz ilave edilerek blenderden geçirilir ve tüketilir. Bu ishali azaltacak ve ağrıları dindirecektir. Tedavi almak için bir sağlık kuruluşuna gitmek şarttır. Bebeklerde ishal kontrolleri doktorlar tarafından yapılmalıdır. Haşlanmış patates ishale iyi gelir, ayrıca muz tüketilmelidir. Karın ağrısına nane, papatya çayları da iyi gelir.
]]>
Karın Ameliyatı https://www.karin.gen.tr/karin-ameliyati.html Tue, 13 Nov 2018 15:09:38 +0000 Karın Ameliyatı, genellikle kadınlarda görülmekle beraber, erkeklerde de aşırı kilo sebebiyle karın derisi ve kaslarında meydana gelen deformasyona bağlı sarkma ve gevşemeler görülmektedir. Doğum yapan kadınların karınl Karın Ameliyatı, genellikle kadınlarda görülmekle beraber, erkeklerde de aşırı kilo sebebiyle karın derisi ve kaslarında meydana gelen deformasyona bağlı sarkma ve gevşemeler görülmektedir. Doğum yapan kadınların karınlarında ki deformasyona sebep olan en önemli etkendir. Aşırı kilo almak aşırı kilo kaybı da karın derisinde gevşemeye ve sarkmalara yol açabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı karın ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Karın ameliyatında amaç karın bölgesindeki deformasyonu gidermektir.

Karın ameliyatı nasıl yapılır

Karın ameliyatı işleme bağlı olarak 2-5 saat arasında sürmektedir. Açılan kesi yeri genellikle iç çamaşırın altında, göbeğin 8-10 santim altında kalmaktadır. Göbek çevresinde göbek deliğini transfer etmek için ikinci bir kesi açılmaktadır. Karın ameliyat bittikten sonra açılan kesiler deri altından gizli dikişler ile kapatılır. Bölgede biriken fazla sıvıyı ise dışarı atmak için dren olarak isimlendirilen iki tüp yerleştirilir. Ameliyat günü hastaya idrar sondası takılmaktadır. Hasta ayağa kalktığında ise idrar sondası çıkartılır. Karın ameliyat tamamlandıktan sonra, hasta servise alınmadan önce kişiye özel korse giydirilir.

Karın ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Karın ameliyatını gerçekleştiren cerrah hastasının uyması gereken bazı kurallarda uyarır. Hasta eğer sigara içiyorsa ameliyattan en az 15 gün önce sigara kullanmayı bırakmalar gerekir. Bu süre içinde güneşte fazla kalmaktan kaçınılmalı ve hasta E vitamini desteği ve aspirin tarzı ilaçlar kullanıyor ise ara vermeleri ve ağır diyetleri bırakmaları gerekir. Hastada soğuk algınlığı ya da başka rahatsızlıklar varsa ameliyatın iptaline sebep olabilir. Karın ameliyatının planlanması için bazı çizimler yapılır. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrası için gerekli olan fotoğraflar çekilir. Bu fotoğraflar ameliyat sonrasında karın bölgesinin karşılaştırılması için önemlidir.

Karın ameliyatının riskleri nelerdir

Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi karın ameliyatlarının da kendine özgü bazı riskleri vardır. Her yıl yüzlerce karın ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Karın ameliyatın deneyimli doktorlar tarafından ta teşkilatlı merkezlerde yapılması olası riskleri azaltmak için önemli etkenlerdendir. Karın ameliyatta anesteziye bağlı ve ameliyata özel bazı riskler de vardır.

Bunlar yara yeri enfeksiyonu, ameliyat yerinde kan veya sıvı toplanması, kan pıhtısı atması, kötü yara iyileşmesi gibi riskler görülebilir. Yara yerinde gelişen enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Karın ameliyat yerinde kan ya da sıvı birikmesi ise genellikle bölgeye yerleştirilen drenler sebebiyle çok nadir durumlarda görülmektedir. Bu komplikasyon için ikinci bir operasyon gerekebilir.

Karın ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

 • Karın ameliyatından sonra hasta 3-5 gün sıvı gıdalar ile beslenmelidir. İlk bir kaç saat hastanın bir şey yiyip içmesine izin verilmez.
 • Ameliyattan sonra hasta V pozisyonu olarak adlandırılan bir pozisyonda yatırılır. Bu sayede ameliyat yerinde gerginlik oluşmaz.
 • Ameliyattan sonraki ilk saatlerde hastanın bacaklarını sık sık hareket ettirmesi gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrası ilk gün hasta için oldukça sıkıntılı geçebilir. Hastanın yaşayacağı ağrıları azaltmak için ağrı kesici tedavi uygulanır.
 • Ameliyat sonrasında hasta duruma bağlı olarak 2-3 gece hastanede  tutulabilir. Taburcu olduktan sonra hastanın  en az 1 hafta istirahat etmesi igerekir.
 • Ameliyat sonra ilk bir hafta ameliyat yeri ıslatılmadan yarım duş alabilir. 
 • 2. hafta  hastanın tam duş almasına izin verilebilir.
 • Ameliyat sonrası belli bir süre ameliyat yerinde uyuşmalar hissedilebilir.
]]>
Karın Ağrısı İlaçları https://www.karin.gen.tr/karin-agrisi-ilaclari.html Tue, 13 Nov 2018 21:59:17 +0000 Karın Ağrısı İlaçları: karın ağrısına bağlı olarak gelişen ve genel olarak karın ağrısı ilaçları ile tedavisi yapılabilen, tam olarak düzelen ancak,  kimi zamanda tekrarlayabilen bir hastalıktır. Karın a Karın Ağrısı İlaçları: karın ağrısına bağlı olarak gelişen ve genel olarak karın ağrısı ilaçları ile tedavisi yapılabilen, tam olarak düzelen ancak,  kimi zamanda tekrarlayabilen bir hastalıktır. Karın ağrısının birçok nedeni olabilir.

Karın Ağrısı İçin İlaçsız Tedavi Olabilir mi Örnek olarak; gaz sıkıştırması ya da gastroenterit gibi kendiliğinden geçebilen veya basit bir tedaviyle düzelebilecek ağrılı durumlar, inatçı ve şiddetli karın ağrılarının hissedilebildiği ve kalın bağırsak kanseri ya da erken evrede bir apandisit belirtileri oluşturabilecek karın ağrılarına neden olur. Karın ağrısına genel olarak enfeksiyon, toksinler, safra yolları, böbrek hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, damar hastalıkları, kadınlarda adet sancısı, mide, karaciğer, pancreas, ovülasyon, barsak sistemindeki ülser, kanser türü hastalıklara bağlı olarak görülebilir. Karın ağrısı şikayetleri için mutlaka doktorlar tarafından teşhisi ve tedavisi yapılmalıdır. Aksi halde karın ağrısı ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.  Karın ağrısında ilaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Karın ağrısı  ilaç tedavisi ile daha etkin ve hızlı ve şekilde düzelir. Hastalar daha erken dönem içerisinde normal hayatlarına dönebilirler. Bu nedenle karın ağrısı için temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ancak diğer önerilerle iyileşme süreci hızlandırılabilmektedir.

Karın Ağrısı İlaçları Nelerdir: Karın ağrısı  için genelde hem şikayetleri hafifletecek hem de tam bir düzelme sağlayan ilaçlar kullanılmaktadır. Karın ağrısı ilaçları ağızdan (oral), damar (intravenöz), kas içi (intramüskükler), İnhaler ve oral kullanılır. Karın ağrısı ilaçları olarak, tıbbi tedavi açısından doktorun hastalığın durumuna göre reçete ettiği Gastor, Inaprol Jel, nexpro forte 550 Mg Film Tablet, Naprosyn Plus Jel, Naproff Forte 550 mg Tablet, naproff 275 mg Film Tablet, Napren S Forte 550 mg FilmTablet, Naponal 250 mg Tablet, Inaprol Fort 500 mg tablet ilaçları karın ağrısı için kullanılmaktadır.

Karın Ağrısı Bitkisel İlaçlar: Tıbbi tedavilere destek amacıyla kullanılabilecek bitkisel karın ağrısı ilaçlarını doktor kontrolünde almak gerekir. Karın ağrısına nane iyi gelir. Bir tutam kuru ya da yaş naneyle birlikte bir tane bütün limon, parçalara ayrılarak kaynatılıp suyu içilirse mideden kaynaklanan karın ağrısı ile ilgili şikayetleri önemli ölçüde kesecektir.

 • Rezene ve Portakal kabuğu aynı oranda karıştırılır, kaynatılarak suyu içilir.
 • 100 gram çörek otu 1 kilo bala karıştırılıp, ağrı olduğu zaman aç karnına bir yemek kaşığı yenir.
 • Papatya, lavanta, biberiye, mentollü nane, fesleğen, yarpuz çiçeği, mürver çiçeği, ayrı ayrı veya bir kısmı karıştırılarak çay gibi içilir.

]]>
Hamilelikte Alt Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/hamilelikte-alt-karin-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 17:09:41 +0000 Hamilelikte Alt Karın Ağrısı, bir takım rahatsızlıklardan veya normal sebeplerden dolayı görülebilir. Bunun iyi veya kötü olup olmadığını doktor kontrolüne giderek ve muayene olarak öğrenebilirsiniz. Doktorunuz muayene sonra Hamilelikte Alt Karın Ağrısı, bir takım rahatsızlıklardan veya normal sebeplerden dolayı görülebilir. Bunun iyi veya kötü olup olmadığını doktor kontrolüne giderek ve muayene olarak öğrenebilirsiniz. Doktorunuz muayene sonrasında herhangi bir rahatsızlık teşhisi yaparsa, uygun bir tedaviye başlanacaktır. Hamilelerde görülen alt karın ağrısı apandisitte iltihaplanmalardan kaynaklanan ağrılar olabilir. Bir başka sebepte huzursuz bacak sendromuna bağlı olarak bu hastalıktan muzdarip olan insanlarda bağırsaktaki şişkinlikten kaynaklanan alt karın ağrısı görülebilir. 

Hamilelikte Alt Karın Ağrısı Nedenleri 

Sistit ve üretrite bağlı olarak hamilelerde alt karın ağrısı görülebilir. İdrar torbası yada idrar torbası ile çıkış arasındaki üretrada gelişen iltihaplanmalarda alt karın ağrısına sebep olabilir. Bunların haricinde böbrek taşları, sezaryen, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, apandisit ve karın ameliyatları da alt karın ağrılarına neden olan rahatsızlıklardandır. 

Pelvis kadınların karınlarının alt bölümünde bulunan kemik çatısı ve içinde yer alan organların genel ismidir. Pelvis bölümünde görülen ağrılarda alt karın ağrılarından dır. Bu ağrılar ani şekilde ortaya çıktıklarında bulantı, kusma, korku ve terleme gibi belirtiler görülebilir. Bu da hasta bakımından uyarıcı özellik taşır. Ani şekilde meydana gelen pelvis ağrılarında mutlaka doktora gidilmelidir. 

Ağrıların nedeni neyse ancak doktor muayenesi sonucu ortaya çıkar. Kadınlarda adet zamanı alt karın ağrıları görülebilir. Fakat adet olma durumu hamilelikte görülmediği için, hamilelikte ortaya çıkan alt karın ağrısı düşük tehdidi, dış gebelik gibi problemlere dayanması bakımından ciddiye alınması gereken ağrılardır. 

Miyomlar rahim kasından kaynaklanan iyi huylu kistlerdir. Özellikle 30-40 yaşlarındaki bayanlarda görülmektedir. Miyomlar da alt karın ağrılarına sebep olabilir. Ayrıca yumurtalık kistlerinin karının alt kısmında toplanması ile de ağrı görülebilir. 

Endometriyozis; rahim içi tabakasının bulunması gereken alandan değişik bir alanda bulunmasıdır. Rahim içi tabakası normalde her ay düzenli bir şekilde kanama ile dışarı atılır. Endometriyoziste dokunun karın içinde hapsolmadından dolayı kanama bu alanda olur. Rahim içi kanaması dışarı atılmaz. Bu da alt karın ağrısına sebep olabilir. 

Kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim yumurtalık ve tüplerde şişmeye neden olabilir ve bu da alt karın ağrısı yapabilir. Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle beraber mesane, rahim sarkması ve damar genişlemeleri de alt karın ağrısına sebep olan diğer nedenler arasındadır. 

Hamilelikte Alt Karın Ağrısı Tedavisi 

Hamilelikte alt karın ağrıları bir takım problemler teşkil edeceğinden mutlaka doktora gitmek gerekir. Doktorun muayene ve izlenimleri sonucu ağrıya neden olan rahatsızlık öğrenilir ve ona göre doktor hamilelerin kullanacağı ilaçlardan vererek alt karın ağrılarının geçmesi yada hafifletilmesi sağlanabilir. Eğer sizde hamile iseniz ve alt karın ağrısı yaşıyorsanız doktora başvurmadan herhangi bir ilaç kullanmayın. Çünkü bu hem sizin hem de bebeğiniz için tehlike oluşturabilir. 
]]>
Karın Kası Hareketleri https://www.karin.gen.tr/karin-kasi-hareketleri.html Wed, 14 Nov 2018 19:38:02 +0000 Karın kası hareketleri, üst karın ve alt karın bölgesinde bulunan baklava dilimli görünüme sahip olan kasları çalıştırmak için yapılan hareketlerdir. Bu hareketler sayesinde karın bölgesinde bulunan kaslar aktifleşirken Karın kası hareketleri, üst karın ve alt karın bölgesinde bulunan baklava dilimli görünüme sahip olan kasları çalıştırmak için yapılan hareketlerdir. Bu hareketler sayesinde karın bölgesinde bulunan kaslar aktifleşirken alt kısımdan çıkan göbek diye adlandırılan yağların oluşumunu engeller. Karın kası her insanda belli bir miktarda bulunur ve oluşması için bel bölgesindeki yağların yakılması gerekmektedir. Bunun içinde bazı karın kası hareketler bulunmaktadır. 

Karın kası hareketleri nelerdir
 • Yan karın kasları: Baklavaların güzel gözükmesini sağlayan kaslardır. Yan karın kasları için yapılan hareketler de ağırlığa ihtiyaç yoktur. Öncelikle sol el enseye konulur, sağ el ise dizlere kadar indirilir. Nefes alıp verilerek sağa sola doğru sıra ile eğilinir.
 • Mekik: Kaşların esnek olmamasından dolayı başlarda mekik çekmek oldukça zor gelebilir. Ancak bu durum zamanla aşılabilecek bir durumdur. Mekik üst karın kaslarının gelişimi için oldukça önemli bir karın kası hareketidir. Mekik yavaş yapılırsa daha faydalı olacaktır. Mekiği gittikçe daha kolay yapmaya başladığınızda hareketleri biraz daha zorlaştırarak karın kaslarının gelişimini daha verimli hale getirebilirsiniz. Mekik çekerken sol bacağı kaldırarak sağ kola doğru yaklaştırın. Kol ile bacak birbirine değecek gibi yapılmalıdır. Aynı hareketi daha sonra diğer kol ve bacağınızla deneyiniz. 
 • Plank egzersizi: Plank duruşu vücutta tüm karın kaşlarını çalıştıran bir harekettir. Bu sebeple mümkün olduğunca yapılması tavsiye edilir. Son yılların en popüler egzersizlerinden olan plank, başta yapılması kolay gibi gözükse de uzun süre yapılması oldukça zordur. Karın kasının yanı sıra duruş bozukluklarının düzelmesini sağlar ve boyun, bel, sırt, göğüs, ön/arka bacak kaslarını da geliştirir. Öncelikle düz bir zemine şınav çeker gibi uzanmamız gerekmektedir. Daha sonra vücudu düz bir çizgi gibi uzatmalısınız. Bu pozisyonda yere sadece ayak parmakları, dirsekler ve kolun ön kısmı değmelidir.  Ardından da karın kaslarını sıkarak 10 saniye kadar beklemelisiniz. Ayrıca plank egzersizi yaparken nefes tutmak yerine nefes alıp vermek daha sağlıklıdır. 
 • Leg raise: Alt karın kaslarını çalıştıran bir egzersizdir. Bu hareket için bir sehpa ya da bir minder gerekmektedir. Mindere sırt üstü uzanılır. Bacaklar düz olmalı, eller ise kalça altına konulmalıdır. Konum alındıktan sonra bacaklar kalçadan yukarı kaldırılır. 80 derece kaldırılmış olan bacaklar 1 saniye kadar tutulup geri indirilir. Yere indirilen bacaklar yere değmeden 10 santimetre yukarıda tutulmalıdır. Ardından hareketin tekrarı yapılır. Dizleri kırmadan yapmaya dikkat edilmelidir. 
 • Russian Twist: Yan karın bölgesi için oldukça etkili bir karın kası hareketidir. Öncelikle kalçanızın üzerine oturun. Ayakları birleştirerek 120 derece kırın. Ellerinizi birleştirin ve alt bedeniniz hareket etmeden üst bedeninizi sağa sola doğru hareket ettirin.
Mükemmel bir karın kasına sahip olabilmek için yapılan bu karın kası hareketleri, ilk başladığında azar azar yapılmalı, vücudun hareketlere alıştığı gözlendikten sonra miktarları artırılmalıdır. Bu hareketlerin zamanla işe yaradığına ve mükemmel bir karın kasına sahip olduğunuza şahit olacaksınız.
]]>
Hafif Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/hafif-karin-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 22:02:06 +0000 Hafif Karın Ağrısı, Günümüzde en çok rastlanılan rahatsızlıkların başında hafif karın ağrısı sorunu gelmektedir. Bu durum hemen hemen herkesin başında gelmiş olan ve hayatında en az bir kez karşılaştığı Hafif Karın Ağrısı, Günümüzde en çok rastlanılan rahatsızlıkların başında hafif karın ağrısı sorunu gelmektedir. Bu durum hemen hemen herkesin başında gelmiş olan ve hayatında en az bir kez karşılaştığı problemlerin başında gelmektedir. Kaburga kemiğinin alt kısmından başlayarak kasıkların olduğu yere kadar vücut bölümünde oluşan kısa süreli ağrılı durum için hafif karın ağrısı sorunu adı verilmektedir. Hafif karın ağrısı sorununun birçok sebebi bulunmaktadır. Özellikle de ani bir şekilde kendisini gösteren karın ağrılarında mutlaka hekime danışılması gerekmektedir. Yaşanan ağrı için bir takım ağrı kesicilerin alınması yararlı olacaktır. Yaşanan karın ağrısı sorunu karın boşluğundan bulunan organların rahatsızlığından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu durumun kronik bir hal alması ise tehlikeli bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü erken önlem almak işinize yarayacaktır.

Hafif Karın Ağrısı Sebepleri Ve Belirtileri

Karın ağrısı sorunu yaşatan durumlar oldukça fazla olması sebebi ile yaşanan belirtilere karşı erken önlem almak gerekebilir. Zira bu durum ilerleyen süreçlerde detaylı bir tahlil yapılmaması halinde çok tehlikeli hastalıkların meydana gelmesine yol açar. Bu sebepten ötürü hafif karın ağrısı sorununa karşı dikkatli olmak ve belirtilerini iyi bilmek gerekmektedir. Bu durumum yaşanmasında ise basit bir üşütme durumu kendisini gösterebilir. Bunun ile birlikte gıda zehirlenmelerinin yaşanması ile birlikte oluşan karın ağrıları da söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda da ameliyat geçirdikten sonra meydana gelen sorunlar da beraberinde hafif karın ağrısı sorununa neden olmaktadır.

Bazı durumlarda ise hafif karın ağrısı sorunu kronik bir hal alıp sürekli olarak kendisini gösterebilir. Bu sebepten ötürü karın ağrılarında erken tanı ve teşhisin önemi oldukça yüksektir. Bu sebepten ötürü hafif karın ağrısı sorunu yaşayan kimselerin mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. Yaşanan karın ağrıları akut yani ani bir şekilde kendisini gösterebilir ya da kronik bir hal alabilir. Her iki durum için de belirti olarak hafif karın ağrısı oluşmaktadır. Bu durum beraberinde ise bu sorunun yaşanmasına neden olmaktadır.

Hafif Karın Ağrısı Tedavisi

Gelip geçici gaz sıkışmaları ile birlikte yaşanan karın ağrıları ile kısa süreli ve hafif karın ağrısı şikayetleri için erken önlem alınması gereken sorunlardır. Bu alacağı önlemlerin başında bol bol su içmesini önermekteyiz. Aynı zamanda da karnına sıcak bir havlu sarması da işine yarayabilir. Hafif karın ağrısı bulunan bireylerin hiç vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. Ancak gece geç saatlerde hastaneye gidemiyorsa ve eczaneler kapalı ise marketlerde satılan bir takım ağrı kesiciler ya da antibiyotikler sayesinde kısa süreli olarak çözüm bulması mümkündür. Son olarak hafif karın ağrısı bulunan hastaların mutlaka yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

]]>
Aşırı Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/asiri-karin-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 11:50:22 +0000 Aşırı Karın Ağrısı, vücutta göğüs noktasından kasıklara kadar olan bölgede şiddetli oluşan ağrıdır. Karın ağrısı denildiğinde göbek kısmı ile mide alanı kastedilmektedir. Vücudun karın bölgesinde ağrı oluşumu Aşırı Karın Ağrısı, vücutta göğüs noktasından kasıklara kadar olan bölgede şiddetli oluşan ağrıdır. Karın ağrısı denildiğinde göbek kısmı ile mide alanı kastedilmektedir. Vücudun karın bölgesinde ağrı oluşumu çocuklarda ve yetişkinlerde bazı nedenlerden ötürü aşırı karın ağrısına dönüşebilmektedir. Hemen hemen herkesin karın ağrısı tecrübesi vardır. Bu ağrı kimi zaman basit nedenlerden kimi zamanda önem teşkil eden problemlerden kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman aşırı karın ağrılarının sebebi hazımsızlık olabilmektedir. Ağrının şiddet düzeyi arttıkça önem derecesi de daha çok artış gösterir. Kansere kadar gidileceği unutulmadan gerekli önlem alınıp aşırı karın ağrısının anlaşılması için hekim kontrolüne tabii tutulmak gerekir. Oluşan bu ağrıyı elle veya göz ile tam olarak tespit etmek mümkün değildir. Gerekli tahlil ve tetkiklerin ardından aşırı karın ağrısının nelerden kaynaklandığı yetkili hekimlerce belirlenebilir. Ağrının şiddeti kişinin fiziksel durumu ve psikolojik ruh haliyle doğru orantılıdır. Hastaneye başvuran birçok hastanın şikayetleri arasında aşırı karın ağrısı sorunu vardır. Asıl olan bilinçli olarak hareket etmektir. Mantık çerçevesi dışında yapılan davranışlar felaket sonuçlara yol açabilir.

Aşırı karın ağrısının tam olarak hangi noktadan başladığını tespit etmek ağrı yeri teşhisi için oldukça önemlidir. Karın bölgesi içerisinde çeşitli yaşam organlarını barındırdığından bu alan dört bölüm olarak düşünülebilir. Sağ üst ve alt kısım ile sol üst ve alt kısım olarak değerlendirilir. Bu alanlarda oluşan ağrılar o noktada varlığını sürdüren organlarla alakalı olabilmektedir. Mesela, aşırı karın ağrısı, apandisit alanından aşağı sağ alt kısımda yüzünü gösterebilir. Gastrit oluşumu ise daha çok üst bölümlerde görülür. Karnın sağ üst köşesi göğüs kafesinin alt bölgesinde karaciğer ile ilgili rahatsızlıklar belirlenebilir. Karın ağrısı ile adlandırılan bölgede görüldüğü üzere farklı organ yer almakta ve bu organlardaki hastalık aşamasının aşırı karın ağrısı şikayetine dönüşme olasılığı yüksek olmaktadır. Aşırı karın ağrısı, sadece organlarda oluşan rahatsızlığı belirtmez bir kan hastalığını da haber verebilir. Hastanın ağrı noktasını doğru tahmin edebilmesi, varsa karın ağrısı dışındaki rahatsızlıkları da belirtmesi aşırı karın ağrısı tespitinde kolaylık sağlayacaktır.

Aşırı karın ağrısı nedenleri

Karın kısmında oluşan şiddetli ağrının birçok sebebi ve belirtileri olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aşırı karın ağrısının acil durum gerektirdiğidir. Karın bölgesinde şiddetli ağrı oluşumu; Gıda zehirlenmesi, kabızlık problemi, ishal, yoğun gaz, huzursuzca dağılım gösteren bağırsak sendromu, gıda alerjisi, virüslerin sebep olduğu mide ve bağırsak iltihapları, mide yanması ile oluşan hazımsızlık, apandisit sorunları, birçok kan hastalıkları, böbrek taşı ve kumu, ülser, gastrit, diyabet, damar hastalıkları, bağırsak tıkanıklığı, safra kesesi enfeksiyonu, bağırsaklara yetersiz kan ulaşımı, hepatit rahatsızlığı, akciğer iltihabı, zatürre, böbrek üstü bezleri rahatsızlıkları, pankreas iltihabı, midede oluşan delik, mide ve diğer organlarda meydana gelen kanser hastalığı gibi rahatsızlıklar şiddetli kramplara neden olarak aşırı karın ağrısına sebep olabilmektedir.
]]>
Karın Estetiği https://www.karin.gen.tr/karin-estetigi.html Thu, 15 Nov 2018 12:12:59 +0000 Karın estetiği, Gerektiren karın derisi sarkması genellikle bayanlar da olmaktadır. Ancak bu durum erkekler de  hareketsizlik, aşırı kilo alma sonucunda karın ve göbek derisinde, kaslarda meydana gelen deformasyona bağlı olarak s Karın estetiği, Gerektiren karın derisi sarkması genellikle bayanlar da olmaktadır. Ancak bu durum erkekler de  hareketsizlik, aşırı kilo alma sonucunda karın ve göbek derisinde, kaslarda meydana gelen deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme görülmektedir. Kadınlarda karın sarkmasının en önemli nedeni gebeliktir. Karın ön duvarını yapan ve iç organları içeride tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve organların itmesi ile karın dışarı doğru çıkma eylemi gösterip karında sarkıklığa ve gevşemeye neden olur. Spor takviyesi yapılmadan verilen çok büyük kilo kaybı da karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar. Bu durum da karın yağlanmakla kalmayıp, ayrıca kasların araları açılmış ve gevşemiş ise karın estetiği, yani “Abdominoplasti” ameliyatı ile karın tekrar eski düz görünümüne kavuşur. Karın estetiği ile sonrasında karnın genişleyen ön duvarına daraltma işlemi uygulanır, gevşeyip, eski sıkılığını kaybeden karın kasları da sıkılaştırılır, sarkmış karın bölgesi derisindeki fazlası bu ameliyat ile alınmaktadır.

Karın estetiği ameliyatı, uygulamaya bağlı olarak yaklaşık 2-5 saat arası sürmektedir. Göbeğin 10 cm aşağısında ve pubis kıllı alanın üzerinde kalan bir kesme işlemi yapılır. Doğumunu sezeyan ile yapan bayanlarda uygulanan kesiğin bir miktar daha uzunudur bu kesi. Göbek deliği transferi için göbek çevresine ikinci bir kesik işlemi uygulanır. İşlem sonrası kesikler deri altından yapılan gizli bir dikiş ile kapatılır ve bu gölge sarılır. Ancak ameliyat izi çok az belli olmayan pembe bir çizgi şeklinde olup, zaman geçtikçe yavaş yavaş beyazlayacaktır, asla rahatsızlık verecek bir durum ortaya çıkartmayacaktır. Toplanacak olan sıvıyı atmak için diren kullanılır. İdrar sondası ameliyatın ilk günü kişiye uygulanır. Ameliyat sonrası hastaya korsa giydirilir, ayağı kalma süresi 1 gündür.

Karın Estetiği Operasyonunda Önce Nelere Dikkat Edilmelidir

Özellikle sigara kullanıcıları için operasyonda yaklaşık 2 hafta ve operasyondan sonra ki 2 hafta sigara içimine ara verdirilir. Kan sulandırıcı ilaçlar veya E vitamini kullanım durdurulur. Vücutta enfeksiyon yada gribal enfeksiyona rastlanırsa, enfeksiyonunun vücuttan atılımına kadar ameliyat geciktirilir. Ameliyat öncesi ve sonrası resimler çekilir.

İki kez Karın Estetiği yapılır mı

Birinci operasyondan sonra 1 yıl ara verilir, bu sürenin bitiminde tıbbın her şey yolunda ise 2. karın estetiği operasyonu uygulanabilmektedir.
Ancak ilk ameliyatta karın estetiği ile yapılan işleme yağ aldırma eklense de ikinci ameliyatta ise bu işlemde yağ alımı minimumda yapılacaktır.
]]>
Karın Boşluğu Ağrısı https://www.karin.gen.tr/karin-boslugu-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 04:26:41 +0000 Karın Boşluğu Ağrısı, İnsan vücudunda en ufak bir arıza insanları nasıl rahatsız ediyorsa hayatlarından bezdiriyor ise karın boşluğu ağrısı da bu arılar arasındadır. Karın boşluğu ağrısı Tıp dilinde Batın olarak Karın Boşluğu Ağrısı, İnsan vücudunda en ufak bir arıza insanları nasıl rahatsız ediyorsa hayatlarından bezdiriyor ise karın boşluğu ağrısı da bu arılar arasındadır. Karın boşluğu ağrısı Tıp dilinde Batın olarak bilinir. Karın boşluğu diyafram dediğimiz ince kaslarla akciğer ve kalpten ayrılma noktasıdır. Yani pelvis kemikleri arasında kalan bölümdür. Hayati organlar yer aldığı ince bağırsak, safra kesesi, kalın bağırsak, karaciğer, mide, Dalak ve pankreas gibi birden çok hayati organların bulunduğu bölgedir. Karın boşluğunda oluşabilecek herhangi bir ağrı saymış olduğumuz bu hayati önemi olan bu organların herhangi birinde oluşacak hastalık sebebi ile oluşabilir. Karın boşluğu ağrısı çeşitli nedenlerle farklı ağrılar gösterebilir şu da unutulmamalıdır ki karın boşluğunda olan her ağrı bu bölgede bulunan hayati organlardan meydana geleceği anlamına da gelmez. Bu bölgedeki ağrı nedenleri yapılacak çeşitli testler ile kesin sonuca varılabilir.

Karın boşluğu ağrısı teşhisi
 • İdrar ve kan tahlili ile
 • Fizik muayenesinde var olan bulgular ile
 • Ağrı'nın özellikleri araştırılarak
 • Karın ağrı bölgesine göre teşhis koyulabilir.
Karın boşluğunda bulunan organlardan kaynaklı ağrılar

Safra kesesi: Safra kesesindeki ağrı karın boşluğunda ağrının en en önemli nedenidir. Yemeklerden sonra başlar bu ağrı özellikle çikolata, kızartma ve yumurta gibi gıdaların tüketilmesinden sonra oluşur.  Devamında kusma, bulantı ve gaz oluşumu ile gelişir.

Mide: Karın boşluğu ağrısı, açlık belirtisi ile midede ekşime ve yanma olarak kendini gösterir. Ağızdan gaz çıkışıyla kanda görülüyorsa mide kanaması oluyor demektir. Acil müdahale gerektirir.

Apandisit: Apandis organının ağrısı karnın orta bölgesinde başlar ve sağ alta doğru ilerler acilen cerrahi müdahale gerektirir. Aksi takdirde kişi ölebilir.

Pankreas: Pankreas organı ağrısı karnın sırt bölgesinde olur ve karnın ortasına doğru yayılır. Bu gibi durumlarda acil müdahale gerekir.

Dalak: Karın boşluğu ağrısı dalakta meydana gelen bir sorun sonucu oluşarak ve bütün vücutta ortay çıkabilir.

Karaciğer: Karaciğerde dalakta olduğu gibi hasar oluşmuşsa, ağrılar vücudun bütününde ortaya çıkar.

Bağırsaklar: Kalın bağırsakta oluşan ishal ve kabızlık karın boşluğunda ağrı olarak görülür. Karnın alt kısmında görülür.
]]>
Sancılı Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/sancili-karin-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 04:25:50 +0000 Sancılı karın ağrısı, karın ağrıları günlük yaşamımız içerisinde sıkça karşılaştığımız bir durum olarak bilinmektedir. Bazen önemsemediğimiz, geçer diye beklediğimiz karın ağrısı cerrahi bir müdahalenin Sancılı karın ağrısı, karın ağrıları günlük yaşamımız içerisinde sıkça karşılaştığımız bir durum olarak bilinmektedir. Bazen önemsemediğimiz, geçer diye beklediğimiz karın ağrısı cerrahi bir müdahalenin habercisi olabilmektedir. Karın içi organlardan kaynaklanan ağrılar, kaynaklandığı organlara özgü belirtilerle karşımıza çıkar. Bu ağrılar mide, bağırsak sisteminden, kadın erkek üreme organlarından, böbrek ve idrar yollarından, safra kesesi, dalak gibi organlardan kaynaklandığı gibi, bazı kan hastalıklarından, akciğer ve kaburga rahatsızlıklarından ve hatta zona gibi cilt hastalıklarından kaynaklı da olabilir. Sancılı karın ağrıları, 6 saat içerisinde aniden başlayan bu ağrılar akut olarak adlandırılır. Bu ağrıya iştahsızlık, bulantı, kusma, karın şişkinliği, dışkılama yapamama ve ateş de eşlik edebilmektedir. Aniden başlayan karın ağrılarınızı önemseyin.

Sancılı karın ağrısı, toplumda en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu bademcik iltihabından apandisite kadar birçok önemli hastalığın belirtisi olabiliyor. Ağrıların karında ki yerini tam olarak belirlemek mümkün değildir. Karın bölgesinde bölgesel olarak hissedilen ağrıların tamamını “karın ağrısı” olarak adlandırıyoruz. Uzun süre devam eden ve şiddetli olmayan karın ağrılarının birçok insan tarafından önemsenmediğini vurgulanmaktadır. Bu ağrıların kalın bağırsak kanserinin bile bir bulgusu olabileceği belirtilmektedir. Bazen çok önemli hastalıkların tek bulgusu sancılı karın ağrısı olabilirken, bazen çok önemsiz bir sağlık sorunu nedeniyle karın ağrısı da hissedebilirsiniz. Sancılı karın ağrısına sebep olan ve en sık rastlanılan hastalık ise huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinen, irritabl bağırsak sendromudur. Çevresel faktörlerin sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkileri, kişinin bağırsak hareketlerini etkiliyor ve şişkinlik gaz gibi şikayetlerde sebep olduğu gözlenmektedir. Bu yüzden karın ağrısının neden kaynaklandığının ve ağrıya eşlik eden diğer bulguların iyi incelenmesi, teşhisin doğru konulması gerekmelidir.

Sancılı karın ağrısı nedenleri

Karnın değişik bölgelerindeki ağrılar, o bölgeye has organların hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Mide ve bağırsak bozuklukları, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları, şeker hastalığı, kadınlarda adet sancıları, bazı kan hastalıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmesi ve zona gibi hastalıklar nedeni ile karın ağrısı oluşabilir. Sadece karın boşluğundaki organlar değil aynı zamanda akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları karın ağrısı da yaratabiliyor.

Sancılı karın ağrısı için uygun tetkik ve tedavi

Muayeneler sırasında hastalardan alınan bilgilerin hastalığın teşhisi konusunda yön verici olduğunu söylenmektedir. Karın bölgesine yapılan ultrason önemli bulgular verebilir. Girişimsel olarak ise endoskopi ve kolonoskopiye başvurularak teşhis konulmaktadır. Bazen MR ve tomografi ile batın içini görüntülemek, bazen teşhis amaçlı laparoskopi olarak adlandırılan karının içinde bakılması dahi gerekebilmektedir. Kan ve idrar tetkikleri ile karın içi organlarının yansımalarını aramak gerekir. Bütün hastalara tüm tetkiklerin yapılması gerek duyulmaz, tüm bu teşhis ve tedavi yöntemlerinin hastaya ve şikayetlere göre uygulanması daha doğrudur.

Dikkat edilmesi gereken sancılı karın ağrıları 

Karın sağ üst köşesinde hissedilen ağrılar, karaciğer, safra kesesinde kaynaklanan ağrılar olabilir. Yine göbek etrafı ve göbek üst tarafından hissedilen ağrılar mide ve oniki parmak bağırsağına ait gastrit ve ülser gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Karın sol üst tarafında ve yine orta bölümde olan ağrılar, pankreas ve safra yollarındaki rahatsızlıktan, kasık bölgesinde olan ağrılar kadınlarda yumurtalıklarda ve idrar yollarında olan rahatsızlıktan, karın sağ alt tarafında olan ağrı ise apandisitten kaynaklanabilir.


]]>
Karın Eritme https://www.karin.gen.tr/karin-eritme.html Sat, 17 Nov 2018 06:59:01 +0000 Karın Eritme; Baktığımızda bölgesel olarak  en fazla yağlanma karın bölgesinde olduğunu görebilirsiniz. Vücudumuzun en fazla yağlandığı bölge karın bölgesidir. Ve oldukça zordur eritmek. Karın vücudun tam ortasında oldu Karın Eritme; Baktığımızda bölgesel olarak  en fazla yağlanma karın bölgesinde olduğunu görebilirsiniz. Vücudumuzun en fazla yağlandığı bölge karın bölgesidir. Ve oldukça zordur eritmek. Karın vücudun tam ortasında olduğu için insanı en çok kilolu gösteren bir bölgedir. Karın bölgesi yağlı bir kişi günlük yaşantısında bazı kısıtlamalar yapmak zorunda kalabilir. Yani örneğin kıyafet konusunda tercih edeceği model daha az olabilir. Dolayısıyla kişi ne kadar zayıf olursa olsun karın bölgesinde yağlanma varsa o kişi şişman gibi gözükür. İnsanlar günlük hayatlarında yaşamsal hareketleriyle karın bölgesini eritmesi bir yana dursun, genellikle oturarak çalışan insanlarda o bölgede bir yağlanma bir yığılma meydana gelir. Karın bölgesi bir bölgesel zayıflama sorununu oluşturur. Dolayısıyla bölgesel zayıflama sorununun en zor bölgesini oluşturur. İnsanların %70'i karın bölgesinden şikayet etmektedir. Karın eritme yöntemlerinden bir tanesi de bitkisel çaylardır.

Karın Eritme Egzersizleri
Karında yağlanma olan kişilerin günlük 20 dakika uygulaması gereken üç temel hareketleri uygulayarak karında yağlanma sorununu giderebilirsiniz. Başlangıç olarak bu üç temel hareketi birer set uygulamanız yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda iyi bir temel oluşturacağınız bu hareketlerin set sayılarını zamanla artırabilirsiniz.
 • Yapmamız gereken ilk hareket şöyle olmalıdır; Topuklar havada kalacak şekilde sırt üstü uzanınız. Nefes kontrolünü yapınız.Ve karnızızı içe çekiniz. Derin nefes alarak bacaklarınız dik durumda kalmak şartıyla havaya kaldırınız. Kalçanızı 15 cm kadar havaya kaldırdıktan sonra yavaşça indirin. Bacaklarınızı indirdikten sonra nefesinizi bırakınız. Bu ilk sette 15-20 defa aynı hareketleri tekrarlayarak başarıya ulaşabilirsiniz. 
 • İkinci hareketimiz ters crunch hareketidir. Bu hareket en çok tercih edilen hareketlerden bir tanesidir. En popüler olan ters crunch hareketi mekik hareketine benzemektedir. Yağ yakımı konusunda son derece etkili ve başarılı bir harekettir. Sırt üstü yere uzanarak bacaklarınızı kaldırıp diz eklem bölgesinden bükün. Yani sanki bir sandalyeye oturuyormuşsunuz gibi bir pozisyon almış olmalısınız. Daha sonra karnınızı içe çekerek derin bir nefes alınız. Pozisyonunuzu bozmadan bacaklarınızı alnınıza doğru çekin.Daha sonra tekrar eski halinize geliniz ve nefesinizi bırakınız. Bu hareketleri tekrarlayarak 15-20 defa yapın. Bu hareketi zamanla alnınıza  değdirerek uygulamaya çalışabilirsiniz.
 • Karın eritme hareketleri arasında yer alan üçüncü ve son hareket ise plank hareketidir.Kolunuzun dirsek  ile el arasında kalan ön kol bölümünü yere doğru uzatınız. Destekli mekik hareketi olarak da bilinen bu harekette karnınızı sıkın gerildiğinizi hissediniz.15-20 saniye bu pozisyonu bozmadan bekleyiniz.Omuzlarınızı kaldırınız. Karnınızın gerildiğini hissedeceksiniz. Karın kaslarınızda baskı hissetmeniz, hareketi doğru yaptığınızın bir göstergesi olacaktır. Plank hareketini 3 set tekrar edebilir, set sayısını artırabilirsiniz.
Karın eritme de dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise beslenme şekilleridir. Yediğiniz içtiğiniz besinlere de özen göstermeniz gerekmektedir. Egzersizlerle birlikte beslenmenize de dikkat ederseniz birkaç hafta içinde dümdüz bir karına sahip olabilirsiniz. Günde en az üç öğün yemeye özen gösteriniz. Ara öğünlerde ise meyve ve sebze tüketmelisiniz. Fazla tuz ve şekerden uzak durunuz.
]]>
Yemekten Sonra Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/yemekten-sonra-karin-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 19:47:47 +0000 Yemekten Sonra Karın Ağrısı, birden çok sebebi olabilir. Özellikle aşırı yemek ve yağlı yemeklerden dolayı hazımsızlık sebebiyle oluşabilen karın ağrıları olabilir. Bu ağrılar kimi zaman hafif kimi zaman ise çok şiddet Yemekten Sonra Karın Ağrısı, birden çok sebebi olabilir. Özellikle aşırı yemek ve yağlı yemeklerden dolayı hazımsızlık sebebiyle oluşabilen karın ağrıları olabilir. Bu ağrılar kimi zaman hafif kimi zaman ise çok şiddetli olabilir. Kişide aşırı yağlı yemeklerin yanı sıra bozulan yemeklerde karın ağrısı yapabilir. Ayrıca yemekten sonra karın ağrısı özellikle kişilerin sindirim sistemleri ile alakalı da olabilir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmaması da bu tür karın arıları neden olabilir. Ayrıca yemekten sonra karın ağrıları sebepleri arasında karında biriken gazda olabilir. Yani gazlı yiyeceklerin veya içeceklerin aşırı derecede fazla tüketilmesi özellikle acılı yemeklerin çok tüketilmesi kişilerde karın ağrısı yapabilir. Gastrit belirtisi karın ağrısı olarak görülebilir. Yemekten sonra karın ağrısı beraberinde kişilerde bulantı, şişlik hissi de oluşabilir. Bazı durumlarda kişide kronik pankreatit ağrısı varsa bu rahatsızlık genellikle yemeklerden sonra oluşur. Bu tür rahatsızlığı olan kişiler çoğu zaman yemek yemekten korktukları bilinir.

Yemekten Sonra Karın Ağrısı Nedeni Olacak Bağırsak Ve Safra Kesesi Rahatsızlıkları 

Bütün bunların yanı sıra yemekten sonra oluşan karın ağrısı çeşitli hastalıklardan olabilir. Kişinin kendisini test ederek yediği her yemekten sonra karnında ağrı oluşursa bu durumda bir hekime başvurması gerekir. Bu ağrıların sebebi bağırsak damarlarının tıkalı olmasından da kaynaklı olabilir. Bağırsak damarları insan vücudunun büyük atardamarlarıdır. Bu damarlar ince bağırsak ve kalın bağırsağın beslenmesine sebep olur. Bu damarların tıkanması sonucunda kişilerin yemekten sonra karın ağrıları oluşabilir. Bağırsak kendisine yeteri kadar kan alamazsa intestinal iskemi hastalığı oluşur. Tıp dilinde bilinen bu bağırsak hastalığı çok ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Kişinin yediği her yemekten sonra 20-60 dakika arasında aralıklı ve şiddetli ve sancılı ağrılar oluyorsa, bu ağrılar karnın orta ve üst bölgesinde toplanıyorsa bir hekime başvurulması faydalı olacaktır. 

Yemekten sonra karın ağrısının bir başka sebebi ise insanlarda sıkça duyduğumuz hemen, hemen her 10 kişiden birinde görülen safra kesesi taşları nedeniyle karın ağrısı belirtileri ortaya çıkar. Bu durumda Safra kesesinde taş olup olmadığı doktora gidilerek sağlık kuruluşlarından çeşitli testler yaptırılarak belirlenmesi ve yemekten sonra oluşan karın ağrısının safra kesesindeki taşlardan kaynaklı olup olmadığı araştırılması önemlidir. Ayrıca yemekten sonra karın ağrıları ağır yiyecekler sonucunda da kişilerin sindirim metabolizmasının düzenli çalışmamasından da kaynaklanmasından da meydana gelebilir. Bu ağır yemekler kızartma türü, yağlı gıdalar, gazlı içecekler ve çikolata türü gıdaların safra kesesinin kasılmasına neden olarak kişilere yemekten sonra karın ağrısı yapacaktır. Sonuç olarak özetlersek yemekten sonra kişide sürekli olarak karın ağrısı meydana geliyorsa, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına gidilerek uzman hekimle görüşülmelidir.
]]>
Karın Germe https://www.karin.gen.tr/karin-germe.html Sun, 18 Nov 2018 01:39:03 +0000 Karın Germe: Karnın orta ve alt bölgesindeki yağ dokusunun ve çok deri alınarak, karın duvarı kaslarının sıklığını ve gerginliğini sağlayan estetik olan bir yöntemdir. Karın derisi sarkması özellikle hamilelik, aşı Karın Germe: Karnın orta ve alt bölgesindeki yağ dokusunun ve çok deri alınarak, karın duvarı kaslarının sıklığını ve gerginliğini sağlayan estetik olan bir yöntemdir. Karın derisi sarkması özellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme  neticesinde oluşan karın derisi ve kaslarında meydana gelen deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşemedir. Önemli oranda kilo kaybında karın derisinde gevşeyip sarkmasına neden olur. Normal vücut ölçülerine ve kiloya sahip olan kişilerde bile karında bir miktar fazlalık, gevşeklik ve sarkma olabilir. Bunun en önemli nedenleri; genetik olan özellikler, çoğul hamilelikler, daha önce olan cerrahi işlemler ve kilo değişiklikleridir. Deri ve derialtı yağ dokusunun alınması ve kasların sıkılaştırılmasını içeren karın germe ameliyatı, karın bölgesinin sarkıklığı düzeltilir. Eğer daha sıkı ve düzgün bir karın elde etmek istiyorsanız, karın germe ameliyatı size destek olacaktır. Karın germe operasyonu aşırı yağın ve fazla derinin bir kısmının alınması demektir. Bazı nedenlerle gevşemiş ve ayrışmış olan kasları onarmak da gerekebilir. Buda daha düz ve gergin bir karın görünümü sağlar. Karın germe ameliyatı kesinlikle hastanede gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır. Mini karın germe için de sınırlı uyuşturma gerekebilir. Karın germe ameliyatı büyüklüğüne bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir. Özellikle iç çamaşırı altında gizlenebilen  ve göbeğin 8-10 cm altında kalan bir operasyon yapılır. Göbek etrafına göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyattan sonra hastaya uygun korse giydirilmelidir.

Ameliyat Sonrasında karın germe: Ameliyattan çıktıktan sonra unutulmamalıdır ki karnınızın çevresinde baskılı bir sargı olacaktır. Bu sargı ameliyattan hemen sonrasında oluşacak şişme ve kanamayı önlemek içindir. Bütün bunlarla beraber cildin hemen altına yerleştirilmiş iki adet dren tüpleri mevcuttur. Bu tüpler 24-48 saat içerisinde o bölgeden alınacaktır. Ameliyattan çıktıktan sonra dizlerinizin arkasında 1-2  tane yastık konmalıdır. Bu yastıklar bacaklarınızın bükülü durumda olmalıdır ki karın bölgesindeki gerginliği azaltsın. İlk birkaç gün karın bölgesindeki oluşacak gerginlik sebebi ile eğik bir durumda yürüyecek sonraki zamanlarda aşamalı olarak yavaş yavaş dik konuma gelerek yürüyeceksiniz. Karın duvarını oluşturan elastikiyeti azalmış olan kaslar tekrar gerilecek ve fazla deri alınacağından herhangi bir olumsuzluğu sebep olmamak için 24-48 saat kalacak drenler yerleştirilecektir. Bu drenler içeride oluşabilecek sıvıların cilt altında kalmasını drenaj yapmak yöntemi ile önlenecektir.

Karın Germe  operasyonu Sonrası İyileşme: Karın germe ameliyatı sonrası deri altında oluşan kan toplanması enfeksiyon, yara yeri problemleri çok nadir ancak olası komplikasyonlardandır. Bunlara karşı operasyon bölgesinde mutlaka diren (içeride biriken kanı boşaltacak boru) yerleştirmek, antibiyotik, yara yeri için uygun pansuman ve gerekli destekleyici olan ilaçlar (masajlar, yara izini düzelten jeller,) uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası hasta 2-3 gün hastanede geçirmektedir. Bu durumda olan Hastaya özel korseler giydirilerek sosyal ve iş hayatına biran önce dönmesi sağlanmaktadır. Hasta normal olarak operasyon sonrası 5-6. gün günlük hafif aktivitelerine kavuşabilir. 15-18 günde aktif hayatına başlayabilir. 6-8 haftada arasında spor yapabilecek duruma gelecektir.
]]>
Karın Altı Kası https://www.karin.gen.tr/karin-alti-kasi.html Mon, 19 Nov 2018 01:10:15 +0000 Karın Altı Kası, vücudun karın kısmının alt bölümündeki kaslardır. Buradaki organların düzgün işleyişi karın altı kasımın sağlıklı olmasına da bağlıdır. Karın altı kasına bağlı şiddetli ağrılar ile belirtile Karın Altı Kası, vücudun karın kısmının alt bölümündeki kaslardır. Buradaki organların düzgün işleyişi karın altı kasımın sağlıklı olmasına da bağlıdır. Karın altı kasına bağlı şiddetli ağrılar ile belirtiler yüz gösterebilir. Fiziksel çalışmalarla spor hareketleriyle karın altı kaslar geliştirilerek daha güçlü seviyeye getirilebilir. Ancak ağrı oluşumu az da olsa hissedilecektir. Bu sebeple ani hareketlerde bulunulmamalı ve düzenli spor girişimi sağlanmalıdır. Bazı yöntemlerle paket karın altı kaslarının oluşumunu sağlamak mümkündür. Bunun için o noktada yeterli miktarda çalışma yapılması gerekir. Besin maddelerinin kaliteli bir düzeyde vücuda alınması da bu noktada önemlidir. Karın altı kaslar vücudun aynası konumundadır. Bu bölgenin kas gelişiminin sağlanamaması durumunda göbek yağlarının oluşumu kaçınılmaz bir durumdur. Göbekli bir vücuda sahip olmak istenilmiyorsa karın altı kası dikkatli bir şekilde geliştirilmelidir. Bu kas grubu en çok geliştirilebilen gruba mensuptur. İnsanlar için önemli olan bu bölümdeki kasların dışarıdan görünümüdür. 

Karın altı kasının amacı hareketliliği sağlamaktır. Bu noktadaki kas hareketleri çoğunlukla bilinçsiz hareket etmektedir. Vücudun direncini sağlamak için bedeni bir bütün olarak düşünmek gerekir. Bu yüzden karın altı kasların diğer noktalarla bağlantılı olduğu bilincinde olup ona göre orantılı hareket edilmesi sağlık bakımından değerlidir. Yaşam için gerekli fonksiyonların gerçekleşmesi için kaslar görevini yerine getirmektedir. Karın altı kası, hem iskeletin dengesine katkı sağlar hem de karın bölgesindeki hareketliliğin dengesini belirler. Organizmanın şekil almasın kaslar aracılığıyla oluşur. Karın alt kasının gerilip gevşemesi hayati durum için oldukça önem teşkil eder. Bu alt bölgedeki karın kaslarının kasılması sindirim sisteminde bulunan besinlerin parçalanıp besinin sindirim borusuna ilerlemesini sağlar. Kaslar çizgili, düz kas olarak da değişkenlik gösterebilir. Çizgili kaslar isteğimiz doğrultusunda çalışan kas grubu içerisindedir. Karın altındaki böyle kasları istediğimiz gibi yönlendirerek şekillendirebiliriz. Bunun için doğru egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Düz kaslar ise istek dışında çalıştığı için bunu yönlendirmek zordur. Örneğin, karın altı kaslarının hareketliliği esnasında karından istek dışı gürültüler gelebilir. Buna müdahale etmek zordur.

Karın altı kası egzersizleri

Karın altı kasın geliştirilmesi için bu kısma yönelik doğru egzersizlerin yapılması gerekir. Zemin üzerine yatarak kas gevşetme hareketleriyle başlamak önemlidir. Nefes kontrolü sağlanarak gerekli aerobik, esneme hareketlerinin yapılması karın altı kasları için fayda sağlayacaktır. Ani hareketler ile egzersiz yapılması sakıncalıdır. Bu egzersizler spor aletleri ve yürüyüş, koşu olarak da değerlendirilebilir. Karın altı bölümünde olan kas grubu kendi başına bir kütle konumundadır. Bacak hareketleri egzersizleri ile karın alt kasları etkilenmektedir. Bedenin alt kısmına yönelik yapılan doğru egzersizler karın altı kaslarını olumlu yönde etkiler. Kalça kaldırma egzersizi ile alt karın kaslarının görünümü sağlanabilir. Yan mekik ve çapraz hareketler ile de bu yönde kas geliştirme yöntemleri kullanılabilir. Daha iyi gelişmiş karın altına sahip olmak için egzersizlerin süresi ve süreklilik teşkil etmesi önemlidir.
]]>
Karın Yağları https://www.karin.gen.tr/karin-yaglari.html Mon, 19 Nov 2018 17:51:13 +0000 Karın Yağları; Karın bölgesi, yağ birikimi konusunda vücudumuzun oldukça kritik bir bölgesidir. Özellikle menopozdan sonra daha çok rastlarız. yaşlandıkça metabolizma yavaş çalıştığı için karın yağlarını eritmek daha Karın Yağları; Karın bölgesi, yağ birikimi konusunda vücudumuzun oldukça kritik bir bölgesidir. Özellikle menopozdan sonra daha çok rastlarız. yaşlandıkça metabolizma yavaş çalıştığı için karın yağlarını eritmek daha zordur. Çoğu kişi aşırı kilo almasa bile karın yağlarından şikayet eder öyle değil mi Bu durum östrojen azalmasına bağlıdır. Göbek diye kendimizi kandırmayalım. Bu durum karın bölgesinin yağlanmasıdır ve içerideki organlarımızı da yağ ile kaplıyoruz demektir. 

Karın Yağları Kendi Gayretimizle nasıl eritilir;

Sağlıklı bir diyet yapın. Şunları yemeye gayret edin. Meyve,sebze, tam tahıllı gıdalar bitkisel gıdalar tüketin. Eğer amaç kilo vermekse az yağlı süt ve protein yemeye özen göstermek doğru olacaktır. Mesela; balık, fındık yiyebilirsiniz. Evde porsiyon tabaklarınızı azaltın ve şekerli şeylerden uzak durun. Pastahaneden aldığınız kurabiye, pasta ve kızartmalar trans yağ olduğundan dolayı daha çok yağlanmalara neden olacaktır. Bu yağlarda özellikle bel çevresinde birikecek unutmayınız.

Karın yağlarını eritmek için günlük harcadığınız kaloriden daha azını almalısınız. Böylece vücudunuz enerji için vücuttaki yağları yakmaya başlayacaktır. En iyisi yediklerinizi not etmeniz bu sayede günde kaç kalori aldığınızı da bilirsiniz.

Mekik çekmek karın yağlarını azalır mı Derseniz bence pek bir faydası olmaz. Çünkü; Karın kaslarını güçlendirecektir o yüzden mekik çekmek tek başına işe yaramayacaktır. Yapacağınız düzenli diyetle birleşince bu inatçı karın yağlarından kurtulacaksınız. Unutmayınız ki nabzınızı ne kadar yüksek tutarsanız vücudunuz o kadar çok yağ yakacak ve karın yağlarınızdan kurtulacaksınız. Fakat bunu kalp hastaları yapmamalı diyebiliriz. Birde salatalarınızda veya sabahları suyla sirke alabilirsiniz sirkenin de vücuttaki yağları yakmada faydasını görürsünüz. Özellikle elma sirkesi hele bu sirkeyi elma zamanında evde kendinizin yapması daha faydalı olacaktır. Hazır alınan sirkelerin içerisinde faydadan çok zarar veren katkılarını düşünecek olursak ne dediğimi anlamışsınızdır.

Bir hafta diyet yaparak karın yağlarından kurtulamazsınız. Sabır ve özverili olmanız durumunda mutlaka amacınıza ulaşacaksınız. Özellikle bir yere gidecek olduğunuzda güzelce giyinip pantolonunuzun fermuarını karın yağlarından dolayı kolayca çekememek kadar iğrenç bir şey yok değil mi
]]>
Karın Kası Egzersizleri https://www.karin.gen.tr/karin-kasi-egzersizleri.html Mon, 19 Nov 2018 23:17:54 +0000 Karın Kası Egzersizleri, karın bölgesi hem vücudun en çabuk ve en fazla yağlanan yeri, hem de herhangi bir spor aleti yada spor salonu gerektirmeden evde forma sokulması en kolay yerdir. Çekici ve düzgün görünen karı Karın Kası Egzersizleri, karın bölgesi hem vücudun en çabuk ve en fazla yağlanan yeri, hem de herhangi bir spor aleti yada spor salonu gerektirmeden evde forma sokulması en kolay yerdir. Çekici ve düzgün görünen karın kaslarına sahip olabilmek için, karın kası egzersizinin yanında dengeli ve düzenli bir diyet programınızın da olması gerekir. Zor olan karın kası egzersizlerinin yanı sıra takip edilmesi gereken beslenme programıdır. Karın kası egzersizlerinde belirgin bir şekilde sonuç alabilmek için kasları besleme özelliği olan protein tüketmeniz gerekir. İyi ve sıkı bir karın kası için mutlaka düzenli ve sıkı bir çalışma gerekir. Evde uygulayacağınız karın kası egzersizlerinin amacı üst ve alt karın bölgesinde bulunan baklava dilimli kasları belirginleştirmektir. Vücudun sağlıklı ve güzel görünmesi için karın kasları çok önemlidir. Diğer bölgeleriniz ne kadar sıkı ve fit olursa olsun sarkmış bir karın olduğu sürece istediğiniz görüntüyü elde etmeniz mümkün değildir. Karın kası egzersizleri ile karın bölgesindeki kaslarınız aktif olarak çalışırken, yağların sebep olduğu göbeğin çıkması da engellenmiş olunur. Karın kasları egzersizlerini anlatımına dikkat edip uyguladığınızda sonuçlar kısa bir süre içerisinde gözle görünür hale gelir.    

Karın kası egzersizleri nasıl yapılır

 • Mekik hareketi (crunch) en etkili karın kası egzersizlerinden biridir. Mekik hareketi ilk başlandığında zor gelse de üst karın kaslarının çalıştırılması için şarttır. Mekik kurallarına uygun yapıldığında sonuç verir. Ve mekik hareketinde en önemli kural gövdenin tam olarak yukarı kaldırılmamasıdır. Yumuşak bir zemine sırt üstü uzandıktan sonra ayak tabanlarınız yere değecek şekilde dizlerinizi kırın ve hareketi bu şeklide yapın. Bazı kişiler mekik hareketi yaptıklarında ne kadar hızlı yaparlarsa o kadar etkili olacağını düşünürler, ama doğru olan kaslarınızı sıkarak yavaş yavaş yapılmasıdır. Mekik hareketini uygularken karın kaslarınızı sıkı bir şekilde içeri çektiğinizden emin olun. Mekik hareketi bir günde 3 set halinde 15'er kez uygulanmalıdır. Mutlaka elleriniz ve kollarınızla başınızın arkasına destek yapmalısınız.
 • Ters mekik hareketi mekik hareketinden sonra mutlaka yapılmalıdır. Ters mekik hareketini de mekik hareketi gibi günde 3 set 15'kez uygulamanız gerekir. Sırt üstü vaziyette yere yatarak, ve dizlerinizi dik açı ile sabit tutarak yavaş bir şekilde karına doğru çekip bırakmanız gerekir. Ters mekik hareketinin dozunu biraz daha artırmak istediğinizde ters mekik hareketi pozisyonunda sol bacağınızı hafif kaldırarak, sağ kolunuzla bacağına dokunacak şekilde yaklaşın.
 • Yan karın kaslarınızı çalıştırmak için, ayakta iken iki bacağınızın arası hafif açık olacak şekilde dik durun. Sol eliniz ensenizde iken, sağ elinizi açınızı bozmadan dizinize kadar indirin. Nefesinizi vererek hareketi tekrarlayın. Bu hareketi sağ ve sol yan karın kaslarınızı çalıştırmak için her bir tarafınıza günde 2 set halinde 15'er kez yapın.
 • Yerde bacak kaldırma egzersizi karın kasları için en etkili olanlardandır. Hareketi yaparken iki bacağınızın birbirine yapışık olmasına dikkat ederek, dümdüz yere uzanın. Bacakları ayırmadan kaldırdığınızda dizlerinizin çok hafif kırık olması gerekir. Bacaklar kaldırılırken derin nefes verilir, indirilirken alınır. Bu hareketi 10 günlük bir süreç boyunca günde 3 set 10'ar kez bu şekilde yaptıktan iki bacağınızın arasına dambıl sıkıştırarak hareketi biraz daha ilerletebilirsiniz. 
 • Karın kası egzersizlerinde alt karın kaslarınızı geliştirmek için, düz ve yumuşak bir zemin üzerine sırt üstü yatarak havada bisiklet çevirme hareketi yapmanız gerekir. Alt karın kaslarının en iyi ilacı havada bisiklet hareketidir. Hareketin karın kaslarını sıkarak yavaş bir şekilde yapılması çok önemlidir.
 • Twist hareketi kolaylıkla yapabileceğiniz bir hareket olup, belden aşağısı sabit iken belden yukarısını sağa sola çevirme hareketidir. Dizlerinizin çok hafif kırılmış bir şekilde]]> Karın Ağrısı Gaz https://www.karin.gen.tr/karin-agrisi-gaz.html Tue, 20 Nov 2018 21:09:42 +0000 Karın Ağrısı Gaz, Mide ağrısı ve gaz birbiriyle doğru orantılıdır. Karın ağrısı ve gaz aynı anda oluşabildiği gibi, birbirini etkileyerek de oluşabilir. Özellikle fazla yenilen yemek gaz oluşumuna ve karın ağrısına ne Karın Ağrısı Gaz, Mide ağrısı ve gaz birbiriyle doğru orantılıdır. Karın ağrısı ve gaz aynı anda oluşabildiği gibi, birbirini etkileyerek de oluşabilir. Özellikle fazla yenilen yemek gaz oluşumuna ve karın ağrısına neden olur. Mide ve karın bölgesinde kasılıyormuş gibi bir his oluşması bağırsaklarda gaz olduğu anlamına gelir. Midede oluşan gazın büyük bir kısmı geğirme sonucu dışarıya atılır. Geriye kalan kısım ince bağırsaklarda emildikten sonra kalın bağırsaklar sayesinde dışarıya atılır. Dışarı atılamayan işte bu kısım karın ağrısına ve gaz oluşumuna sebeptir. 

  Karın Ağrısı Gaz Sebepleri

  Laktoz İntoleransı: İnce bağırsaklar laktaz enzimi üretirler. Laktoz adı verilen süt şekerinin sindirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak ince bağırsağın yeterince laktaz enzimi üretmemesi kişinin sindirim sisteminde sorunlara yol açar. Örneğin; süt ve süt ürünlerini tükettiği zaman karın şişkinliği, mide krampları, gaz, ishal ve bulantı gibi benzeri belirtiler yaşanmaktadır. 

  İrritabl Bağırsak Sendromu: Yaygın sindirim sorunlarından bir tanesidir. Kötü ve düzensiz beslenme, stres ya da enfeksiyon gibi tetikleyiciler iritabl bağırsak sendromuna neden olmaktadır. En önemli belirtileri arasında kabızlık, ishal, karın ağrısı, bulantı, mide krampları ve gaz yer almaktadır. 

  Sindirim Enzimleri Eksikliği: Yiyeceklerin sindirilmesi için sindirim sisteminde var olan enzimlerde eksiklikler yaşanırsa karında ağrı, şişkinlik ve gaz oluşur. Meyve ve sebzeler sindirim enzimleri açısından oldukça zengindir. Fakat pişirilme sırasında bu enzimler azalır.  O nedenle besinler çok fazla pişirilmeden diriliklerini yitirmeden tüketilmeleri gerekir. Bu sayede ağrı ve gaz önlenir. 

  Çölyak Hastalığı: Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler gluten adı verilen proteini sindirmede zorluk çeker.. Başlıca belirtiler arasında karın ağrısı, karında şişkinlik, gaz ishal yer almaktadır. Bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla bilikte beslenme alışkanlıkları düzenlenerek hastalığın bir nebze olsun önüne geçilebilir. Örneğin; gluten genelde arpa, çavdar ve buğdayda bulunduğu için bu besinlerin tüketimi kontrol altına alınabilir. 

  Hormonal Dalgalanmalar: Kadınlarda regl dönemi öncesi yada hamilelik döneminde hormonal dalgalanmalar aşınır. Bu hormonal değişiklikler sonucunda mide ve bağırsak hareketlerinde yavaşlama yaşanır. Bunun sonucunda kabızlık başta olmak üzere karın ağrısı ve gaz yaşanır. 

  Yaşam Biçimi: Kişilerin yaşadığı stres, hareketsiz yaşam biçimi, hızlı yemek yeme gibi durumlar  sindirim sistemine etki eder. Bu etkilerin başında şişkinlik, karın ağrısı, mide ekşimesi ve gaz gelir. Bunun için yemeklerin hızlı yenmemesi, iyi çiğnenmesi gerekir. Her yemekten sonra düzenli olarak yarım saat yürüyüş yapmak gerekir. Tüm bunların dışında sigara kullanımı da sindirim sitemini ve mideyi etkiler. Sigara içerken yutulan hava da karın şişkinliğine ve gaz oluşumuna neden olmaktadır. 
  ]]>
  Sağ Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/sag-karin-agrisi.html Wed, 21 Nov 2018 20:49:40 +0000 Sağ Karın Ağrısı, Sağ karında meydana gelen ağrıların birçok nedeni olabilmektedir. Sağ karında oluşan ağrılar çoğu zaman hafif ağrı şeklinde görülse de bazı zamanlarda ise daha şiddetli ağrılara dönüşmekte Sağ Karın Ağrısı, Sağ karında meydana gelen ağrıların birçok nedeni olabilmektedir. Sağ karında oluşan ağrılar çoğu zaman hafif ağrı şeklinde görülse de bazı zamanlarda ise daha şiddetli ağrılara dönüşmekte ve bu durum kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Sağ karın ağrısı kişide sanki karnın sağ tarafına iğneler batıyormuş gibi bir hissin oluşmasına neden olmaktadır.

  Karnın sağ tarafında oluşan ağrılar yumurtalık kisti, apandisit, böbrek taşı, kas çekilmesi, safra kesesi iltihaplanması veya taşı gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Ağrıların ciddi bir hastalığın belirtisi olup, ne kadar süre devam ettiği, kusma, mide bulantısı, iştah kaybı gibi sorunlarla birlikte görülüp görülmediği, ciddi bir sorun olup olmadığını belirleyip ciddi bir sorun olduğunu düşünüldüğünde mutlaka bir doktora gidilmelidir.

  Sağ Karın Ağrısı Neden Olan Organlar: Sağ karında oluşan ağrının nedenlerini belirlemek için öncelikle karnın sağ tarafında bulunan organları bilmekte yarar vardır. Bu bölgede bulunan organlarda yaşanan rahatsızlık nedeni ile oluşan ağrılar karnın sağ tarafında ağrılar görülmesine neden olur. Ağrının hangi organdan olduğunu öğrenmek için ilk önce karnın sağ tarafında bulunan organları öğrenmek gerekir.

  • Sağ akciğerin alt kısmı.
  • Apandisit.
  • Sağ karında bulunan kaslar.
  • Küçük bağırsakların başlangıcı.
  • Sağ adrenal bezi.
  • Sağ kalın bağırsak.
  • Sağ böbrek.

  Bu organlar ve karnın sağ tarafında bulunan dokularda oluşan rahatsızlıklar bu bölgede ağrı hissedilmesine neden olabilir. Fakat bu ağrılar kas zorlanması veya basit bir cilt rahatsızlığı nedeniyle meydana gelebilmektedir.

  Apandisit: Apandisitte oluşan ağrı devamlıdır ve karnın sağ tarafında görülür. Ağrı ilk başlarda göbek çevresinde başlar ve karnın sağ tarafına doğru kayabilir ve beraberinde ateş, iştah kaybı görülür.

  Böbrek Taşı: Karnın sağ tarafında aniden başlayan şiddetli ağrılar görülür. Böbrek taşı ağrısı karnın sağ tarafında başlar ve genital bölgeye doğru inebilir. Ağrılar dalga, dalga gelebilir ve otururken rahat bir pozisyon almak zor olur, taşın büyüklüğüne göre sancı ağrı görülebilir.

  Safra Kesesi: Safra kesesi taşları veya iltihabı karnın sağ tarafında ağrıya neden olur bu ağrı ta sırta kadar vurabilir. Bu ağrıda yemek yedikten sonra artma görülür ve beraberinde göz akında sararma, kusma, ateş gibi bazı belirtiler görülür.

  İdrar Yolu: İdrar yolunda oluşan iltihaplanma sağ böbrekte ağrıya neden olur ve bu ağrı karnın sağ tarafında yavaş, yavaş şiddetlenerek artar, idrar yollarında yanma görülür.

  Dış Gebelik: Dış gebelik karnın sağ tarafında ağrıya neden olur ve beraberinde atlayan adet dönemi, baş dönmesi, aşırı kanama gibi belirtiler dış gebeliğin belirtisi olabilir.

  Tüm bu rahatsızlıklar karnın sağ tarafında ağrılar oluşmasına neden olur. Ağrılar artıyor şiddetleniyor ise tedavi ve doğru teşhis için mutlaka bir hekime gidilmeli ve gereken tedavi olunmalıdır.


  ]]>
  Karın Ağrısı Ateş https://www.karin.gen.tr/karin-agrisi-ates.html Thu, 22 Nov 2018 10:58:04 +0000 Karın ağrısı ateş, karın ağrısı genelde çocuklarda sık rastladığımız bir durumdur. Bu durumun bir çok nedeni olabilmektedir. Bazı durumlarda önemsemediğimiz gazı vardır deyip atladığımız karın ağrıları aslında ce Karın ağrısı ateş, karın ağrısı genelde çocuklarda sık rastladığımız bir durumdur. Bu durumun bir çok nedeni olabilmektedir. Bazı durumlarda önemsemediğimiz gazı vardır deyip atladığımız karın ağrıları aslında cerrahi bir girişimin de habercisi olabilmektedir. Bu karın ağrıları mide bağırsak sisteminden, kadın yada erkek üreme organlarından, böbrekten, idrar yollarından, karaciğerden, safra kesesinden, dalak gibi karın içi organlardan kaynaklanabildiği gibi bazende çeşitli kan hastalıklarından, zona gibi ciddi hastalıklardan, akciğer rahatsızlıklarından yada kaburga rahatsızlıklarından kaynaklanabilmektedir. Karın ağrısına eşlik eden şu durumlarda varsa mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Karın ağrısına eşlik eden, bulantı ve kusma var ise, dışkıda kan varsa yada dışkılama yapılamıyor ve gaz çıkartamıyorsa, karında geçmeyen şişkinlik varsa, karın ağrısı aniden başlamış ve tekrarlayıcı şiddetini arttıran bir ağrı ise, ağrıya eşlik eden ateş varsa böyle ciddi durumlarda mutlaka bir hekime gidilmesi gerekmektedir. Böyle durumlarda hastaya, hastalığı yatıştırıcı ağrı kesici gibi ilaçlar verilmemelidir. Çünkü verilen ağrı kesiciler hem ağrıyı maskeler hemde yapılması gereken ciddi cerrahi müdahalelerin gecikmesine sebep olur. Karın ağrılarına neden olan başka etkenler de olabilmektedir, bağırsak parazitleri (çocukluk çağında sık rastlanılan bir durumdur, kıl kurdu, giardia gibi parazitler), kabızlıktan kaynaklanan ağrılar, gıda zehirlenmeleri, apandisit, gaz sancısı, barsak tıkanıklığı gibi durumlarda karın ağrısı yapmaktadır. Çocuklarda karın ağrısına eşlik eden ateş genelde, apandisit, idrar yolu enfeksiyonu, gastroenterit (enfeksiyon kaynaklı) olabilmektedir.

  Karın ağrısı ateş nasıl tedavi edilmeli

  Karın ağrısı ateş, tedavisinde ağrıyı giderici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanmamalı, çocuğu rahatlatmak amacı ile sıcak kompresler uygulanmamalı. Zaman kaybetmeden doktora gidilmeli. Çocuklarda karın ağrısı ve ateşin nedeni saptanmalı sonuca yönelik tedavi uygulanmalıdır. Sebebi akut apandisit ve bağırsak tıkanıklığı ise tedavi yolu cerrahi müdahaledir. Sorun kabızlık, gaz sancısı gibi sebepler ise beslenme alışkanlıkları ve tuvalet alışkanlıkları düzenlenip ilaç ile tedavi edilmeli, hepatit ve safra kesesi problemlerinde istirahat ve uygun tıbbi destekle tedavi edilmeli, ishal üriner enfeksiyon, ülser veya gastritte tanı konulduktan sonra tedavi edilmelidir. Diğer hastalıklarda ise yine doktor tarafından tanı konulduktan sonra sonuca yönelik uygun tedavi yöntemi uygulanarak tedavi edilmelidir. 
  ]]>
  Çocuklarda Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/cocuklarda-karin-agrisi.html Fri, 23 Nov 2018 06:45:29 +0000 Çocuklarda karın ağrısı, çocukluk döneminde hemen hemen çoğu çocukta karşılaşılan bir durumdur. Bir hastalık olmayıp, karın içinde ve dışında meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanan bir belirtidir. Çocuklarda karın ağrısı, çocukluk döneminde hemen hemen çoğu çocukta karşılaşılan bir durumdur. Bir hastalık olmayıp, karın içinde ve dışında meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanan bir belirtidir.

  Çocuklardaki karın ağrısı hemen hepsi ciddi olmayan nedenlerden kaynaklı olsa da, hem tedavisinde acil müdahale gerektiren cerrahi hastalıkların hem de müdahale edilmediği takdirde yaşamın ileri ki dönemlerinde çok önemli sorunlar doğurabilecek hastalıkların bir habercisi olabilir. Bu sebeple de karın ağrısı dikkate alınmalı ve hangi patolojik durumun bir belirtisi olduğu belirlenmelidir.

  Karın ağrısını inceleme ve hangi organdan kaynaklandığı hususunu belirleme konusunda bazı sınıflamalardan yararlanmak gereklidir. Örneğin karın ağrısının neden kaynaklandığının tahmini konusunda çocuğun yaşı önem arz etmektedir. Ağrı ister akut (kısa süren) ister kronik (uzun süren) olsun, ağrının sebebinin belirlenmesinde çocuğun yeni doğan, süt çocuğu, okul öncesi dönem, okul çağı ve buluğ çağında olması önemli bir etkendir.

  Karın ağrısının akut (kısa süren) veya kronik (uzun süren) nitelikte olması da başlangıç noktamız bakımından karar vermede etkilidir. Kronik karın ağrısı (KKA) kavramı ile 3 aydan uzun süreli sürekli devam eden ya da aralıklı şekilde tekrarlayan nitelikteki karın ağrıları belirtilmektedir. Organik olmayan tipteki karın ağrılarının sebepleri irritabl bağırsak sendromu, abdominal migren, fonksiyonel karın ağrısı, fonksiyonel dispepsi olarak sınıflandırılır. Organik tipteki kronik karın ağrısı ise kaynaklandığı organa göre farklılık arz eder:
  • Gastrointestinal sistem: Kronik kabızlık, Crohn hastalığı, süt şekeri (laktoz) intoleransı, gastro özofageal reflü, mide veya ince bağırsak ülseri, parazitik enfeksiyonlar,  ülseratif kolit gibi.
  • Safra kesesi ve pankreas: Tekrarlayıcı pankreas iltihabı, safra kesesi taşı veya kisti.
  • Genitoüriner sistem: Hidronefroz, idrar yolu enfeksiyonları, taş vb.
  • Diğer nedenler: Ailevi Akdeniz ateşi, kurşun zehirlenmesi, orak hücreli anemi krizleri, porfiri gibi.
  Çocuklarda en sık karşılaşılan karın ağrısı nedenleri: (Bebeklik çağında)
  • Bağırsak tıkanması ve düğümlenmesi
  • Süt protein alerjisi
  • Kolik (Gaz sancısı)
  • Karın içindeki organlara ait yapısal ve iltihaba dayalı hastalıklar
  • Gastroözofageal reflü hastalığı
  Süt ve okul çocukluğu döneminde karşılaşılan karın ağrısı nedenleri:
  • Sindirim ve beslenme bozuklukları
  • Kabızlık
  • İshal 
  • Kurşun zehirlenmesi
  • Gastroözofageal reflü hastalığı 
  • Gastrit
  • Karın içindeki organlara ait iltihabi hastalıklar
  • İdrar yolu enfeksiyonu 
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Bağırsak tıkanması ve düğümlenmesi
  • Apandisit
  • Bazı besin alerjileri
  • Ülser
  Ergenlik döneminde karşılaşılan karın ağrısı nedenleri
  • Sindirim ve beslenme bozuklukları
  • Apandisit
  • İshal
  • Gastrit
  • Ülser
  • Kabızlık 
  • Karın içindeki organlara ait iltihabi hastalıklar 
  • İltihaba dayalı bağırsak hastalıkları 
  • İlaç kullanımı
  • Psikolojik nedenler
  • Testislere ait sorunlar
  • Bazı kanser türleri
  • Jinekolojik nedenler
  Çocuklarda karın ağrısı tanısı; karın ağrısı ile ilgili ayrıntılı muayene yapılır, nedene yönelik laboratuvar ve görüntüleme sonuçları istenir. Basit testlerle nedeni aydınlatılamayan karın ağrılarında yemek borusu, mide ve bağırsakların endoskopik yöntemlerle araştırılması gerekebilir. Tedavi muayene sonucuna yöneliktir.

  ]]>
  Anne Karnında Bebek Gelişimi https://www.karin.gen.tr/anne-karninda-bebek-gelisimi.html Sat, 24 Nov 2018 02:40:24 +0000 Anne karnında bebek gelişimi, hafta hafta takibe alınır. Bebeğin bir haftalık gelişimi bile hamilelikte çok önemlidir. Bu süreçte anne karnındaki bebek oldukça yol kat eder. Gebeliğin başlangıcıyla birlikte ilk 10 haftalık s Anne karnında bebek gelişimi, hafta hafta takibe alınır. Bebeğin bir haftalık gelişimi bile hamilelikte çok önemlidir. Bu süreçte anne karnındaki bebek oldukça yol kat eder. Gebeliğin başlangıcıyla birlikte ilk 10 haftalık süreç embriyonal dönemdir. Bundan sonra doğuma kadar geçen sürece fetal dönem denir. Bebeğin bütün organları ilk 10 haftada yani embriyonal dönemde tamamlanmış olur. Fetal dönem bebeğin organlarının geliştiği, olgunlaştığı süreçtir. Bu dönem her hafta bebeğin organlarında hızlı bir değişim gözlenir. Gelişimini tamamlamadan doğan bebekler erken doğmuş olur ve özellikle solunum sorunları yaşar. Bu nedenle yoğun bakım ünitelerinde bakıma alınır. Burada anne karnındaymış gibi bir ortam oluşturularak, bebeğin gelişimi tamamlanmaya çalışılır. Ancak anne karnında bebek gelişimi çok az tamamlanmış olursa, bu bebeklerin anne karnı dışında yaşatılma olasılıkları oldukça düşük olur, hatta hiç olmaz. Bu durum genellikle normal doğum haftasından 24 hafta önce doğan bebeklerde söz konusu olur.

  Bebeğin anne karnında geçirdiği süreç oldukça önemlidir. Bağımsız yaşayabileceği zamana kadar anne karnında annesine bağımlı şekilde gelişmesi gerekir. Bu süreçte yaşanacak sevinçler, korku ve üzüntüler direkt olarak bebeğin etkilenmesine, sürecin sekteye uğramasına yol açabilir. Gebelik başlangıçla beraber 40 haftalık süreç olarak değerlendirilir. Bu 9 aylık dönemde anne karnında bebek gelişimi üçer aylık süreçlerde değerlendirilir. Anne adaylarının bu dönemlerde yaşananları bilerek, bilinçli bir hamilelik geçirmesi önemlidir.

  Anne karnında bebek gelişimi evreleri

  Gebelik 40 hafta olarak kabul edilse de, bu süreye 2 hafta daha eklenebilir. Çünkü bebeğin anne rahmine yerleştiği zaman net olarak bilinmediğinden, kadının son adet kanamasının ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak alınır. 40 haftalık süre bundan itibaren başlatılır. Bu tarihten 2 hafta sonra kadın en doğurgan dönemde olduğundan, gebeliğe 2 hafta ilave edilir. Tahmini olarak bu dönemde kadının gebe kalması olasılığı daha yüksektir.

  Anne karnında bebek gelişimi evreleri ilk trimesterde 13 haftalık süreci, ikinci trimesterde 14. ve 27. haftaları, üçüncü trimesterde 28. ve 40. haftaları içerir. Bu süreçlerde bebeğin gelişiminde çeşitli olaylar gerçekleşir. Bunlar bebeğin doğuma hazırlanmasını ve bağımsız yaşamasını sağlar.

  Anne Karnında Bebek Gelişimi
  Gebeliğin ilk 13 haftalık sürecinde bebek gelişimi

  İlk 13 haftada anne adaylarının çoğunluğu gebeliğinin farkına bile varmaz. Gebelik embriyonun kadının rahmine yerleşmesiyle başlar. Hem kadının vücudunda, hem de embriyoda bu 13 haftada öneli gelişmeler olur. Kadında yumurtlamanın olmasıyla 12-24 saat içinde spermle döllenme olayı gerçekleşir. Kadının rahminde bebeğin eşi denilen plasenta oluşur. Bu anne karnında bebek gelişiminin sağlıklı olması için gereken hormonları salgılayacaktır. Bu 13 haftada embriyo gelişimi yakından izlenerek, tüm gelişmeler değerlendirilir.

  Gebeliğin 14. ve 27. haftalarında bebek gelişimi

  Kadının rahmine yerleşmiş olan bebek 12. haftada oluşur. Bu dönemde bebeğin başı bedenine göre daha büyüktür. Fakat yapılan ultrason tetkikinde insan şeklinde görülebilir. Rahatlıkla bebeğin yüzü görülebilir. Bu haftalarda bebeğin yaşamsal önemi olan organları olgunlaşmaya başlayacak ve yaşam boyu gerekli olacak sinir sistemi oluşacaktır. Her haftaki gelişmeler dışarıdan takip edildiğinde oldukça hızla gelişir. Bu dönemin ortalarında kadın bebeğinin hareketlerini bile hissedebilir. Kadınlar ikinci trimester denilen bu dönemde daha enerjik olurlar. İlk 13 haftada yaşadıkları geride kalmıştır. Çektikleri mide bulantısı gibi olumsuz etkiler azalarak kaybolur. Kadınlar hareketlerinde kısıtlama olmadan yaşamlarına devam edebilirler.

  Gebeliğin]]> Karın Hareketleri https://www.karin.gen.tr/karin-hareketleri.html Sat, 24 Nov 2018 09:22:39 +0000 Karın hareketleri, genellikle karında toplanan yağların eritilmesi amacıyla yapılır. Genellikle hareketsiz bir yaşam sürmenin, beslenmenin hatalı şekilde yapılmasının ve ilerleyen yaşın etkisiyle vücutta metabolizma hızının Karın hareketleri, genellikle karında toplanan yağların eritilmesi amacıyla yapılır. Genellikle hareketsiz bir yaşam sürmenin, beslenmenin hatalı şekilde yapılmasının ve ilerleyen yaşın etkisiyle vücutta metabolizma hızının düşmesiyle karında göbek denilen sağlık ve estetik bakımında uygun olmayan bir görünüm oluşur. Kadınlar bu sorundan daha fazla yakınırlar. Vücuttaki yağların hemen hemen yarısı cilt altında bulunur. Diğer bölümü de kasların arasındadır. Bu yüzden karındaki yağların belirli oranda bulunması normal kabul edilir. Yağlar iç organları koruma vazifesini de üstlenirler. Bu açıdan karındaki yağların hepsi yakılmamalıdır. Bu karnın kaslı bir yapıya bürünmesine yol açar. Ancak karındaki yağların fazla olması da, estetik açıdan olumsuzluk yarattığı gibi, iç organlarda yağlanmaya neden olarak organların işlevlerini yerine getirememesine, kalp ve şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklara neden olur. Bu yüzden karın hareketleriyle karın bölgesindeki yağ oranı dengede tutulmalı, beslenme düzeni sağlanarak bu desteklenmelidir.

  Karın bölgesindeki yağların yakılması ve güzel bir görünüm elde edilmesi için, doğru yöntemler kullanılmalıdır. Diyet ve egzersiz programı uzmanlarca hazırlanmalı ve tatbik edilmelidir. Bunların yanında buna motivasyon sağlanmalıdır. Çünkü zihin buna hazırlıklı değilse, karın hareketleri, diyet gibi uygulamalar başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bilinçsizce sadece karın hareketlerinin yapılması ya da diyet yapılması uzun bir döneme yayılan faydalar sağlasa da, kısa dönemde olumsuzluk yaratabilir.

  Karın hareketleri nelerdir

  Yağ yakımını sağlayan kardiovasküler hareketler: Bu karın hareketleri sayesinde kalori harcamaya başlayabilirsiniz. Bu hareketler koşu, yüzme, bisiklet, yürüyüş gibi aktivitelerle, mekik çekme gibi hareketlerle sağlanabilir. Eğer bunlar her gün düzenli olarak yapılırsa, rahatça kalori yakar ve karındaki yağlardan kurtulabilirsiniz. Sadece yürüyüş yapsanız bile karın için ideal bir aktivite olur. Bacak kaslarının, kol ve sırt kaslarının, aynı zamanda karın kaslarının çalışması sağlanır, metabolizma hızı yükselir. Vücudunuza daha fazla oksijen alındığından, karın bölgesindeki yağlar yakılmaya başlanır. Günlük alınan besinler kaslar için gerekli olan kaloriyi sağlar. Ancak bu tür kardiovasküler hareketlerin her gün 20 dakika kadar yapılması, kalp atış hızını arttırarak, yağların yakılmasında etkili olur. Vücuttaki yağ yakımı bölgesel olarak gerçekleşmez. Bütün vücuttaki yağlar yakılmaya başlanır. Bu hareketlerle yeniden yağ hücrelerinin büyümesi de önlenir. Haftada 34- kez yarım saatle kırk beş dakika sürecek bir çalışmayla karın bölgesi istendiği gibi bir görünüme kavuşturulabilir. Önemli olan hareketlerin uzun aralıklarla uzun süreli yapılması değil, yoğun şekilde kısa aralıklarla tekrarlanmasıdır.

  Karın Hareketleri
  Yağ yakımı için ağırlık çalışmaları: Bu şekilde yapılacak karın hareketleri sayesinde karın kasları çalıştırılmaya başlanacaktır. Çünkü yoğun şekilde karın kasları kullanılmaya başlanır. Karın kasları vücutta formu koruyan bir görev yapar. Eğer kaslarda bir zayıflık olursa, karın bölgesindeki yağları eritmek zor olur. Yapılan ağırlık çalışmaları önce büyük kaslara yönelik uygulanmalı, daha sonra küçük kaslar hedef alınmalıdır.

  Karın hareketleri hem bu bölgedeki kasların çalışmasını sağlamalı, hem de kalori yakmaya uygun olmalıdır. Bu hareketler beslenmeyle desteklenirse, daha başarılı bir sonuç alınabilir. Özellikle besin değeri düşük olup, daha fazla yağ içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Günümüzde fast food denilen beslenme şekli böyle olumsuzluk oluşturur. Bu nedenle sebze ve meyve ağırlıklı, protein ve karbonhidratın dengeli olduğu, belirli oranda yağ içeren diyet programı karın hareketleri uygulandığı dönemde beslenmenin temelini oluşturmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için sportif aktivitelere önem verilmelidi]]> Alt Karın Eritme https://www.karin.gen.tr/alt-karin-eritme.html Sat, 24 Nov 2018 15:42:31 +0000 Alt karın eritme, Alt karın bölgelerinde bulunan yağlanmadan dolayı rahatsız edici görüntüler meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı alt karın bölgelerinin inceltilmesi için yapılacak hareketler ile alt karın bölgesinin çalı Alt karın eritme, Alt karın bölgelerinde bulunan yağlanmadan dolayı rahatsız edici görüntüler meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı alt karın bölgelerinin inceltilmesi için yapılacak hareketler ile alt karın bölgesinin çalıştırılıp, sıkıştırılması bu bölgedeki yağlanmadan kurtulmak mümkündür. Alt karın bölgesinin güzel görünmesi için öncelikli olarak düzenli beslenmek, karbonhidrat ve yağ içeren besinleri mümkün mertebe az tüketmek ile bu bölgedeki yağlardan kurtulabiliriz. Beslenme dışında ise alt karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için belirli egzersiz hareketleri ile bu bölgenin daha formda görünmesini sağlayabiliriz. Şimdi ise bu alt karın eritme egzersizlerden bahsedelim.

  Yukarı itme ile alt karın hareketi

  Bu egzersiz hareketi ile alt karında bulunan yağlanmaları gidermek mümkündür. Buradaki sıkılaştırma odaklı hareket sayesinde bu bölgedeki yağlardan kurtulabiliriz. Öncelikli olarak düz bir zemine sırtüstü uzanıp; karın bölgesinin bel boşluğunu kapatıp, bu uygulamaya başlarız. Bacakları bükmeden yukarı kaldırarak dik bir pozisyonda bekleriz. Ayrıca elleri kalçanın altına yerleştirilerek, kararının bölgesine belden kuvvet alarak, bacakları yukarı doğru kaldırılması ile bu hareketi uygularız. Bu kaldırma esnasında 5 saniye kadar bekleyip, tekrar bırakılarak bu hareketi günde 10 defa uygulayarak; alt karın bölgesindeki yağları sıkıştırıp giderilmesine katkıda bulunmuş oluruz.

  Alt Karın Eritme
  İtme hareketi ile alt karın eritme egzersizi

  Alt karın bölgesindeki kasların çalışması ile bu bölgede bulunan sıkılaşma artırılır. Alt  bölgede uygulama yaparak etkili ve mükemmel görünüm elde edilmesine katkıda bulunuruz. Bu egzersizi yapmak için sırt üstü yere uzanarak, bel boşluğunu karın bölgesine içi çekerek kapatırız. Yere uzandıktan sonra bacakları 90 derece kaldırıp diz kısmından ileri doğru bükerek bacaklarımızı itmeye başlarız. Bacakları ittikten sonra kuvveti karşılık verip kolları ve bacaklara doğru itme uygulanır. İtme süresi içerisinde beş saniye bekleyip, tekrar bırakıp tekrar itme işlemini uygularız. Bu hareketi 10 sefer tekrar edip uygulandığı takdirde alt karın bölgesinde bulunan yağlanmada azalmalar görülecektir.

  Tırmanma egzersizi ile alt karın eritme hareketi

  Bu hareket alt karın bölgesinde çalıştırmaktadır. Kardiyo hareketi sayesinde buradaki yağlardan kurtulmanın önemli bir yoludur. Bu bölgede sıkılaştırmanın yanı sıra yüksek oranda burada bulunan kalorilerin yıkılmasına neden olur. Hem fazla yağ yakmak için hem de metabolizmanın hızını artırmak için gün içerisinde bu egzersiz sayesinde kalori harcayarak; kilo verilmiş olur. Alt karın bölgesinde bulunan yağlanmaları yok etmek için kas hareketlerini çalıştıran bir egzersizdir. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için emekleme pozisyonunda yüz üstü bir şekilde ayak uçları yere temas edecek şekilde pozisyon alınır. Karın bölgesini sıkarak bel ve kalçada sırt bölgesine paralel bir şekilde baş bölgesini kaldırmadan ve kasmadan bu hareket uygulanır. Bu hareket esnasında sanki bir yere tırmanıyormuş gibi bacak karına doğru çekilip geri itilerek bu hareket uygulanır. Bu hareketi iki bacağa uygulayarak; hızlı bir şekilde tekrar edilir. Bu hareketi kaygan bir zeminde yaparak daha rahat uygulamak mümkündür. Tempolu bir şekilde sanki tanıyormuş gibi hareket edip vücutta olan bütün kası çalıştırmış oluruz. Bu sayede alt karın bölgesindeki yağlanmalar giderek, sıkılaşmış bir karın bölgesini sahip oluruz. 

  Alt karın eritmede dikkat edilmesi gereken yiyecekler

  Alt karın bölgelerinde bulunan yağlanma ile kişide fazla kilo görünmesine sebep olabilir. Özellikle de pantolon bölgelerinde sarkan yağlanmalar sebebiyle kişi de kötü görüntüler elde edilir. yapılan egzersizlerin dışında kişinin kişinin tükettiği yiyecek]]> Karın Yağları Eritme https://www.karin.gen.tr/karin-yaglari-eritme.html Sun, 25 Nov 2018 07:15:23 +0000 Karın yağları eritme, günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin dikkat ettiği konulardan biridir. Karın yağları, gerek estetik görünüş olarak gerekse sağlık açısından çok büyük önem taşımaktadır. Genellikle erkek t Karın yağları eritme, günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin dikkat ettiği konulardan biridir. Karın yağları, gerek estetik görünüş olarak gerekse sağlık açısından çok büyük önem taşımaktadır. Genellikle erkek tipi kilo almayla özdeşleştirilen ve göbek bölgesinde oluşum gösteren bu yağların eritilmesi aslında oldukça kolaydır. Fakat bu hastalıkların oluşması için ciddi bir karın yağı oluşumu gerekmektedir. Kadınlar için kilo kaybedilmesi en zor işlerin başında gelmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi aslında yapılacak olan işlemlerin tam olarak yapılmasıyla bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Günümüzde herkes göbek yağlarından kurtulmak ister. bunun için birçok kişi spor salonlarına giderler ve birçok zaman amaçlarına ulaşsalar bile bazı insanlar spor salonlarına gitmelerine rağmen göbek yağlarından kurtulamazlar. Çünkü bu kişiler karın yağları eritme işleminin sadece sporla sağlanacağını düşünürler. Aslında karın yağları, yapılan egzersizlerin yanı sıra ayrıca kişinin yeme düzenine ve yediği besinlere bağlı olarak eritilmektedir. Karında oluşan yağlanmalar, zamanla kişilerde organların da yağlanmasına neden olmaktadır. Özellikle kalbin bu bölgeye yakın olması, kalpte yağlanma sorunlarına neden olabilmektedir. 

  Karın Yağları Eritme
  Karın yağları eritmek için yapılacaklar,
  • Karın yağları eritme işlemlerine başlar başlamaz, aslında yapacağınız ilk şey şekerden vazgeçmenizdir. Özellikle içeceklere eklenen şekerler ve bunun yanında tatlılar içerisinde şekerler karın yağlarının oluşumunu hızlandıracaktır. Bunun için çaylarınızı şekersiz içmeye alışın ve yavaş yavaş şekeri hayatınızdan çıkarın. Yapılan araştırmalara göre bir bardak kola içerisinde yaklaşık on adet küp şeker bulunmaktadır. Yani içilen 330 ml kutu kolada kişinin vücuduna 15 adet küp şeker girer.
  • Yağların oluşumunun yavaşlaması ve kasların oluşumunun hızlanması açısından kişinin bol bol protein tüketmesi gerekmektedir. Bunun için bol bol protein içeren besinler tüketin. Gerekirse protein tozunu belli bir dozda kullanarak bu sorunlarının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bazı araştırmalar sonucunda protein, insan vücudunda genel olarak kilo vermeyi sağlamasa bile karın yağları eritme için çok büyük etkileri olduğu ortaya çıkarılmıştır.
  • Karın yağları eritme için içerisinde karbonhidrat bulunan yiyecekleri azaltmanız gerekmektedir. Nasıl ki protein insanlarda kasların gelişimini hızlandırıyorsa, karbonhidratlar da kişilerde yağların oluşumunu hızlandırmaktadır. Özellikle ekmek içerisinde çok yüksek oranda karbonhidrat bulunduğu için un ve unlu mamüllerinden uzak durmalısınız. 
  • Bilindiği gibi besin lifleri, insanlarda sindirim sisteminin çok daha iyi çalışmasını sağlayarak kişilerde zayıflamayı hızlandırmaktadır. Özellikle karın yağlarını bol bol lifli besinler tüketerek daha hızlı bir şekilde eritebilirsiniz.
  • Derinin alt tabakasında oluşan yağları eritmenin en etkili yolu, tabi ki bol bol spor yapmaktır. Bunun için karına yönelik bol egzersiz birçok sorunun giderilmesini sağlayacaktır. Bunun için özellikle mekik, bisiklet ve diğer karın bölgesine yönelik egzersizleri tercih edin. 
  • Ülkemizde salata üzerine bol bol zeytinyağı dökülmektedir. Sizler salatalarınızı bu şekilde tüketmek yerin bir miktar sirke dökerek yerseniz, sindiriminiz çok daha hızlı olacaktır. Tükettiğiniz salatalar içerisindeki sirke, yediklerinizin hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlayacaktır. 
  • Birçok kişi bilmese bile uyku düzeniyle karın yağları eritme direk olarak alakalıdır. Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan çalışmalara göre 6 saatten az, 8 saatten fazla uyuyan insanların bel bölgesinde yağlanma oranı daha fazla olmaktadır. Bunun için sizlerde uyku düzeninizi sağlamalısınız. 
  ]]>
  Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır https://www.karin.gen.tr/sol-karin-boslugu-neden-agrir.html Sun, 25 Nov 2018 22:12:04 +0000 Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır, Sol karın boşluğu ağrısı, bazı zamanlarda herkes tarafından yaşanabilen bir rahatsızlık türüdür. Sol karın boşluğunun ağrıması, bir hastalık sınıfına girmese de, bir çok hastalığ Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır, Sol karın boşluğu ağrısı, bazı zamanlarda herkes tarafından yaşanabilen bir rahatsızlık türüdür. Sol karın boşluğunun ağrıması, bir hastalık sınıfına girmese de, bir çok hastalığın işareti olabilmektedir. Sıklıkla sol karın boşluğu ağrısı şikayeti ile karşılaşabilmektir. Bu ağrının da pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında düzensiz, sağlıksız beslenme ile bazı enfeksiyonel durumlar gelmektedir. Sol karın boşluk ağrısı tek başına, bir hastalığın tanısını koyamasa da, beraberinde getirdiği belirtilerle birlikte incelendiğinde hastalık tanısı koyulabilmektedir.

  Sol Karın boşluğu ağrısının nedenleri;
  • Ani olarak başlayan sol karın boşluğu ağrılarıyla birlikte, bulantı ve kusma meydana gelebilmektedir. Karın ağrısıyla beraber, mide bulantısı ve kusma durumu, mide ve bağırsak hastalığına işaret edebilir.
  • Kişide iştahsızlık hakimken mide bulantısı da hissediliyorsa, oluşan karın ağrısı bağırsağın iltihaplanmasından kaynaklanmakta olabilir. Bu durumda bir uzmana başvurulması gerekmektedir.
  • Sol karın boşluğu ağrıları, karnın çevresinde bulunan organlara ait hastalıklardan da kaynaklanmakta olabilir. Sol karın boşluğu ağrısı safra kesesi iltihabı, karaciğer, mide, pankreas ve yemek borusu gibi organların hastalığının belirtisi olabilir. Bayanlarda ise, daha çok yumurtalıklar ve dış gebelik sorunlarından dolayı ağrı oluşabilmektedir. Eğer basit bir karın ağrısı olduğu düşünülmüyorsa, kesinlikle tedavi edilmelidir.
  Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır

  Karın boşluğu ağrısıyla karşılaşan insanların, yaptığı en büyük hata, bilinçsiz bir biçimde ağrı kesici ve buna benzer ilaçların tüketilmesidir. Bilinçsiz alınan bu ilaçlar, daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Bundan dolayı, doktor kontrolü olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

  Sol karın boşluğu ağrısı bazı durumlarda basit bir rahatsızlık olmanın dışına çıkıp, kötü sonuçların habercisi olabilmektedir. Karın ağrısıyla birlikte bu kritik durumlar yaşanıyorsa, derhal kontrole gidilmelidir. Özellikle şiddetli biçimde sürekli ağrılar yaşanıyorsa, dışkıda kan varsa, karın şişiyorsa ve ağrıyla birlikte kusma varsa, kesinlikle ihmale getirilmemelidir. Kötü sonuçlar erkenden önlenmelidir.

  ]]>
  Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karin.gen.tr/siddetli-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 05:21:25 +0000 Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısı genellikle hastalık olarak tanımlanmayan, ancak ciddi olabilecek rahatsızlıkların önemli bir belirtisi olarak ortaya çıkabilen bir sorundur. Buna rağmen karın ağrısının Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısı genellikle hastalık olarak tanımlanmayan, ancak ciddi olabilecek rahatsızlıkların önemli bir belirtisi olarak ortaya çıkabilen bir sorundur. Buna rağmen karın ağrısının şiddetiyle, hastalığın ciddiyetini bağdaştırmak yanlış olur. Çünkü bağırsaklarda oluşan bir gaz sancısı bile şiddetli karın ağrısına yol açabilir. Aniden etkili olan şiddetli karın ağrısı, akut olarak tanımlanır. Bunun sebepleri arasında bulunan bağırsaklardaki iltihaptan kaynaklanan karın ağrısında iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerde etkili olabilir. Bu nedenle öncelikle şiddetli karın ağrısı bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve buna sebep olan etken tespit edilmelidir. Karın ağrısının bir haftayı geçen bir sürede devam etmesi kronik ağrıdır. Bunun sebepleri genellikle organların sorunlarından kaynaklanır. Üreme sistemindeki organlardan, böbreklerden, mide ve bağırsak rahatsızlıklarından, adet dönemi sancılarından, gıda zehirlenmesi, diyabet, akciğer iltihabı, kalp krizi gibi çok çeşitli etken bu şekilde bir karın ağrısına yol açabilir. Bu yüzden şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir diye bilinçsizce uygulamaların yapılmaması en doğrusudur. Acilen her türlü karın ağrısında bir doktora gidilmelidir.

  Şiddetli karın ağrısı  çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Karnın sağ üstündeki ağrılar karaciğer, safra kesesi, safra yolları, mide ve bağırsak ülserleri nedeniyle, karnın sol üstündeki ağrılar karın şah damarı, dalak, pankreas gibi burada bulunan organlardan kaynaklanabilir. Karnın hemen üzerinde yani göbek üstündeki ağrılarda yemek borusu, mide reflüsü, on iki parmak bağırsağı sorunları, ülser, gastrit gibi problemler, sol alt taraftaki karın ağrısı kalın bağırsak iltihabı, yumurtalık problemleri, karın şah damarı, idrar yolları, apandisit, dış gebelik gibi problemlerden, sağ altta hissedilen karın ağrısı apandisit, yumurtalık, idrar yolu, safra kesesi, fıtık boğulması, safra yolu gibi sorunlardan kaynaklanabilir.

  Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir
  Şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir, nasıl tedavi edilir

  Yukarıda belirttiğimiz gibi şiddetli karın ağrısının çok sayıda sebebi olabilir. Bu nedenle altta yatan sorun tespit edilmeden ilaç kullanılması ya da bitkisel ürünlerden kullanılması tavsiye edilmez. Mutlaka bir sağlık kuruluğuna gidilerek doktor muayenesinden geçmek gerekir. Şiddetli karın ağrısının bilinçsiz şekilde bastırılması yapılacak teşhisi bile etkileyecek bir etkendir. Bu nedenle çevreden duyduklarınızla hareket etmemelisiniz. Hafif karın ağrılarında rahatlamanızı sağlayacak az buz konulmuş su içilmesi, elma suyu içilmesi, tost yenmesi, nane limon kaynatıp içmek gibi öneriler uygulanabilir. Eğer kişi karın ağrısının nedenini biliyorsa, zaten nasıl hareket edeceğini ve ağrı için neler kullanması gerektiğini de bilir. Bu yüzden hiç kimseye teşhisi yapılmadan şiddetli karın ağrısı için bir şey önermemelisiniz. Özellikle aşağıdaki belirtiler şiddetli karın ağrısına eşlik ediyorsa, doktora gitmeyi ertelememelisiniz.
  • Şiddetli karın ağrısı devamlı olarak tekrarlıyorsa, ağrının giderek artması durumunda
  • Şiddetli karın ağrısının nefesi kesecek derecede olması, bununla beraber kanama, bayılma hissi, ateş ve kusma oluyorsa
  • Ağrıya eşlik eden dışkıda kan olması
  • Ağrıyla birlikte karında şişkinlik, gerginlik olması durumun ciddiyetini gösterir.
  Şiddetli karın ağrısına iyi gelecek tedavi mutlaka teşhisin yapılmasından sonra uygulanmalıdır. Çünkü şiddetli karın ağrısı olan bir kişide apandisit sorunu tespit edilirse, acilen ameliyata alınması, sorun idrar yolları, gaz gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa ilaç tedavisinin uygulanması gerekebilir. Bu nedenle bilinçsizce ilaç ve bitkisel ürünlerin şiddetli karın ağrısında kullanılması sakıncalıdır.
  ]]>
  Evde Karın Kası https://www.karin.gen.tr/evde-karin-kasi.html Mon, 26 Nov 2018 16:36:21 +0000 Evde Karın Kası, Karın kası denilen kaslar evde forma sokulması en kolay olan bölgemizdir. Bunun için illa da eve spor aletleri ve ya spor salonlarına gidilmesi şart değildir. Ancak karın bölgesi en çok ve en hızlı yağ bağlay Evde Karın Kası, Karın kası denilen kaslar evde forma sokulması en kolay olan bölgemizdir. Bunun için illa da eve spor aletleri ve ya spor salonlarına gidilmesi şart değildir. Ancak karın bölgesi en çok ve en hızlı yağ bağlayan bölgedir. Yalnızca diyet yaparak bundan kurtulmak mümkün değildir. Aynı anda birde hareketler sporlar uygulanması gerekir. Evde bu egzersizleri uygularken hızlı bir şekilde kas yapıp yağlardan kurtulmak isteyen kişiler bu sırada protein diyeti gibi besleyici diyetlerde yapılmalıdır. 

  Evde Yapılabilecek Karın Kası Egzersizleri
  • Yan karın kası
  • Mekik
  • Legt Lif
  Yan Karın Kasları: Yan karın kasları ihmal edilirse hatları belirgin bir six pack yani baklava şekillerine kavuşmak imkanızdır. Yan karın kasları karındaki baklava kaslarının güzel görünmesi için çok önemlidir. Yan karın kaslarını eritmek için yanlara doğru eğilme işlemi yapılır. Bunu ağırlık varken de uygulanabilir. Ancak ağırlık olması zorunluluk taşımaz. Ağırlık olmadan da bunu faydalı bir şekilde yapabilirsiniz. 

  Evde Karın Kası
  Mekik: Mekik hareketi başlarda çok zor gelse de üst karın kaslarını kısa sürede geliştirmek için şarttır. Mekik hareketi yapılırken gövde kesinlikle tamamen kaldırılmamalıdır. Aksi halde hem sağlığa hem de kaslara zarar verebilirsiniz. Mekik yavaş olarak uygulanırsa daha çok verim alınır. Mekiği değişik şekiller de de uygulayabilirsiniz bu daha etkili olacaktır. Sol bacak kaldırılır ve sağ kola değdirilmeye çalışılır. 

  Legt Lif: Alt karın kaslarını geliştirmek için havada bisiklet çevirmek gibi geliştirici hareketler mevcuttur. Ancak alt karın kasını geliştirmek için bu hareketler uygundur. Bu hareketler hem hem kaslar için hem bel sağlığı için de oldukça önemlidir. 
  ]]>
  Karın Boşluğu https://www.karin.gen.tr/karin-boslugu.html Tue, 27 Nov 2018 06:49:29 +0000 Karın Boşluğu, Dışarıdan karın kasları, bel omurları, kalça ve oturak kemikleri ve yukarıdan ise diyaframın alt kenarı tarafından sınırlı olan bölgeye verilen isimdir. Karın boşluğunda ince bir membran, karın zarı (Peri Karın Boşluğu, Dışarıdan karın kasları, bel omurları, kalça ve oturak kemikleri ve yukarıdan ise diyaframın alt kenarı tarafından sınırlı olan bölgeye verilen isimdir. Karın boşluğunda ince bir membran, karın zarı (Periton), farklı peritoneal boşluklar oluşturur. Bunlar dışarıdan seçilmesi zor olan üç peritoneal boşluktur:
  • Peritoneal boşlukta (intraperitoneal) ise; mide, dalak, karaciğer, safra kesesi, ince bağırsaklar, yumurtalıklar ve kalın bağırsakların büyük bir kısmı yer almaktadır.
  • Peritoneal boşluğun arkasında (retroperitoneal) böbrekler, böbrek üstü bezleri, pankreas ve kalın bağırsakların küçük bir kısmı yer almaktadır.
  • Pelviste (peritonun alt kısmı/Linea terminalis) ise; mesane, son bağırsak ve üreme organları yer alır.
  • Periton/Karın zarı; sindirim organlarının büyük bir kısmı karın boşluğunda bulunmaktadır. Tüm karın boşluğu pürüzsüz bir şekilde karın zarı tarafından sarılmaktadır. Peritonun toplam yüzeyi yaklaşık olarak 1,7 ile 2 m arasındadır. Karın zarı karındaki boşlukları belirlemektedir. Karın boşluğunun arkasında ise retroperitoneal boşluk yer alır.
  Karın Boşluğu: Diğer bir adı da pelvis boşluğu olan içerisinde mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, son bağırsak ve anüs sindirim organlarını oluşturmaktadırlar. Diyafram ile göğüs boşluğundan ayrılmaktadır. Bu bölgede oluşacak ağrı da tek başına belli bir hastalığın habercisi değildir. Bunda ağrıyı bilmek, belirtilerini de gözlemleyerek teşhisi sağlamak gereklidir. Bu bölgede oluşabilecek ağrıların sebepleri ise şöyledir; 
  Karın Boşluğu
  • Safra Kesesi Ağrısı; Belirtisi, yemeklerden sonra ağrı olmasıdır. Bulantı, kusma, gaz gibi problemler meydana gelebilmektedir. Yumurta, çikolata, kızartma gibi yiyecekler de ağrının derecesini yükseltebilir. Ağrı karnın üst kısmında oluşur.
  • Apandisit Ağrısı; Belirtisinin özellikleri,  iştahsızlık, bulantı, kusma, ateşdir. Ağrının göbek çevresinde başlaması, sağ karın boşluğuna doğru yayılması gözlenir. Cerrahi yardım gerekmektedir.
  • Mide-Bağırsak Ağrısı; Belirtileri arasında, midede yanma, ekşime gelmektedir. Açlık hissi arttıkça ağrıyı da çoğaltmaktadır. Ülser tedavisinin, diyet ve asit önleyiciler ile yapmak gerekir. Kanlı kusma, kanlı dışkı mide kanaması olmasında  büyük belirtidir.
  • Bağırsak Ağrısı; Belirti özelliği, ishal yada kabızlık olarak görülmektedir. Ağrıya neden olan yer karnın alt kısmıdır. Karın ağrısı çoğaldıkça, dışkı veya gaz çıkartılmaz ise bu duruma bulantı ve kusma eşlik ettiği zaman hastaneye başvurulmalıdır. Bu belirtiler bağırsak tıkanmasının bulgularıdır.
  • Pankreas Ağrısı; Belirtileri arasında, karın ağrısının karnın ortasında yada sırta da vurması şeklindedir. Cerrahi müdahale yada tedavi gereklidir.
  ]]>
  Karın Gazı https://www.karin.gen.tr/karin-gazi.html Tue, 27 Nov 2018 08:06:32 +0000 Karın Gazı; Konuşurken ve yemek yerken vücudumuza hava alırız. Bu hava vücut içinde sıkışır ve birikerek gaz oluşturur. Bu farklı yollarla vücuttan çıkar ancak belli bir miktar gaz içeride kalarak, bağırsaklarda ve midede d Karın Gazı; Konuşurken ve yemek yerken vücudumuza hava alırız. Bu hava vücut içinde sıkışır ve birikerek gaz oluşturur. Bu farklı yollarla vücuttan çıkar ancak belli bir miktar gaz içeride kalarak, bağırsaklarda ve midede dolaşır. Bu gaz vücuttan atılmazsa, çok şiddetli kramp ve ağrılara hatta göğüs sıkışması ile kalp krizi benzeri rahatsızlıklara neden olabilir. Peki gaz sancısında ne yapılması gerekir, ılık bir bardak su içmekte fayda var. Yavaş yavaş içerseniz bu su içerideki gazı dağıtacaktır. Beli sıkan giysilerden kurtulabilir ve yüz üstü uzanarak gazı çıkarmayı deneyebilirsiniz. Sırt ve bel bölgenize yukarı aşağı masaj yaptırmanızda iyi olacaktır. Gaz sancılarını engellemenin en iyi yolu gaz yapan yiyecekleri belirleyerek uzak durmaktır. Sarımsak, kızartma türleri, soğan, baklagil, süt, yoğurt, bira, şeftali, kayısı, erik gaz yapabilir. Gaz sancısını rahatlamak için papatya çayı, ada çayı, rezene, zencefil gibi seçeneklerden deneyebilirsiniz. Bütün bunlara rağmen gaz sancısından kurtulamıyorsanız mutlaka bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Gaz sancıları genellikle kalp krizi ile karıştırılabiliyor. Ağrınız yüz üstü yattığınızda, gaz çıkartığınızda geçmiyor ve soğuk soğuk terliyorsanız kalp krizinden şüphelenebilir ve mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde yayar olacaktır. Ailede bağırsak ve mide ile ilgili kanser vakası varsa, gluten alerjiniz varsa mutlaka doktor kontrolüne girmelisiniz. Yemek yerken yavaş ve küçük parçalar halinde yemeyi deneyin, sakız çiğnemeyin, bu sizin daha çok hava yutmanıza neden olacaktır, pipetle içecek içmeyin, yapay tatlandırıcı kullanmayın, düzenli egzersiz yapın. 

  Karın Gazı
  Gaz şişkinliğine iyi gelen 5 bitki;

  Maydanoz; Yemeklerinizi pişirirken maydanoz eklerseniz gaz oluşma etkisinde kurtulabilirseniz.
  Zencefil; Antienflamatuvar özellik gösteren zencefil mide bulantısı ve şişkinliğe iyi gelir. Antik Yunanlılar sindirime yardımcı olduğu için yemekten sonra zencefil yerlerdi. Etkisini hızlı görmek için taze tüketmenizi önerilir. 
  Rezene; Sindirim sistemindeki kasları yumuşatır ve gazın sıkışmasını önler. 
  Biberiye; Sindirimi kolaylaştırır ve gaz sancısına iyi gelir. Sıcak bir bardak suya limon suyu ile birlikte ekleyebilirsiniz. 
  Nane; Bir fincan sıcak nane çayı bağırsaklarınıza iyi gelir.

  ]]>
  Üst Karın Eritme https://www.karin.gen.tr/ust-karin-eritme.html Wed, 28 Nov 2018 02:31:11 +0000 Üst karın eritme, Karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak bir çoğumuzun ortak isteğidir. Çok kilolu kişilerin karın bölgesinde yağlanma olabileceği gibi zayıf diye sınıflandırdığımız kişilerinde karın bölgelerinde Üst karın eritme, Karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmak bir çoğumuzun ortak isteğidir. Çok kilolu kişilerin karın bölgesinde yağlanma olabileceği gibi zayıf diye sınıflandırdığımız kişilerinde karın bölgelerinde yağlanma görülebilir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için öncelikle beslenmeye dikkat etmemiz gerekmektedir. ilk olarak katı yağlardan uzak durmakta fayda var. Özellikle üst karında ki fazlalıklar genelde hareketsizlikten ve fazla yemekten kaynaklanıyor. Birde buna ağlı yiyecekler eşlik ettimi üst karın bölgesinde yağlanma kaçınılmaz oluyor. Üst karın eritmek için ilk olarak dikkatli beslenmeyi ve doğru besinler tüketmeyi öğrenmeliyiz. Ardından çeşitli egzersiz hareketleri yaparak üst karındaki fazla kilolardan ve yağlardan kurtulabiliriz. Örneğin mekik hareketi hem alt karın hemde üst karın bölgesindeki fazlalıkları eritmemiz de yardımcı olacaktır. 

  Üst karın eritme: Yaz ayları yaklaştıkça insanlarda da düz bir karına sahip olma isteği artmaktadır. Erkeklerde kucaklarında kocaman bir karpuz gezdiriyor muş görüntüsünden bayanlarda da bebek mi göbek mi acaba diye düşünülen karınlarla gezmek hiç kimsenin istediği bir durum değildir. Özellikle de havuz ve deniz sezonu açıldığında mayo ve bikini giyip salınmak kocaman bir karınla ortalıkta salınmak çok hoş olmasa gerek. Dün yayı yemiş gibi bir görünüme kim sahip olmak ister ki özellikle üst karında biriken yağlar eğilip ayakkabılarımızın bağcıklarını bağlar iken bile bize rahatsızlık verebiliyor. Üst karın eritmek için bir spor salonuna yönlenip hoca eşliğinde egzersizler ile yapabileceğimiz gibi evde kendimizde çeşitli egzersizler ile de erite biliriz.

  Üst Karın Eritme
  Üst karın eritmek için yapılacak bazı egzersiz hareketleri:
  • Birinci hareket: Öncelikle sırt üstü yatıp ellerimizi başımızın altına alıyoruz. ardından ayak tabanlarımız yerde ve kalçamıza doğru çekiyoruz.  Ardından yukarı doğru bakarak boynumuzu hiç bükmeden karın kaslarımızı sıkarak öne doğru kalkıyoruz. Nefes alıp öne doğru kalkarken nefes veriyoruz. Bu hareketi yeni başlayanlar 10 defa alışkanlık kazanınca 20 defaya kadar çıkarta bilir.
  • İkinci hareket: Birinci harekette olduğu gibi sırt üstü yatıp eller başın arkasında bağlı bu kez bacaklarımız yukarı kaldırıp diz kapaktan bükülü ve düz bir şekilde parmak uçları tavana bakacak şekilde dururken aynı şekilde boynumuzu bükmeden karın kaslarımızı kasarak öne doğru kalkarken nefes alıp veriyoruz. Bu hareketi  10 kez bir ile üç set arası yapabiliriz.
  • Üçüncü hareket: Sırt üstü uzanıp kollarımızı başımıza doğru dümdüz bir şekilde uzatıyoruz bacaklarımız kalçamız dan itibaren hafif yukarıda ve düz bir şekilde karın kaslarımızı kasıp nefes alıp bacaklarımızı diz kapaklarımızdan bükerek karnımıza doğru çekiyoruz ve nefes veriyoruz. Bu şekilde 10 defa yapıp 3 set yapabiliriz. 
  Not: sizlerle paylaştığımız egzersiz hareketlerini ilk etap da az sayıda ardından vücut alışkanlık kazanınca sayıyı artırarak yapabiliriz. Sağlıklı beslenme ve doğru egzersizler le en kısa sürede üst karın fazlalıklarımız dan kurtulmamız çok kolay olacaktır.
  ]]>
  Anne Karnında 7 Haftalık Bebek https://www.karin.gen.tr/anne-karninda-7-haftalik-bebek.html Wed, 28 Nov 2018 15:06:59 +0000 Anne Karnında 7 Haftalık Bebek, hamileliğin 7. haftasında anne karnındaki bebeğin boyu yaklaşık olarak 4-5 mm kadardır. Ayrıca bu 7. haftanın sonuna kadar bebek yaklaşık olarak şimdikinden iki kat daha fazla gelişerek büyüyece Anne Karnında 7 Haftalık Bebek, hamileliğin 7. haftasında anne karnındaki bebeğin boyu yaklaşık olarak 4-5 mm kadardır. Ayrıca bu 7. haftanın sonuna kadar bebek yaklaşık olarak şimdikinden iki kat daha fazla gelişerek büyüyecektir. Gebeliğin 7. haftasında bebeğin bacakları aynı bir tomurcuk gibi kısa yüzgeçler şeklinde belirgin olmaya başlar ve bebeğe eklenti şeklinde görünen küçük bir kuyruk vardır. Ancak bu kuyruk 5 hafta içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır. Aynı zamanda kollarda da tomurcuklanma başlayarak büyüme göstermektedir. Bu arada el bölümünde, kollarında ve omuz bölümleri olarak ayrılmaktadır. Hem elleri ve parmakları hem de ayak ve parmakları gelişerek tomurcuklanmaya başlamıştır. Bebeğin hem sağ hem de sol kapakçıkları birbirinden ayrılmıştır. Ayrıca akciğerin ilk broşları da oluşmuştur. Aynı zamanda bebeğin beynini oluşturacak olan beyin yarı küresi de gelişmeye başlamıştır. 

  Bebeğin 7. Haftada Anne Karnında, burun delikleri ve gözleri de oluşmaya başlar. Bebeğin bağırsaklarının gelişimi başlarken apandisitte hazır hale gelirken, mide ve safra kesesi de gelişimine devam etmektedir.  Ayrıca bebeğin kalbinin bölümleri ile plazması ve kan hücreleri ile dolmaya başlamıştır. Bebekte artık tam anlamı ile kan dolaşımı da başlamaktadır. Bebeğin kalbi oluşurken dakikada yaklaşık 150 defa atabilmektedir. Hatta doktor kontrolüne gidildiği zaman bebeğinizin kalp atışlarını kolaylıkla dinleyebilirsiniz. 

  Anne Karnında 7 Haftalık Bebek
  Anne Karnındaki 7 Haftalık Bebeğin, bu haftada ayrıca bebeğin insülin üretimi yapan pankreas oluşmuştur. Hatta bebeğin bağırsaklarının bir kısmı bebeğin göbek kordonuna ilerlemiştir. Aslında hamileliğin 7. haftasında anne karnındaki bebeğe dışarıdan bakıldığı zaman çok fark edilebilecek bir değişim meydana gelmemiş gibi görünebilir. Bebek embriyonun kafasına göre vücudu oldukça büyük bir şekilde görünmektedir. Bu haftada bebeğin kaburga kemikleri, omurgası, bacakları, kolları ve kulakları sertleşmeye başlar. Ayrıca bebeğin ağız yapısı ile dil ve çene yapısı da şekillenir ve bebek yutkunmaya başlar. Bebek anne karnında kendi idrarını idrar kesesinden rahatlıkla yapabilmektedir. 7. haftadan itibaren bebeğin cinsel organı da oluşmaya başlamıştır. Fakat bebeğin cinsiyeti bu haftada hiç belirgin değildir. Bebeğin derisi aynı bir zar şeklindedir. 
  ]]>
  9 Haftalık Bebek Anne Karnında https://www.karin.gen.tr/9-haftalik-bebek-anne-karninda.html Wed, 28 Nov 2018 23:51:11 +0000 9 haftalık bebek anne karnında, bu aşamadaki bebeğin embriyonik dönemde olduğunu söyleyebiliriz. Gebelikte bu haftada anne adaylarının tedirginliğine neden olmaya başlar. Anne karnında olan 9 haftalık olmuş bebeklerinin sağlıkl 9 haftalık bebek anne karnında, bu aşamadaki bebeğin embriyonik dönemde olduğunu söyleyebiliriz. Gebelikte bu haftada anne adaylarının tedirginliğine neden olmaya başlar. Anne karnında olan 9 haftalık olmuş bebeklerinin sağlıklı gelişimi için, anne adaylarının beslenmelerinden, egzersizlerine kadar dikkat etmeleri tavsiye edilir. Artık belirgin hale gelen hamilelikleri için, kadınlar yaşamlarında yeni bir düzen ihtiyacı duymaya başlarlar. Bu süreçte bebekte olan gelişmeler hızlı bir şekilde devam etmektedir. 10 haftalık oluncaya kadar anne karnındaki bebeğin bütün yaşamsal organları oluşur.

  9 haftalık bebekte anne karnında hangi gelişmeler olur

  Bu haftalık gebelikte bebeğin yüzünde oldukça önemli değişimler olur. Yüzünde gözler ve dudaklar gelişimini devam ettirir. Artık bebeğiniz anne karnında ağzını açıp kapatmaya başlayacağından, yüz hareketleri ultrasonda görülebilir. Gelişen gözler yüzün yanından ortaya doğru ilerler. Bağırsakları kordon içinden olması gereken yere yani karın içinde bulunacakları boşluğa doğru ilerlemeye başlar. Bebeğinizin kolları ve bacakları uzamaya başlar, elleri bilekten kıvrılarak, kalbinin üzerinde durur. Artık parmakları da uzamaya başlamış, parmak uçları genişlemiştir. Ayakları ise bedeninin ortasına doğru yakınlaşmıştır. Pozisyonunda başını dik tutar ve boynu da daha gelişir. 9 haftalık bebek anne karnında bu hafta göz kapaklarının gelişimi gözlerini kapatacak kadar olur. Kulaklarında dış kulak kepçesi de gelişmiş, daha belirgin hale gelmiştir. Bebeğiniz 9 haftalık olmasına rağmen yani küçük te olsa bir insan şeklini almaya başladı. Ancak bu haftada henüz bebeğin cinsiyeti tespit edilemez. Bu haftada cinsiyet organı ayrımı yapılamaz.

  9 Haftalık Bebek Anne Karnında
  9 haftalık bebek anne karnında ne kadardır

  Anne karnındaki bebek 9 haftalık olduğunda yaklaşık başından poposuna kadar sadece 25 mm kadardır. Bu haftada bebeğinizin büyüklüğü yaklaşık orta boydaki zeytin tanesi kadardır. Bu haftanın sonuna doğru boyu 4 cm olur, ağırlığı ise sadece 4 gram kadardır.

  9 haftalık bebek anne karnında ultrasonda nasıl görünür

  Bu haftada yapılan kontrollerde ultrason tetkikinde bebeğin baş ve popo ölçümü yapılacaktır. Ancak bebeğiniz çok minik olduğundan, yapılacak ölçümde çok hassas yapılmalıdır. Bu sayede hata payı oldukça azalacaktır. Ultrason tetkiki son adet kanamasının başlangıcını bilmeyen anne adaylarında daha önemlidir. Çünkü ölçümler gebeliğin ilk yarısı içinde, gebeliğin hangi haftada olduğu belirlenirken ve ilerleyen haftalarda gebelikte başka etkiler olacağından bu kadar sağlıklı değerlendirme yapılamaz.

  9 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü artık anne adayının bebeğiyle olan bağlılığını daha fazla arttıracaktır. Çünkü bebeğin organları şekillenmiş, anne karnındaki hareketleri daha belirgin hale gelmiştir. Ultrasonda bebeğinizin ellerini, parmaklarını, gözlerini belirgin şekilde görebileceksiniz. Bu hafta artık ultrason görüntüsünde minik bir insan görmeye başladığınız için heyecanınızı artacak.
  ]]>
  Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karin.gen.tr/cocugun-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 22:38:32 +0000 Çocuğun karın ağrısına ne iyi  gelir, açıklama yapmadan önce,  çocuk da karın ağrısının nedenlerini, şikayetlerini yazalım. Sonrada ne iyi gelir  tedavileri nelerdir onu söyleyelim.  Çocuğun karın ağrısına ne iyi  gelir, açıklama yapmadan önce,  çocuk da karın ağrısının nedenlerini, şikayetlerini yazalım. Sonrada ne iyi gelir  tedavileri nelerdir onu söyleyelim. 

  Çocuklarda karın ağrısı,

  Çocuklarda görülen karın ağrısının birçok sebebi olabilir. Bazı çocuklarda görülen karın ağrısının sebebi  basit bir gaz sancısından kaynaklanabilir. Çocukların karında hissettiği sıkıntılar bağırsaklarda yaşanan şikayette olabilir. Fazla yemek yeme, gerilim, stres , gastroenterit, migren, mide ağrısı gibi sorunlarda karın ağrısının nedenleridir. Bazı çocuklar genellikle de zamanı geçmiş, temiz yerlerde yapılmayan yada zararlı gıda maddelerini yedikten sonra karın ağrısı başlar. Bu yedikleri yiyecekleri belirleyerek, çocuğunuzun beslenme planında çıkarmanız gerekir. Bu şekilde, gıda alerjisi vakasını  önlemiş olursunuz.Kronik karın ağrısı olan çocuklar da, mutlaka bir hekim kontrolünden geçmelidir. Kronik karın ağrısıyla birlikte ateş ,kusma ve bedende iki büklüm olacak kadar şiddetli bir ağrı yaşıyorsanız, mutlaka bir hekime gitmelisiniz. Nedeni  açıklanamayan şiddetli ağrılar hakkında hekim tavsiyesi almanızı tavsiye ederiz.

  Çocuklarda karın ağrısı için doğal sağlık tedavileri,

  • Ilık  su, sıcak su torbası veya katı yiyeceklere bir süre ara verilmesi biçiminde önlemler  çocuklarda karın ağrısına iyi gelir ve hafifletir. Karın ağrısı mide ağrısına benziyorsa,  bağırsakların hızlı çalışması ile birlikte geçiyorsa, bunun sebebi kabızlık olabilir. Bu gibi durumlarda, çocuğunuzun su tüketimini artırın ve lifli  sebzelerle, meyvelerle beslenmesini sağlayın. İşlenmiş gıda maddelerinden uzak durmanız gerekir.
  • Çocuğunuza kaynatılmış  su veya  şişelerde satılan kaynak suları içirerek bağırsaklarının düzenli çalışmasını  sağlayabilirsiniz.
  • Homeopati alanında kullanılmakta olan çit kökü (bryonia) oldukça hassas olan, ağrısı en ufak harekette çoğaldığı  için, bağırma noktasına gelen çocuklar için kullanabilirsiniz. Papatya ilgi  ve sevgi isteyen ve rahatlama ihtiyacı duyan çocuklar için kullanabilirsiniz. İlgiyi üstüne çekmek için ya da şımarıklık yaptıkları zaman karın ağrısı olduğunu söyleyen çocuklar için “Nux vom.”denilen maddeyi kullanabilirsiniz.Kabızlık ve stres için kullanılan doğal yollar çocuklarda karın ağrısı için de uygun tedavi olabilir.
  • Çocuklarda karın ağrısının sebebi hazımsızlık ise, papatya çayı yada nane çayı içirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun içinde bulunduğu ruhsal ve duygusal hayatı da  göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuz sürekli karın ağrısından şikâyeti oluyorsa, bu şikâyetin arkasında yatan duygusal bir sıkıntı olup olmadığını tespit etmelisiniz. Çiçek esansları (misk otu) si­nirlere de karın ağrısına da iyi gelir.Çocuğunuz çok sabırsızsa sabır otu kullanılabilir. Misk otu korku sebebiyle çocuklarda ortaya çıkan karın ağrıları için kullanılabilir. Çocuğunuz değişim sürecinden geçiyorsa, örnek verilirse, ergenlik,  sınavlar, yeni  başlayacağı bir okul, yeni bir bakıcıya alışma ya da yeni bir kız arkadaşla tanışma gibi dönüm nok­taları sayılan olayları çocuğunuz yaşıyorsa, ceviz ve ceviz yağı tüketmesini sağlayın .
  • Sinirlendiğinde karın ağrıları  oluyorsa kedi otu ya da papatya çayı ile hafifletebilirsiniz.
  Çocuğun Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

  Çocuklarda Karın ağrısına faydalı olan terapiler,


  Homeopati, herbalizm, çiçek esansları, besin terapisi,   Ayurveda, aroma terapi, refleksoloji ,yoga ve masaj.

  Çocuklarda karın ağrısı için evde yapabilecekleriniz,

  Tedaviye başlamadan önce karın ağrısına sebep  olan etkenleri bulmaya çalışabilirsiniz. Çocu­ğunuzun hayatını göz önünde bulundurarak  herhangi bir duygusal ve ya fiziksel şikayeti olu]]> Regl Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karin.gen.tr/regl-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 23:59:31 +0000 Regl Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Makalemize başlamadan önce reglin ne demek olduğunu açıklamak gerekir. Reglin öncesinde neler yapılırsa karın ağrısı azaltılabilir Regl olduğunda neler karın ağrısını geçirir Ve Regl Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Makalemize başlamadan önce reglin ne demek olduğunu açıklamak gerekir. Reglin öncesinde neler yapılırsa karın ağrısı azaltılabilir Regl olduğunda neler karın ağrısını geçirir Ve benzeri sorulara cevap bulacağız. Regl demek halk arasında ‘’adet olmak’’ ‘’aybaşı’’ olarakda bilinmektedir. Genellikle adet kelimesi kullanılmaktadır. Regl bayanlara özgü olan bir hastalıktır. Her kadının her ay düzenli olarak yaşadığı bir dönemdir.

  Regl, ergenlik çağına giren kızların vücudundaki olan değişmelerden bir tanesi olan, vücutta depolanan pis kanların vajina yoluyla dışarıya atılması olayıdır. Bu adet dönemi kadınlar da her ay yedi gün ya da dört gün sürmektedir. Regl döneminde bazı kadınlarda çok fazla ağrılar meydana gelmektedir. Bazı kadınlarda ise ağrısız olarak meydana gelir. Ülke genelinde yapılan bazı araştırmalarda kadınların yüzde altmışının regl dönemi çok şiddetli sancılı geçtiği ortaya çıkmıştır. Adet sancıları günlük yaşamı da çok fazla etkilemektedir. Adet dönemi yaklaşan kadınlarda çok fazla sinir olduğu görülmüştür. Sinirli olmak ağrıyı daha da tetiklemektedir.

  Regl ağrıları olmadan, önceki evrede neler yapılabilir:

  • Adet dönemi öncesinde kafein içeren besinlerden yenilmemelidir. Örneğin; çikolata, kahve, çay, asili içecek olan kola vb. 
  • Karın bölgesine masaj yapmak ağrıları azda olsa önleyebilir. 
  • Aşırı kendisini yoran kadınlarda regl ağrıları çok görülür. Bu sebeple kanama esnasından ve öncesinde vücudu dinlendirmek önemlidir. 
  • Kabızlık sorunu yaşayan kadınların adet sancıları çok şiddetli olur. Bu nedenle lif içeren besinler çok yenilmesi kabızlığı önlemektedir. 
  • Adet olmadan önce bol su tüketilmelidir. 
  • Sigara içmemeye özen gösterilmeli ve alkol tüketmemek de regl ağrılarını daha da hafifletebilir. 
  • Regl dönemine yakın çok fazla ayakta durmamaya dikkat etmek gerekir. 
  • Adet dönemlerinde pek fazla yürüyüş yapmamakta sancılar için önemlidir.

  Regl Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

  Regl olduğunda ağrılara ne iyi gelir:

  • Adet ağrılarını düzenli ve dengeli beslenme ile hafifletebilirsiniz. 
  • Adet olduğunuzda aşırı karın ağrısı başladıysa, bir havluyu iyice ısıtın ve ağrıyan karın bölgesine uygulayın belli bir süre sıcak kalırsa ağrının azaldığını göreceksiniz. 
  • Sıcak su torbalarını da kullanabilirsiniz. Fakat sıcak su torbalarını direk karın bölgesine uygulamayın. Zira eğer karın bölgesinin iç tarafında bir iltihap varsa onun yayılmasını kolaylaştırmış olursunuz. Bu duruma dikkat edin. Bu sıcaklık vücut ile temas edince sancılar azalacaktır.
  • Yemek yerken çok ağır yemeklerden kaçının ve azar azar tüketin. 
  • Adet olduğunuzda, alt karın bölgesine hafif hafif masaj uygulayın. 
  • Bir yere oturduğunuzda ayaklarınızı havada tutun. Ayaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz. 
  • Ayaklarınızı sıcak tutarsanız regl karın ağrılarına iyi gelir. Örneğin ayaklarınızı sıcak suda bekletebilirsiniz. 
  • Ağrı olduğunda ılık duş alabilirsiniz fakat suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. 
  • Düzenli olarak egzersiz yaparsanız regl ağrılarınıza iyi gelecektir. Fakat bu egzersizler fazla sizi yoran egzersizler olmamalıdır.
  • Regl döneminde gücünüzü aşan işler yapmaktan uzak durun ve ağır kaldırmayın. 
  • Bol bol E vitamini tüketin ve Bvitamini içeren besinlerden de tüketin. 
  • Fındık, fıstık gibi kuruyemişler tüketin. 
  • Et, balık gibi besinler tüketmeye başlayın. 
  • Kalsiyum ve çinko gibi mineraller adet ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. 
  • Ağrı olduğu zaman uyumak ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. 
  • Annelerimizin her karın ağrısında yaptığı şekerli suda regl ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. 
  • Bol bol sıcak içecekle]]> Bayan Karın Kası https://www.karin.gen.tr/bayan-karin-kasi.html Fri, 30 Nov 2018 20:54:24 +0000 Bayan Karın Kası, günümüzde birçok bayan, karın kası yapmaktan korkmaktadır. Çünkü eğer karın kası yaparlarsa vücutlarının çirkin olacağını düşünürler. Bir çok kadının kafasını kurcalayan en büyük proble Bayan Karın Kası, günümüzde birçok bayan, karın kası yapmaktan korkmaktadır. Çünkü eğer karın kası yaparlarsa vücutlarının çirkin olacağını düşünürler. Bir çok kadının kafasını kurcalayan en büyük problemlerden biri de karın bölgesinin yağlanmasıdır. Ancak çok fazla karın kası yapmak istemiyorsanız evde egzersizler yaparak güzel bir karına sahip olabilirsiniz. Eğer çok fazla karın kası isterseniz extra para harcayarak ilaçlar kullanıp ve ağır aletler kaldırarak bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Evde kendi imkanlarınızla iyi bir besin ve egzersiz programı ile vücudunuzun güzel ve diri görünmesini sağlayabilirsiniz.
   Kadınlar, vücut yapısı ve hormonları nedeniyle kas kütlesi hacmini kazanmada erkeklere göre daha çok zorluk çekerler. Kazanılan kas kütlesi erkeklerdeki gibi aynı şekilde yapılır fakat görünür olmayabilir.
   Yumuşak fizikli bayanlar, karın kası yapıp bunların görünmesini isterlerse öncelikle vücuttaki yağ oranlarını düşürmeleri gerekir. Kadınlar için de kas oranını artırmak mümkün ve sağlıklıdır. Bayanların kas yapmaları için birkaç tüyo bulunmaktadır. Bunları aşağıda açıklamaya çalışacağız.

   Bayanların karın kası yapmaları için öneriler

   Egzersiz yapmak: 

   Eğer vücudunuzun kaslı bir yapıda olmasını istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden belkide en önemlisi egzersiz yapmaktır. Yağları yakmak için en önemli egzersiz kardiyo yapmaktır. Koşmak, bisiklete binmek, ip atlamak ve yüzmek kardiyo için en uygun sporlar olarak bilinir. Kardiyo yapmak metabolizmayı yaklaşık 39 saat kadar hızlandırır. Kardiyo egzersizleri günde yaklaşık 30 dakika kadar olursa yağ yakmak kolaylaşır. Yağların yakılması ile alt tarafta bulunan kaslar da öne çıkar. Bunun yanında mekik, şınav gibi egzersizler de bayanların karın kaslarının oluşmasında etkilidir.

   Bayan Karın Kası
   Sağlıklı beslenme: 

   Sağlıklı beslenme ise ikinci önemli kuraldır. Araştırmalara göre uykudan uyandıktan sonra içilen ılık su, metabolizmayı 40 saate kadar hızlandırır ve yağ yakmayı sağlar. Ayrıca vücut yeterli şu alırsa kas hücrelerinin de geliştiği gözlemlenmiştir. Günde en az 2.5 litre su tüketimi tavsiye edilmektedir. Yine bir araştırmaya göre kahvaltı yapan insanların yapmayanlara göre kas yapma kabiliyeti 4 kat daha fazladır. Protein ve lif özlü yiyecekleri tüketmek yağ oluşumunu engellediği için sıkça tüketilmektedir. Baklagiller ve zeytinyağı, yumurta, yulaflı besinler ve süt ürünleri yağ yakımını hızlandırır ve sağlıklı yaşam düzeyinizi de en üst seviyeye çıkarır.

   Psikolojik etkiler: 

   Özellikle bayanlarda karın kası yapmak bir hayli zordur. Bunda çevre ve psikolojinin etkisi azımsanmayacak kadar çoktur. Sinir ve stresten uzak kalmak ve çevreden gelebilecek tepkilere aldırmamak sizin için sağlıklı bir hamle olacaktır. Örneğin, spor yapmak istemediğiniz zaman sizi spora yönlendirecek bir arkadaş bulmak sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca spor saatlerinizi ve beslenmenizi belirlemek de önemli noktalardandır. 
   ]]>
   Karın Bölgesi https://www.karin.gen.tr/karin-bolgesi.html Sat, 01 Dec 2018 19:59:37 +0000 Karın bölgesi, Karın bölgesi vücudunun orta bölgesinde bulunan bölümde yer almaktadır. Bu bölümde karın duvarı, en dışta deri ile derinin altında oluşan yağ tabakası ve bu tabakasının altında da karın boşluğu içerisi Karın bölgesi, Karın bölgesi vücudunun orta bölgesinde bulunan bölümde yer almaktadır. Bu bölümde karın duvarı, en dışta deri ile derinin altında oluşan yağ tabakası ve bu tabakasının altında da karın boşluğu içerisinde bulunan bölgeye verilen isimdir. Bu bölgenin içerisinde yani karın bölgesinin içerisinde iç organları barındıran kas tabakasından oluştuğu bilinmektedir. Kişinin aşırı kilo almasına bağlı olarak oluşan obezite olarak adlandırılan karın bölgesinin aşırı şişmanlaması vücuttaki fizyolojik değişiklikler oluşturur ve bu bölümde oluşan yağlanmalar gibi koroner kalp hastalığı riskini artırmasına neden olduğu bilinmektedir. Karın bölgesinde bulunan yağlanmanın görünümü ile bu bölgede görülen değişiklikler kişinin sosyal hayatında, sağlık durumunda, cinsel hayatında doğrudan doğruya birçok probleme sebep olmaktadır. Bu bölgede oluşan karın bölgesindeki yüzeyini kaplayan yağ dokularının göze çarpan ve diş etkenlerden koruyan bir konumda olması oldukça önemlidir. Ancak bu bölümde bulunan yağlanmalar sebebiyle kişi de görüntü bozukluğu meydana gelmektedir. Aşırı obezite ile birlikte bu bölgedeki yağlanmaların çoğalmasıyla birlikte karın derisinde genleşmeler meydana gelir. Bu gerginlik ile karın duvarında incelmeler görülür. Bu sebepten dolayı bu incelme derinin gerilmesine karşı zayıf olan bölgelerde çatlaklar ve yırtılmalar meydana gelebilir. Ayrıca bayanlarda karın bölgelerinde bulunan çatlakların en önemli sebeplerinden biri de hamilelik süresince meydana gelir. 

   Karın Bölgesi
   Hamilelik sırasında metabolizmada yağlanmanın ve karın bölgesinin büyümesi ile birlikte değişiklikler bulunur. Bu sebeple karın bölgesindeki çatlakları çoğalır. Ayrıca karın duvarı ve derinin altında oluşan yağ tabakası ve iç organların bulduğu kısımda yağlanma oluştuğu için bu bölümde oluşan problemler diğer bölümleri de etkileyebilir. Buradaki kasların birbirini bağlayan kas kılıfında gerginleşme ya da kaslarda yırtılmalar görülebilir ve bunun sonucunda kaslar birbirinden uzaklaşarak ayrılmış durumda bulunur kişinin kilo olmasıyla oluşacak karın yırtılmalarında ve genişlemelerin de kas kılıfında esnek bir yapı olmadığı için eski haline dönmeyerek, bu bölgede görüntü kirliliği oluşur. Kasların birbirinden ayrı bir şekilde durmasına sebep olur. Bu durumda karın bölgesinin dışa doğru şişkinlik yapması ve bu bölümde meydana gelen görüntü değişikliği ile kişinin psikolojisini bile bozmaktadır. Karın bölgesinde bulunan organların korunması için bu bölgenin sağlıklı bir şekilde korunması gerekir. Bu bölgeye alınacak herhangi bir darbe veya travmaya bağlı olarak oluşan problemler nedeniyle karın boşluğunda bulunan iç organların zarar görmesini normaldir. Bu sebepten dolayı karın bölgesine alınacak herhangi bir darbe sonucunda bu bölgede yırtılma, hasar ya da kesik gibi problemler durumunda karın bölgesinin şeklinde bozulmalar meydana gelebilir. Karın bölgesi vücut sisteminin orta bölümünde yer alır ve organların işleyişinde ve korunmasında büyük bir görev üstlenir.
   ]]>
   Karın Şişliği https://www.karin.gen.tr/karin-sisligi.html Sun, 02 Dec 2018 04:57:30 +0000 Karın şişliği, hazımsızlık olarak da bilinen bir sağlık sorunudur. Karın şişliği, bir hastalık olarak değerlendirilmez ve genellikle yemeklerden sonra meydana gelir. Aşırı şekilde yemek yemek ya da hazmı zor ol Karın şişliği, hazımsızlık olarak da bilinen bir sağlık sorunudur. Karın şişliği, bir hastalık olarak değerlendirilmez ve genellikle yemeklerden sonra meydana gelir. Aşırı şekilde yemek yemek ya da hazmı zor olan yemeklerin yenmesi karın şişliğine yol açar. Fakat bazı durumlarda karın şişliği farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Yaygın bir rahatsızlık olmasına rağmen yaşanan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Karın şişliği bazen sindirim sistemi ile alakalı bir hastalıktan dolayı meydana gelebilir. Klasik olarak yaşanan karın şişliklerinde yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmek ya da yaşam tarzında bazı değişikliklere gitmek karın şişliğini ortadan kaldırmak için yeterli olabilir.

   Karın şişliği belirtileri

   Karın şişliği şikayeti olan kişilerde aşağıda sıralanmış olan belirtiler ya da bu belirtilerden daha fazlası yaşanabilir. Yaşanabilecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

   • Yemek yemeden önce şişkinliğin hissedilmesi. Ne kadar az yemek yenilse de karında aşırı şişkinlik hissi
   • Yemek yedikten sonra rahatsız edici boyutta şişkinlik yaşanması ve bu durumun uzun süre devam etmesi
   • Göğüs ve göbek arasında yanma
   • Çok nadir de olsa kusma ve mide bulantısı
   • Üst karın bölgesinde rahatsızlık hissi ve göğüs ağrısı
   • Mide ekşimesi, mide ağrısı

   Karın şişliği nedenleri

   Yiyecek intoleransı: Karın şişliğinin başlıca nedenlerinden biri yiyecek intoleransı gelir. Yiyecek intoleransı, bazı yiyeceklerin diğer insanlara göre daha zor sindirilmesidir. Maya, glüten, früktoz ve süt bazı kişiler tarafından zor sindirilen yiyecekler arasında yer alır. Bu tür gıdalar tüketildiğinde karın şişliği yaşanabilir.

   Laktoz intoleransı: İnce bağırsağın yeteri kadar laktoz enzimi üretmemesi olarak tanımlanır. Bu durumda kişi özellikle süt ve süt ürünlerini sindirmekte güçlük yaşar. Kişi süt ve süt ürünü tükettikten sonra mide krampı, karın şişliği, gaz, ishal ve mide bulantısı gibi şikayetlere maruz kalabilir.

   Karın Şişliği

   Çölyak hastalığı: Çölyak hastalarında arpa, buğday ve çavdar gibi besinlerde bulunan glüten adlı proteinin sindirimi zor olur. Çölyak hastalığında en önemli belirtilerinden biri karın şişliğidir. Beraberinde karın ağrısı ve ishal görülebilir. Hastalığın tam olarak bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak kişi beslenmesine dikkat ederek yaşam kalitesini arttırabilir.

   Gaz yapan yiyecekler: Bazı yiyeceklerin bağırsaklarda daha fazla gaz yapma özelliği vardır. Bu tür yiyeceklerin tüketilmesinden sonra karın şişliği yaşanabilir. Fasulye, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası bu yiyeceklere örnek olarak verilebilir. Bunların haricinde kızartmalar ve aşırı yağlı gıdaların da sindirimi zor olduğu için karın şişliğine yol açabilir. Hızlı yemek, sakız çiğnemek yine karın şişliği nedenleri arasında yer alır.

   Sindirim enzimleri eksikliği: Sindirim sisteminde tüketilen yiyeceklerin sindirilmesini sağlayan enzimlerde yaşanan eksiklik, yemek yendikten sonra karın şişliğine neden olabilir. Meyve ve sebzeler sindirim enzimleri açısından zengin gıdalar arasında yer alsalar da bu tür yiyecekler pişirilme anında bazı özelliklerini yitirir. Yemekten sonra karın şişkinliği yaşamamak için meyve ve sebzelerin çiğ tüketimine ağırlık vermek gerekir.

   Hormonal dalgalanmalar: Kadınlarda adet ya da gebelik döneminde yaşanan hormon dalgalanmaları sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda bağırsak hareketleri yavaşlar, tüketilen yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürer. Dolayısı ile kabızlık ve karın şişliği gibi belirtiler ortaya çıkar.

   Karın şişliği tanısı

   Karın şişliğinin neden kaynaklandığını bulmak için doktor hastayı bir takım testlere tabi tutar. Başlangıçta doktor hastanın tıbbi öyküsünü dinler ve yaşanan belirtilerin geçici olup olmadığını an]]> Mide Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karin.gen.tr/mide-ve-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 02 Dec 2018 23:55:48 +0000 Mide Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, kişilerde karın ağrıları olarak kendini gösteren ve karın kısmında meydana gelen ağrılar özellikle oldukça acı veren ve keskin olarak hissedilen ağrı mide krampları ve ağ Mide Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, kişilerde karın ağrıları olarak kendini gösteren ve karın kısmında meydana gelen ağrılar özellikle oldukça acı veren ve keskin olarak hissedilen ağrı mide krampları ve ağrılar halinde kendini hissettirir. Şayet kronik ve yoğun mide ağrıları ile karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca midede meydana gelen ağrı apandisit, mide ülseri, idrar yolları enfeksiyonu, fıtık ve safra taşları sebebi ile meydana gelebilmektedir. Mide ve karın ağrısına neden olan bu gibi hastalıklar kişide mevcutsa mutlaka tıbbi tedavi gerekmektedir. Ancak kişide yukarıda sıraladığımız rahatsızlıklar yok ise lokal gelişen mide ve karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak evde kişinin kendisinin hazırlayacağı bazı bitkisel ve doğal ilaçlarla mide ve karın ağrısının iyileşmesi sağlanabilir. Şiddetli ve kramplı kendini hissettiren karın ağrıları için uygulanması gerekenler pek tabi bu kadar değildir. Bu nedenle bazı durumlarda oldukça ciddi bir şekilde kendini gösteren sağlık sorunları karın ağrısı ile birlikte kendini belli etmektedir. Ani şiddetli ve sancılı oluşan karın ağrısı  için vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmasında fayda vardır.

   Mide Ağrısına Karşı Kimyon Tohumu

   Kimyon sindirim sistemine oldukça faydalar sağlayan bitkisel  bir yöntemdir. Kimyonu tohumunu yemeklerinize bir miktar kimyon tohumu ilave ederek hazımsızlık nedeni ile yaşanan mide ağrılarına engel olmuş olursunuz.

   Mide Ağrısına Karşı Kür İçin Malzemeler:

   • 2 yemek kaşığı kadar kimyon tohumu
   • 1 su bardağı içme suyu

   Hazırlanışı: Kimyon tohumu kürü hazırlamak için 1 su bardağı dolusu içme suyunu uygun bir cezveye alarak üzerine 2 yemek kaşığı kadar kimyon tohumu ilave ederek kaynamaya bırakalım. Ardından karışımı 5-6 dakika kadar kaynatarak kimyon tohumlarının yumuşamasını sağladıktan sonra ocaktan alarak ılımaya bırakalım. Ilıyan karışımı süzdürdükten sonra düzenli olarak her gün günde bir kez içebilirsiniz.

   Mide Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Mide Ağrısına Karşı Limon Suyu

   Limon suyu bünyesinde barındırdığı hidroklorik asit ve sitrik asit sayesinde sindirime yardımcı olan şifalı bir bitkisel üründür. Limon suyu hazımsızlık nedeni ile meydana gelen mide ağrılarına karşı kullanılabilir.

   Mide Ağrısına Karşı Limon Suyu Nasıl Hazırlanır

   • 1 su bardağı ılık su, Yarım çorba kaşığı süzme bal ve Yarım çorba kaşığı kadar limon suyu ufak bir kabın içerisine alınarak iyice karıştırılarak harmanlanır. Elde edilen bu karışım her yemek öncesinde içilerek tüketilir.
   • 1 su bardağı içme suyu, 1 kahve kaşığı kaya tuzu ve yarım çorba kaşığı limon suyu bir kabın içine alarak iyice karıştırın. Elde edilen bu karışımı her gün 3 defa içerek tüketin.
   • Uygun bir kabın içine yarım çorba kaşığı nane suyu, Yarım çorba kaşığı kadar zencefil suyu, yarım çorba kaşığı kadar limon suyu ve 1 kahve kaşığı tuzu iyice karıştırıp harmanladıktan sonra her gün düzenli olarak 1 kez için.

   Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

   Karın ağrıları için çörek otu ve bal kürü hazırlamak için 1 kg süzme balın içine 100 gram çörek otu ilave edilerek karıştırılır. Ardından elde edilen karışım aç karnına 1 çorba kaşığı tüketilir.

   Karın ağrılarını tedavi etmenin diğer bir yolu da bitki çaylarından geçiyor. Bu bitki çayları arasında mentollü nane, papatya, yarpuz çiçeği, lavanta, fesleğen, biberiye ve mürver çiçeği ile hazırlanan çayların tüketilmesi de karın ağrılarında iyileşme sağlayacaktır.

   Karın ağrıların için 1 tutam taze ya da kuru nane ve 1 adet dilimlenmiş limon bir kabın içine alınarak kaynatılır. Ardından elde edilen nane ve limo]]> 1 Haftada Karın Kası https://www.karin.gen.tr/1-haftada-karin-kasi.html Mon, 03 Dec 2018 20:37:58 +0000 1 Haftada Karın Kası Yapmak çok kolaydır. Karın kası yapmak diğer kas türlerine göre en kolayıdır. Karın kası yapmak için Spor salonlarına giderek veya kaba spor aletlerinden alarak yapmanız gerekmez. Evde çalışarak bile kar 1 Haftada Karın Kası Yapmak çok kolaydır. Karın kası yapmak diğer kas türlerine göre en kolayıdır. Karın kası yapmak için Spor salonlarına giderek veya kaba spor aletlerinden alarak yapmanız gerekmez. Evde çalışarak bile karın kası yapabilirsiniz. Vücuttaki en çabuk yağlanan yer karın bölgesidir. Eğer karın kası yapmaya karar verdiyseniz diyet yapmalısınız. Bu süreci hızlandırmak istiyorsanız mesela Bir Haftada Karın Kası Yapmak istiyorsanız yaptığınız diyet protein ağırlıklı olmalı ve egzersizlerinizi aksatmamanız gerekir. 


   1 Haftada Karın Kası Yapmak İçin Egzersizler,

   Karın kası yapmak için bir çok egzersiz vardır. Sol el ensede sağ el dize kadar indirmek bunu ağırlık ile de yapabilirsiniz. Mekik çekmek bu harekette üst karın kaslarını çok iyi çalıştırır. İlk zamanlar zorlanabilirsiniz fakat işe yaradığını göreceksiniz. Yere sırt üstü yatarak bisiklet çevirme hareketi direkt karın kaslarını çalıştırır ve ayrıca bacak kaslarının çalışmasına da yardımcı olur. Belden aşağısını sabit tutarak üst kısmını sağa sola dönmek gibi egzersiz hareketleri vardır.  Bu egzersizleri bir hafta boyunca günde yarım saat ayırarak yaparsanız Bir Haftada Kası Yapabilirsiniz. 

   Gün içerisinde en az iki buçuk litre su içmelisiniz. Sabah aç karnına özellikle ılık su içmelisiniz. Bu ılık su metabolizmanın hızlı çalışmasına neden olacaktır. Sabah kahvaltılarınızı düzenli yapmalısınız. İlginç bir bilgi gelebilir fakat ama kahvaltı yapmayan insanların karınlarının sarkma oranı daha yüksektir. Karın bölgesi yağlarından kurtulup kas yapmak için diyetin yanında kardiyo antrenmanı yapmalısınız. Kardiyo antrenmanı ise koşu, yüzme bisiklet sürme, kürek çekme ve ip atlama gibi egzersizlerdir. Bu kardiyo antrenmanı metabolizmanın daha uzun süre ve daha hızlı çalışmasını sağlar. 

   1 Haftada Karın Kası
   Bu söylenen egzersizleri ve protein diyetini yaparsanız Bir Haftada Karın Kası yapmış olursunuz. Fakat bu herkes için olacak diye bir şart yoktur. Kişinin metabolizmasının çalışma hızına bağlıdır.  Karın kasının belirginleşmesi üç günde yaptığınız egzersizle belirginleşmeye başlar. Fakat Bir Haftada Karın Kası Yapmak için sağlığınızdan sakın vazgeçmeyin. Bu egzersizleri birer gün arayla yapmanızı öneriyorum.
   ]]>
   Alt Karın Kası https://www.karin.gen.tr/alt-karin-kasi.html Tue, 04 Dec 2018 06:34:10 +0000 Alt Karın Kası, eğer güçlü bir karın kasına sahip olmak istiyorsanız yapacağınız karın kası hareketleri yardımcı olarak vücuttaki yağ yakımını hızlandırmak için mutlaka kardiyo egzersizlerini de uygulamanız gerekmekted Alt Karın Kası, eğer güçlü bir karın kasına sahip olmak istiyorsanız yapacağınız karın kası hareketleri yardımcı olarak vücuttaki yağ yakımını hızlandırmak için mutlaka kardiyo egzersizlerini de uygulamanız gerekmektedir. Uyguladığınız karın kası hareketleri yalnızca diyet yapılarak kurtulamazsınız özellikle yağ birikiminin en yoğun olduğu alt karın bölgesini düzleştirerek kasları daha fazla geliştirebilme imkanına sahip olabilirsiniz. 

   Alt Karın Kası Yerde Bisiklet Çevirme Hareketi, 

   Öncelikle düz bir zemine sırt üstü uzanın ve ellerinizi ensenizde birleştirin. Daha sonra her iki dizinizi de karnınıza doğru çekin. Tek bacağınızı yavaş bir şekilde öne doğru uzatın ve sonra tekrar kendinize çekin. Öteki bacağınızı da aynı şekilde öne uzatın ve tekrar kendinize çekin. Genellikle yapılan bisiklet çevirme hareketleri özellikle alt karın kaslarının üzerinde en etkili olan hareketlerden birisidir. Bu hareketi uygularken dikkat etmeniz gereken husus ise, boynunuzdan güç almadan yapmaktır. Sadece karın kaslarını kullanarak yapmaya özen gösterin.

   Alt Karın Kası Ayağa Dokunma Hareketi, 

   Yine aynı şekilde düz bir zemine uzanın ve her iki ayağınızı tavana doğru kaldırın. Bu harekette yukarıya kaldırmış olduğunuz bacaklarınız üst kısım ile 90 derecelik açı oluşturacak şeklide kaldırılmalıdır. Daha sonra dizlerinizi bükmeden sol elinizi kullanarak sağ ayağınıza yaklaştırarak dokunmaya çalışın. Daha sonra yavaş bir şekilde yeniden yere uzanın. Bu hareketi sağ eliniz ile sol ayağınıza dokunarak tekrarlayın. Ayrıca ayağa dokunma hareketini yaklaşık olarak 12 defa tekrar ederek 4 ya da 5 set uygulayabilirsiniz. 

   Alt Karın Kası Makas Hareketi, 

   Hem bel bölgesi hem de alt karın kasları için ideal olan makas hareketini ilk önce 3 ile 5 defa tekrarlayabilirsiniz. Bu hareketi yapmaya vücudunuz alıştıktan sonra alt karın kasınız güçlenince 15 ile 20 defa kolaylıkla tekrarlayabilirsiniz. Bu hareketi uygulama için yere sırt üstü uzanın ve daha sonra kalçanızın altına ellerinizi koyun. Özellikle sırt bölgenizi yerden kaldırmadan ve omuzlarınızı da kıpırdatmamaya özen göstererek sol bacağınızı yukarı kaldırın ve dizinizi kırmadan diğer sağ bacağınızın üzerine gelecek şekilde uzatmaya gayret edin. Daha sonra bu hareketi aynı şekilde sağ bacağınız ile sol bacağınızın üzerine getirerek tekrarlayın. 

   Alt Karın Kası
   Alt Karın Kası Bacaklar İle Dairesel Hareketler, 

   Yere uzanın ve her iki elinizi kalçanızın altına koyun ve bacaklarınızı düz bir şekilde uzatın. Her iki bacağınızı yerden yaklaşık olarak 15-20 cm kadar kaldırın ve saat yönünde 4 ya da 5 defa dairesel hareketler uygulayın. Daha sonra ayaklarınızı düz bir şekilde yere uzatın 10-15 saniye dinlendirin ve bu defa saat yönünün tersine olacak şekilde ayaklarınızı çevirin.

   Alt Karın Kası Bacaklarınızı Kaldırma Hareketi, 

   Düz bir zemine sırt üstü olacak şekilde yere uzanın. Her iki bacağınızı aynı anda 90 derecelik açı olacak şekilde yukarı kaldırın, daha sonra yere yaklaşık 5-10 cm kalıncaya kadar yavaş şekilde indirin. Bu durumda 10-20 saniye bekleyin sonra yavaş bir şekilde ilk duruma getirin. Ayrıca bacakları kaldırma hareketini alt karın kaslarınız iyice güçlendikten sonra daha fazla tekrarlayabilirsiniz.
   ]]>
   Karın Ağrısı https://www.karin.gen.tr/karin-agrisi.html Tue, 04 Dec 2018 07:39:29 +0000 Karın ağrısı, karın kaburga kemiklerimizden kasıklarımıza kadar olan vücudumuzun bir bölümüne verilen addır. Karın bölgesinin en dış kısmında vücut derisi bulunur. Derinin alt kısmında ise yağ tabakası yer alır. Yağ Karın ağrısı, karın kaburga kemiklerimizden kasıklarımıza kadar olan vücudumuzun bir bölümüne verilen addır. Karın bölgesinin en dış kısmında vücut derisi bulunur. Derinin alt kısmında ise yağ tabakası yer alır. Yağ tabakasının hemen alt tarafında karın boşluğu ve organlar yer alır. Karın iç kısmında karaciğer, dalak, mide, bağırsak, pankreas ve safra kesesi yer alır. Bu nedenle bu bölgede oluşan ağrılar, fiziksel darbelere önemli sebeplere bağlı olarak oluşuyor olabilir. Karın bölgesinde oluşan ağrılar bazen ani ve şiddetli olabileceği gibi bazende hafif ve uzun süreli olabilir. Ani şekilde görülen ve kısa süren ağrılar gaz sancıları, adet sancıları ya da bağırsak sıkıntılarından kaynaklı olabilir. Yavaş ve uzun süreli olan karın ağrıları ise kan hastalıkları sebebi olabilir. Bu nedenle ağrı şiddeti ile ağrının önem derecesi bir tutulmamalıdır. Yani karnı kez çok sancılı ağrıyor diye kötü bir hastalığın habercisi olarak düşünülmemelidir. Karın ağrıları uzun dönem sürüyorsa muhakkak doktora başvurulmalıdır. Karın ağrıması görüldüğü durumunda bazı durumlarda acil olarak hastahaneye başvurmak gerekebilir. Bu durumlar, 
   • Yakın zamanda herhangi bir kanser hastalığı tedavisi gördüyseniz
   • Dışkı yapamıyorsanız ve aynı zaman da mide bulantınız ve kusmanız var ise
   • Kusmukta veya dışkı da kan var ise
   • Ani ve kramp şeklinde ağrılar saplanıyor ise
   • Beş günü aşan ishal şikayetlerinde
   • Uzun süre görülen iştahsızlık da
   • Uzun süren vajinal kanamalar olduğunda
   • Aniden ve nedensiz kilo kayıpları olduğunda
   • Karın ağrısı ile beraber kürek kemikleri ortasında ağrı var ise
   • Karın bölgenizde şişme oluştu ise
   • Nefes almakta zorluk çekiyorsanız derhal doktora başvurun. Bunun dışında ağrılar gaz sancısı kaynaklı ya da yediğimiz bir şeyin dokunması sonucu oluşmuş olabilir. Fakat bazende ciddi hastalıkların habercisi olabilir bu ağrılar.
   Karın ağrılarında ağrının sebebinin tam olarak anlaşılabilmesi için ilk olarak ağrının hangi bölgede başladığı çok iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü bu durum hekimlere ağrı sebebi ile ilgili bilgi vermeye yardımcı olmaktadır. Karın bölgesinde oluşan ağrılar incelenir iken karın bölgesi dört şekilde incelenir. Sağ alt ve üst bölüm ile sol üst ve alt bölüm olarak ayrılır bu bölgeler. Mesela apandisit ağrıları sağ alt kısımda görülürken mide rahatsızlıklarına bağlı olarak oluşan karın Ağrılarında sağ ve sol üst bölümde ağrı hissedilir. Karın ağrıları karın iç bölgesinde bulunan organlar da oluşan bir hasar ya da rahatsızlık sebebi ile oluşabileceği gibi bazı kan hastalıklarından dolayı da oluşabilir. Bu nedenle hasta doktora başvurduğu Zaman ağrı şiddeti, ağrı bölgesi ve sıklığı ile doğru ve kesin bilgiler vermelidir ki doğru teşhis konulurken doğru bir teşhis konulsun. Karın ağrısı direk göbek kısmına yayılmış bir şekilde oluşabilir bu durum genellikle mide rahatsızlıkları ve virüs, hazımsızlık, gaz sıkıntılarından dolayı oluşmaktadır. Çok ileri şiddette oluşan ağrılar ise bağırsakta oluşan tıkanmalardan kaynaklanır. Bazen de bu ağrılar kramp şeklinde görülür. Bu ağrılar genelde zararsız olan ağrı türlerindendir. Gaz, hazımsızlık ve şişkinliğe bağlı olarak oluşabilir. Fakat bu ağrılar bir günden fazla sürüyor ve git fide şiddetleniyor ise doktora başvurmak gerekir. Karın da oluşan ağrıların bir çok sebebi vardır. Bunlar;

   Karın Ağrısı
   Karın Ağrısının en yaygın nedenleri
   • Kabızlık, ishal, gaz gibi bağırsak da oluşan rahatsızlıklar
   • Gıda alerjileri ve zehirlenmeler
   • Apandisit 
   • Kan da bulunan çeşitli hastalıklar
   • Böbrekte görülen böbrek taşları
   • Gastrit ve ülser
   • Şeker hastalığı
   • Bağırsakta tıkanma olması
   • Mide de delinme
   • Kalp krizi geçiriyor olma
   • Herhangi bir kanser hastalığı
   • Adet dönemi 
   • İdrar yolunda oluşmuş olan enfeksiyonlar
   • Yumurtalıklarda oluşan kistler
   • Dış gebel]]> Karın Kası https://www.karin.gen.tr/karin-kasi.html Wed, 05 Dec 2018 00:40:30 +0000 Karın kası, kalça iskeletini yapan kemiklerin üst kenarlarından başlayıp, yukarıya doğru uzanırlar ve göğüs kafesinin alt kenarlarına tutunarak sonlanan bölümü oluşturmaktadır. Karın kasları, sırt kasları ile birlikte f Karın kası, kalça iskeletini yapan kemiklerin üst kenarlarından başlayıp, yukarıya doğru uzanırlar ve göğüs kafesinin alt kenarlarına tutunarak sonlanan bölümü oluşturmaktadır. Karın kasları, sırt kasları ile birlikte fonksiyonel bir zincir oluştururlar. Birlikte ve aynı zamanda çalışmaya başlayınca bu sayede kalça ve bacaklar sabit kalarak gövde istenen tarafa çevrilebilir.

    Karın kaslarının olduğu bölüm üç ana gruba ayrılmaktadır:

    Karın ön duvarı kasları,

    Musculus rectus abdominis ve musculus pyramidalis adı verilen 2 adet kas kütlesinden oluşmaktadır. Karın ön duvarında bulunan kaslar, birbirlerini üstten örten, yassı ve oldukça geniş yapıdadırlar. Kas liflerinin uzanımları birbirlerinden farklı yönlere doğru olduğu için  çok çeşitli hareket imkanı sağlarlar. Bu kasların görevi,  gövdenin öne doğru eğilmesine veya gövdenin dik durmasına yardımcı olmaktır. Aynı zamanda göğüs kafesini aşağıya doğru çeker ve kalçaya doğru yaklaştırır. 

    Karın yan duvarı kasları,

    Musculus obliquus externus abdominis, musculus obliguus internus abdominis, musculus transversus abdominis adı verilen 3 adet kas kütlesinden oluşmaktadır. Karın yan duvarında bulunan kaslar, aşağıda kalça iskeletinin üst ve yan kenarlarından başlar. Yukarıda yan kenarlarda ise, alt kaburgalardan başlayarak karın ön tarafına doğru uzanırlar. Bu kasların görevi, nefes almada ve nefes vermede önemli rol oynar. Sırt kasları ile birlikte hareket ederek gövdenin sağa ve sola döndürülmesinde çok önemli rolleri oynar.

    Karın arka tarafı kasları,

    Musculus quadratus lumborum adı verilen kas kütlesinden oluşmaktadır.  Dört köşeli, yassı ve geniş bir kastır. Kalça üst kenarı ve kaburgalar arasındaki boşlukta yer alır. Bu kasların görevi, omurgayı  kendi tarafına eğmek ve ayrıca tutunmuş olduğu son kaburgayı aşağıya doğru çekmektir.

    Karın kaslarının geliştirilmesi, güçlendirilmesi için egzersizler uygulanmaktadır. Bu uygulanan egzersizlerdeki amaç, vücuttaki karın kaslarını daha dolgun ve parçalı göstermektir. Dikkat edilmesi gereken en büyük husus vücut kaslarının nerelerinde eksiklikler olduğunu doğru bir şekilde tespit etmek ve o bölgelere hitap eden kasları genişletebilmektir. Oluşturulmak istenen kas kütlesinin şekli kişinin genetiğiyle alakalıdır ve kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Daha iyi gelişmiş karın kasları için düzenli olarak egzersiz yapılması gerekmektedir. Böylelikle bu kasların daha belirgin daha geniş bir hale gelmesi mümkün olacaktır. Bunların yanı sıra doğru beslenmek karın kaslarının gelişimi için çok önemlidir. Çünkü vücuttaki yağın depolanması için salgılanan hormonlar sebebiyle en çok yağ karın bölgesinde bulunmaktadır. Beslenme düzeni bozulduğunda karın kaslarının  üzerinde de ister istemez yağ birikimi oluşmaya başlamaktadır. Bunun için yağ, protein ve karbonhidrat oranına çok dikkat etmek gerekmektedir. 

    Karın Kası

    Karın kaslarını çalıştırmak için uygulanan en etkili egzersizler:

    • Mekik (Crunch): Hareketi yaparken boyun omurlarının zedelenmemesi için eller boyun veya baş arkasına koyarak yapılmamalıdır.
    • Ters Mekik (Reverse Crunch): Hareketi yaparken sırt üstü yatılmalı ve dizler dik açı halinde sabit tutulmalıdır.
    • Bench Leg Raise : Hareketi yaparken sehpa kullanılması gerekmektedir. Sehpa üzerine sırt üstü yatılmalı, eller baş hizasından sehpadan tutulmalı ve vücut dik bir şekilde yukarı kaldırılıp yavaşça aşağı indirilmelidir.
    • Jackknife: Hareketi yaparken karın kaslarına ağırlık verilerek kollar ve bacaklar yukarıda birleştirilmelidir.
    • Barbell Rollout: Hareketi yaparken yüz üstü bir şekilde dizler yere koyulup ayak parmak uçları sabit durmalıdır. Omuz hizasında tutulan bar en ileriye doğru uzatılır ve yavaşça eski konumuna geri gelinir.
    • Knee RaiseHareketi yaparken normal bir bar]]> Karın Bölgesi Yağları Eritme https://www.karin.gen.tr/karin-bolgesi-yaglari-eritme.html Wed, 05 Dec 2018 20:13:22 +0000 Karın bölgesi yağları eritme,  sadece daha güzel görünen bir beden için değil daha sağlıklı olmak için de son derece önemlidir. Karın bölgesindeki aşırı yağlanma kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kanser riskini artırmak Karın bölgesi yağları eritme,  sadece daha güzel görünen bir beden için değil daha sağlıklı olmak için de son derece önemlidir. Karın bölgesindeki aşırı yağlanma kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kanser riskini artırmaktadır. İlerleyen yaşlarda metabolizma yavaşladığı için karın bölgesindeki yağlarından kurtulmak daha da zorlaşmaktadır. Bu yağlanmaların sebebi sadece düzensiz beslenme değildir. Örneğin, günde 6 saatten az ve 8 saatten fazla uyuyan kişilerin karın bölgesindeki yağlanma oranı, düzenli olarak uyuyan diğer kişilere göre daha fazladır. 

     Kadınlarda ve erkeklerde taşıdığı riskler açısından ideal karın bölgesi ölçülerinde farklılıklar bulunmaktadır.

     Erkeklerde (Göbek çevresi) 
     70 -93 cm: Normal 
     94 -101 cm: Risk 
     102 cm ve üzeri: Yüksek riskli 

     Kadınlarda (Bel çevresi)
     60 – 79 cm: Normal 
     80 – 87 cm: Risk 
     88 cm ve üzeri: Yüksek riskli 

     Karın bölgesindeki yağları eritmek için, genellikle herkesin başvurduğu ilk yöntem karın kaslarını çalıştıran egzersizlerdir. Fakat bu egzersizler sadece o bölgedeki kasları çalıştırmaktadır. Kasları kaplayan yağ tabakasına bir etkisi bulunmamaktadır. Yapılan egzersizler düzenli beslenme ile birlikte uygulandığında etkisini göstermektedir. Karın bölgesindeki yağlar eritildikten sonra, karın kaslarında nerelerde eksiklikler olduğunu doğru bir şekilde tespit etmek ve o bölgelere hitap eden kasları genişletebilmektir. 

     Karın bölgesi yağları eritmek için yenilecekler,
     • Kırmızı Biber: İçerdiği  kimyasal bileşenler sayesinde metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeyi artırır ve enerji düzeyini yükseltir. Tüketimden sonraki 20 dakika içerisinde kalori yakımı başlar.
     • Elma: Pektin açısından zenginliği sayesinde hücrelerin yağ çekmesini engeller, yiyeceklerdeki suyun hücreler tarafından emilmesini kolaylaştırır. Böylelikle hücrelerden yağın atılmasını sağlar. 
     • Mercimek: Protein, çözünür lif açısından zenginliği sayesinde metabolizmanın hızlanmasına, kan şekerinin dengelenmesine ve vücudun yağları yakmasına katkıda bulunur.
     • Protein Ağırlıklı Yiyecekler: Metabolizmayı hızlandırarak, karın bölgesinde fazla yağ oluşumunu engeller. Proteinli yiyecekleri sindirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Böylece proteinli yiyecekler daha fazla kalori yakılmasını sağlar.
     • Yulaf: Çözünür lifler bakımından zengindir. Lifler sindirim asitlerinin sistemden atılmasını ve kişinin kendini çok daha uzun süre tok hissetmesini sağlar. 
     • Turpgiller: Yağ yıkımında önemli rolü olan fitokimyasallar adı verilen bileşenler ile doludur. Fitokimyasalların yağ yakma özellikleri sayesinde, bu sebzeler karın yağlarını yakıcı sebzeler olarak kabul edilir. Bu sebzeler lahana, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli ve kara lahanadır.
     • Narenciyeler: C vitamini açısından zenginliği sayesinde metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasını büyük ölçüde hızlandırır. Bunlar portakal, greyfurt, limon, mangodur. Ayrıca muz ve çileğin de karın bölgesindeki yağları yakmaya etkisi bulunmaktadır.
     Ayrıca doğadaki bazı bitkiler de yağ hücrelerini etkileyerek yağ birikiminin önüne geçmektedir. 

     Karın Bölgesi Yağları Eritme
     Karın bölgesi yağları eritmek için  çaylar,
     • Yeşil Çay: Vücut sıcaklığını, dolayısıyla da metabolizmayı hızlandırdığı için yakılan kalori miktarını arttırmaya yardımcı olur.
     • Oolong Çayı: Yağın sindirilmesini kolaylaştırırken karın bölgesinde yağ birikmesine engel olur.
     • Hibiskus Çayı: Vücuttaki karbonhidratların ve nişastanın sindirim sırasında parçalanmasını kolaylaştırır. İdrar söktürücü etkisiyle vücutta bulunan fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar.
     • A]]> Karın https://www.karin.gen.tr/karin.html Thu, 06 Dec 2018 14:28:48 +0000 Karın,  kaburga kemiklerimizden kasıklarımıza kadar olan bölgeye verilen addır. Karın bölgesinin en dış katmanında deri bulunur. Derinin alt kısmında yağ tabakası yer alırken, yağ tabakasının bir alt kısmında ka
      Karın,  kaburga kemiklerimizden kasıklarımıza kadar olan bölgeye verilen addır. Karın bölgesinin en dış katmanında deri bulunur. Derinin alt kısmında yağ tabakası yer alırken, yağ tabakasının bir alt kısmında karın boşluğu ve organları yer alır. Karın iç kısmında karaciğer, dalak, mide, bağırsak, pankreas ve safra kesesi yer alır. Bu nedenle bu bölgede oluşan ağrılar, fiziksel darbeler önemli sebeplere bağlı olarak oluşuyor olabilir. Karın bölgesinde oluşan yağlanma da oldukça riskli bir durumdur. Öyle ki bu yağlanmalar koroner kalp hastalığı riskini çok daha arttırır. Bu yağlanmalar kişide sağlık açısından sıkıntılara sebep olduğu gibi görsel açıdan, fiziksel açıdan ve cinsel açıdan da olumsuzluklara sebep olur. Giyilen kıyafetlerde bu yağlanma iyice göz önüne çıkar ve kişinin istediği gibi giyinememesine sebep olur. Dışarıdan da bu görüntü pek hoş karşılanmayacak ve bazen alay konusu haline gelecektir. 

     Karın eritmek için yapılacaklar,

     Kişi fiziki bozukluklara karşın kendisine karşı olan güvenini kaybedecektir. Fakat bu durumların önlenebilmesi tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Sağlıklı beslenerek ve spor yaparak bu oluşumu önlemeye ya da böyle bir durum varsa ortadan kaldırmayı sağlayabilirsiniz. Karın bölgesi yağlarını eritmek ve hoş olmayan bu görüntüden kurtulmak için yapılabilecek en güzel spor mekik çekmek olacaktır. Düzenli bir şekilde mekik çekerek kısa süre de bu görüntülerden kurtulabilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra sağlıklı beslenmeli aşırı yağ, şeker tüketiminden kaçınmalısınız

     Karın
     Karın bölgesinde meydana gelen sorunlar, 

     Karın bölgesinde oluşan sorunlara bakacak olursak bunların başında karında oluşan ağrılar, sarkmalar, çatlaklar gelir. Bunlara kısaca değinelim.Karın bölgesinde oluşan çatlaklar ve sarkmalar daha çok hamilelik ve sonrası dönemlerde oluşur. Hamilelik döneminde gerek bebeğin büyümesi gerek aminyum sıvısının artmasına bağlı olarak karın git gide büyür. Özellikle hamileliğin son dönemlerine doğru karın büyüdükçe deri gerilir ve incelir. Buna bağlı olarak çatlaklar baş göstermeye başlar. Çatlak oluşumunun en aza indirilmesi için karın bölgesi sürekli olarak nemlendiri kremler, bitkisel yağlar ile nemlendirilmelidir. Bu şekilde gerilmeler oldukça o bölge nemlendirildiğinden çatlama önlenmiş olacaktır. Hamilelik sonrası ise bebeğin alınması ile birlikte o Kocaman katın küçülecek ve o gerilen karın derisi sarkmaya başlayacaktır. Sarkmalar için ise sıkılaştırıcı kremler karın egzersizleri yapmanız gerekecektir. Düzenli bir şekilde bunlar yapılınca herhangi bir stres durumu yaşanmadan sıkı bir vücuda tekrar sahip olacaksınız. Karında oluşan ağrılar ise he bölgede oluşan diğer bir sorundur. Bu ağrıların sebebinin bulunabilmesi ve doğru tanı konulabilmesi için en önemli durum hangi bölgenin ağrıdığının kesin olarak bilinmesidir. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi karın bölgesinde birçok organ bulunur ve bu nedenle hangisinden kaynaklı olduğunu bilmek için ağrının yerinin doğru ifade edilmesi gerekir. Karın ağrısının en çok oluşma nedenleri, gaz sancıları, kabızlık, ishal, bağırsak rahatsızlıkları, gıda zehirlenmeleri, mide rahatsızlıkları, apandisit, böbrek taşları, kan hastalığı, adet dönemleri, bağırsak tıkanması, şeker hastalığı, akciğer rahatsızlıkları, mide delinmesi, kalp krizi, idrar yolu enfeksiyonları, kas gerilmeleri, dış gebelik, kistler sebep olabilir. Bu nedenle bir doktora başvurulmalı ve erkenden gerekli tedavilere başlanmalıdır. Karın ağrılarının oluşmasını önlemek için de yağlı yiyeceklerden kaçının. Bol miktarda su tüketin. Az az sık sık yemek yemeyi tercih edin. Düzenli olarak hareket edin ve gaz yapan yiyeceklerden uzak durun.
     ]]> Karın Bölgesi Eritme https://www.karin.gen.tr/karin-bolgesi-eritme.html Thu, 06 Dec 2018 14:48:59 +0000 Karın Bölgesini Eritme, o kadar da sanıldığı gibi kolay değildir. Bu durum hem erkekler hem de bayanlar için geçerlidir. Karın bölgesinde ki yağlardan kurtulmak hem güzel görünmek hem de sağlık açısından oldukça öne Karın Bölgesini Eritme, o kadar da sanıldığı gibi kolay değildir. Bu durum hem erkekler hem de bayanlar için geçerlidir. Karın bölgesinde ki yağlardan kurtulmak hem güzel görünmek hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Sağlık açısından öneminin büyük olmasının sebebi karın bölgesinde bulunan yağlar, organları sarar ve bunun sonucunda da kalp hastalığı ve diyabetin ortaya çıkmasına sebep olur.  Karın yağlarını eritmek için yapılan egzersizler ve hareketlerin yağları eritmesi açısından hiç bir etkisi yoktur. Çünkü daha çok yapılan egzersizler karın bölgesinin kaslarını çalıştırır. Karın bölgesini kaplamış olan yağ tabakasına  bir etkisi bulunmaz. 

     Karın Bölgesini Eritmek İçin Yapılacaklar,

     Şekerden Vazgeçin,  yediğiniz yiyeceklere ve içeceklere atacağınız her şeker vücudunuza eklenen bir yağ olarak düşünüp şekeri hayatınızdan olabildiğince çıkarmaya çalışın.  Vücudunuzun sebze ve meyveler de bulunan şeker haricinde başka bir şekere ihtiyacı yoktur. 

     Ambalajlı Olan İçecekler Tüketmeyin, özellikle marketler de gördüğünüz ve ambalajların üzerinde "% 100 Doğal" yazan ürünler öyle göründüğü kadar masum değil sonradan şeker ilave edilmiş ürünlerdir. Kola ve diğer gazlı içeceklerin ise ne kadar şekerli olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Bir bardak kolanın içinde on adet küp şeker  olduğu bir gerçektir. Eğer ki karın bölgesinde ki yağları eritmek istiyor iseniz bu tür içeceklerden olabildiğince uzak durmanız gerekir.

     Daha Çok Protein Tüketin, kilo vermek isteyen kişiler protein tüketimine daha fazla özen göstermesi gerekir. Bunun nedeni ise tokluk hissini uzun süre sağlaması ve günde ortalama olarak 440 kalori  daha az almasına yardımcı olur. Aynı zamanda protein tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı için  günde ortalama olarak 80-100 kalori daha fazla yakılmasına yardımcı olur. Karın bölgesinde ki yağları eritmek istiyorsanız karbonhidratlı beslenmeyi iyice azaltıp protein ağırlıklı beslenmeniz atacağınız en önemli  adım olacaktır..  Protein yönünden zengin olan yiyecekler yumurta,  balık ve diğer deniz ürünleri, az yağlı olan kırmızı et, kümes hayvanları yani beyaz et grubu ve süt ürünleridir. Bu tarz ürünleri fazla tüketerek karın bölgesinde ki yağlardan kurtulabilirsiniz.

     Karın Bölgesi Eritme
     Karbonhidratı Olabildiğince Az Tüketin,   tükettiğiniz karbonhidratı kontrollü bir şekilde tüketir iseniz daha kolay kilo verirsiniz. Karbonhidrat tüketimini azalttığınız için iştahınız da azalır ve  böylece karın bölgesinde ki  fazla yağlarınızdan kurtulmanız daha kolay olur.

     Besin Lifi Tüketimini Arttırın, bazı bitkilerin sindirilmeyen kısımları olan lif gıdaların mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatır ve besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesine zaman yaratır. Bu sayede sindirim süreci yavaşlar ve tokluk hissi uzun süre devam eder.  Bunun sonucunda da karın bölgesinde ve diğer şikayetçi olduğunuz bölgelerde ki yağların erimesine yardımcı olur. 

     Daha Çok Hareket Edin, sadece karın bölgesini çalıştıran hareketleri yapmak yerine tüm vücut kaslarını harekete geçiren egzersiz ve hareketleri tercih edin. Bunun için açık havada yapacağınız yürüyüşler, yüzmek gibi bunları tercih edebilirsiniz. Eğer ki spor salonuna gidiyor iseniz de orada bulunan hocanın hazırlayacağı programa uyarak karın bölgesi yağlarından ve  diğer sorunlu olan bölgelerde ki yağlardan kurtulabilirsiniz.

     Salatalarınızda Sirke Kullanmaya Özen Gösterin,  sirkenin kilo verme konusunda yardımcı olduğu araştırmalar sayesinde kanıtlanmıştır. Japonya' da yapılan bir araştırmaya göre günde ortalama olarak bir veya iki yemek kaşığı sirke kullanımı vücudun fazla yağ oranını azaltıyor. Sirkenin bir diğer faydası ise yemeklerden sonra yaşanan kan şekeri dalgalanmasını da düzene]]> Gebelikte Karın https://www.karin.gen.tr/gebelikte-karin.html Fri, 07 Dec 2018 09:24:37 +0000 Gebelikte karın, bölgesi hamilelik süresince en çok değişiklik gösteren bölge arasında yer alır. Karın bölgesi gebeliğin son zamanlarına doğru aşırı büyüklükler meydana gelir. Karın büyüme başlayınca hamile olan kiş Gebelikte karın, bölgesi hamilelik süresince en çok değişiklik gösteren bölge arasında yer alır. Karın bölgesi gebeliğin son zamanlarına doğru aşırı büyüklükler meydana gelir. Karın büyüme başlayınca hamile olan kişinin karın bölgelerinde ilerleyen haftalara göre büyümeler gözlenir. 

     Gebelikte karın büyümesinde rahimin etkisi,

     Gebelik süresince karın büyüklüğünü sağlayan temel faktörlerin arasında rahim büyüklüğü yer almaktadır. Hamilelik öncesinde armut şeklinde 100 gram civarında olan rahim, bebekle ile birlikte günden güne büyümesiyle değişiklik gösterir. Rahim gölgesi leğen kemiklerinin arasında yerleştirilmiş durumda olup, karın üzerinde kendini belli etmez. Büyümesi ile birlikte rahim kasıktaki tüy çizgi civarına yükselir ve yaklaşık olarak on ikinci hafta sonunda ise leğen kemiklerinin üzerinde durmaya başlar. Gebeliğin ilk üç aylık dönemlerinde karın büyümesine bağlı olmadığı için 3 ay sonunda leğen kemiği dışına çıkan rahim kendini belli etmeye başlar. 

     Gebelikte karın büyüklüğünün bebek üzerinde etkisi,

     Gebelikte karın bölgesi fark edilmeye başlandığı zamanlarda diğer hamilelerde olduğu gibi bayanlar arasında karın büyüklüğüne bakılarak çocuğun daha tombul yada daha gelişkin olması hakkında yorumlar yapılır. Ancak hamilelikte karın büyümesi ile bebeğin büyümesi arasında bir orantı yoktur. Karını büyük olup bebek küçük olabilir veya karın bölgesi küçük olup bebek gelişkin olabilir. Hamile kadınların karnında oluşan değişiklikler genel yapıda kendini belli eder, gebeliğin öncesinde zayıf olan bayanların karın duvarlarında ve karın bölgesindeki cildin alt tabakası ince olduğundan dolayı karın büyümesi erken dönemde belli olur.

     Gebelik öncesi kiloların karın bölgesinde farkı,

     İri yapılı kişilerde ise geniş kalça ve karın bölgesi bulunduğu için karnın genişlemesi ve hamileliğin belirginliği daha uzun zaman alabilir. Yapılan araştırmalara göre şişman kadınlarda ise gebeliğin olduğu anlaşılmayabilir.

     Gebelikte karında tepe noktası,

     Gebeliğin durumunu değerlendirmede önemli kriterlerden birisi ise rahimde bulunan tepe noktasının karın içerisinde bulunduğu durumdur. Rahimde bulunan tepe noktası 25 inci haftalarda göbek deliği içindeyken,  hamileliğin ilerlemesiyle birlikte karın içerisinde yüksekliği ile bu bölümde yükseklik görülür. Bebeğin büyümesi ve gelişmesi ile birlikte hamile kişinin karın bölgesinde birçok değişiklikler gözlenir. Hamilelik sonrasında kadınların aşırı kilo almaları sebebiyle karın bölgelerinde büyüklük ve normal şeklinden farklı durumlar gözlenir. Gebeleri karın adalelerinin ve karın cilt altı yağ tabakasındaki değişiklik daha önce doğum yapıp yapmadığına göre değişebilir. 

     Gebelikte Karın
     Gebelikte karında bulunan sıvı,

     Karın bölgesinde amniyon sıvısının miktarına göre karın bölgesinde değişiklikler gözlenir. Bu değişiklikler ile anne adayının karnında yırtıklar ve çatlaklıkları meydana gelir. Ayrıca ikiz gebelik veya daha fazla gebelik esnasında karın bölgesindeki büyüklük daha fazla olacağından dolayı o kısımdaki kasların genleşmesi daha fazla olur. Gebeliğin karında yarattığı değişikliklerin arasındaki çatlaklar, deride yırtılma gibi kendini belli edebilir. Bu çatlakların sebepleri arasında genetik yapı durumu büyük etkendir. Kilolara bağlı çatlak oluşumunda alınacak en önemli yöntem su tüketimidir. 

     Gebelikteki karında çatlak etkisi,

     Gebelik esnasında tüketilen sıvı miktarı çatlak oluşumunu azaltmaktadır. Ayrıca uygulanan losyon ve kremler karındaki çatlakların azaltılması, yani derinin esneklik kazanması sağlanır. Karnın gerilmesi sonucunda oluşan göbek deliğinin gerilmesi ile anne adayı kendini zor durumda hissedebi]]> Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karin.gen.tr/karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 16:39:25 +0000 Karın Ağrısı Nasıl Olur, Karın ağrısı çoğu insanlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Karın ağrısı tedavisinden önce ilk olarak karın ağrısına sebep olan durumları tespit edip ortadan kaldırmaya çalışmaktır Karın Ağrısı Nasıl Olur, Karın ağrısı çoğu insanlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Karın ağrısı tedavisinden önce ilk olarak karın ağrısına sebep olan durumları tespit edip ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Karın ağrısına en çok sebep olan durum kişinin ayağından soğuk almasıdır, mide veya bağırsakları üşütmek, bozuk olan gıdaların yenmesi ile midenin bozulması,  sindirimi çok zor olan hamurlu veya fast food yiyecekler tüketmek,  midede önceden var olan ülser,  gastrit veya reflü rahatsızlıkların olması. Karın ağrısı şikayetiniz bir kaç gün içerisinde geçmez ise hemen bir doktora görünmenizde fayda olur. Çünkü bu durum kronik olabilir. Ancak basit üşütmeden dolayı bir mide veya karın ağrısı ise evde yapabileceğiniz kolay  bitkisel tedaviler ile bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Bitkisel yollar ile mide veya karın ağrısını tamamen geçirmek veya hafifletmek mümkün olabilir. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki her hastalıkta olduğu gibi bunda da öncelik olarak bir doktora danışmakta fayda vardır. Eğer ki ciddi bir sorundan kaynaklı bir karın ağrısı ise evde yapılabilecek basit bitkisel tedaviler ile çözüm bulamazsınız. 

     Karın Ağrısına Ne İyi Gelir
     Karın Ağrısına Ne İyi Gelir 

      Karın ağrısına aşağıdaki yöntemler iyi gelmektedir. Bunlar; 
     • Bir tutam kuru veya yaş naneyi porselen bir demlik içerisine alın ardından bir tane limonu iyice yıkayın ve kabukları ile birlikte küçük parçalara ayırın ve iki su bardağı su ile kaynatın ve süzerek için. 
     • Portakal kabukları ve rezeneyi aynı miktarlar da olmak üzere bir demlik içerisine alın ve kaynatın sonra süzerek için. 
     • 100 gr kadar çörek otunu bir kilo bal ile iyice karıştırın ve karın olduğu zaman aç karnına bir yemek kaşığı yenir.
     • Eğer ki çocuğun karın ağrısı var ise biberiye yağı ve kekik yağını çocuğun göbeğine veya ayak altına sürebilirsiniz. Yetişkinler de ise bir fincan su içerisine onar damla biberiye yağı ve kekik yağı damlatılır içilir. 
     • Bebeklerin karın ağrısı olunca da bir miktar tatlı badem içi havanda dövülür ve süt ile karıştırılarak içilir. 
     • Karın ağrısı olduğu durumlarda bir su bardağı kaynar suyun içerisine acı pelin bir tutam atılır ve aç karnına yavaş yavaş içilir. 
     • Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir adet kabuk tarçın atılarak biraz demlenir ve içilir. Fayda görmeniz için günde üç öğün düzenli olarak içmeniz gerekir.
     • Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine biraz anason eklenir ve demlenmesi beklenir. Günde üç öğün düzenli olarak içmeniz gerekir.  
     • Bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı kadar şahtere eklenir  biraz demlenmesi için beklenir. Sonra süzülür ve düzenli olarak günde üç öğün olmak üzere bir su bardağı içilir.
     • Bir su bardağı kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı kadar raziyane katılıp belli bir süre demlenmesi için beklenir ve ardından süzülerek içilir. Günde üç defa düzenli olarak içer iseniz faydasını görürsünüz. 
     • Beş bardak suyun içerisine bir adet çam kozalağı atın ve kaynatın. Günde üç öğün birer çay fincanı için. 
     • Bir litre üzüm sirkesinin içerisine kaynatılıp posası alınmış anason ve yarım kahve fincanı dövülmüş ve yakılmış bir yemek kaşığı şap ilave edilir ve iyice karıştırılır. Temiz bir tülbentin içine bu karışım alınır ve  ağrı çekilen karın bağlanır bu şekilde beklenir. 
     • Havanda dövülmüş ve toz haline getirilmiş bir çay kaşığı çörek otu bal ile karıştırılır ve yenilir. 
     • Bir çay fincanı kaynar suyun içerisine bir tutam papatya katılır ve demlenmesi için beklenir. Günde üç öğün içilir bu şekilde  karın ağrısı hafifler.
     • Bir çay kaşığı toz haline getirilmiş tarhun tohumu bal ile karıştırılarak yenilir. 
     • Bir adet kuru soğan rendelenir ve suyu çıkarılır. Bir su bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı soğan suyu eklenir ve içilir
     • Karın üzerine iki kat havlu koyulur ve kızgın ütü ge]]> İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karin.gen.tr/ishal-ve-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 23:36:23 +0000 İshal ve karın ağrısı, birçok kişinin rastladığı bir durumdur. Karın ağrısı ve ishalin olma nedenleri farklıdır. Karın ağrısının olma nedeni mide, bağırsak ya da başka bir organın rahatsızlığından kaynaklanab İshal ve karın ağrısı, birçok kişinin rastladığı bir durumdur. Karın ağrısı ve ishalin olma nedenleri farklıdır. Karın ağrısının olma nedeni mide, bağırsak ya da başka bir organın rahatsızlığından kaynaklanabilir. Karın ağrısı bazende pisikolojik nedenlerden kaynaklanır. Karın ağrısını yanında ishalde görülebilir.

     İshalin olmanın başlıca nedenleri,

     Hijyenik koşulların temiz olmaması, yediğimiz içdiğimiz gıda maddelerinin içerisinde zararlı maddeler bulunması, ishalle yol açar. Bu yediğimiz zararlı maddeler bakteriye yol açar. Mide yada bağırsakta oluşan bakteride karın ağrısı ve ishal eder. 
     İshal genellikle hijyen koşullarının az olmasından kaynaklanır. İshal yetişkinlere göre, çocuklarda daha çok görülür. Karın ağısı ve ishal gibi durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir. Eğer karın ağrını ve ishaliniz fazla şiddetli değil ise evde bir kaç kür uygulayarak geçirmek mümkündür.

     Karın ağrısı ve ishale iyi gelen bitkiler

     Çay ile yoğurt: Bir kese yoğurdun içine, havanda iyice dövülmüş bir tatlı kaşığı kuru çayı katarak, gün içerisinde tüketebilirsiniz. Bu karışımı yapıp yediğiniz zaman ishalin geçdiğini göreceksiniz.

     Portakal kabuğu: Bir tane portakal kabuğunu, bir miktar rezene ile bir su bardağı suyun içinde kaynatarak için. Eğer tadı hoşunuza gitmedi ise bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp içebilirsiniz. Karın ağrınıza çok iyi gelecektir.

     İshal Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir
     Çörek otu: Bir çorba kaşığı dövülmüş çörek otunu, iki su bardağı bal ile karıştırarak yiyin. Bu karışımı karnınız ağrıdığı zaman aç karnına tüketebilirsiniz.

     Papatya: 10 tane papatyayı, iki su bardağı suyun içinde kaynatın. Sonra beş dakika demlenmeye bırakın ve için. İshale çok iyi gelecektir. Bu karışımı günde üç defa aç karnına bir çay bardağı içebilirsiniz.

     Ayrıca ishale, haşlanmış patates, muz ve elma da çok iyi geliyor. Karın ağrısınada sıcak su torbası korsanız o da karın ağrınızı kesmeye yardımcı olur.
     ]]> Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.karin.gen.tr/adetliyken-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 08 Dec 2018 13:30:54 +0000 Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir: Bir çok  kadın adet sancısı yaşamaktadır fakat bazı kadınlarda adet sancıları aşırı şiddetli olabilmekte ve bu sancılar nedeni ile günlük işleri yapmak bile bir sorun haline dön Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir: Bir çok  kadın adet sancısı yaşamaktadır fakat bazı kadınlarda adet sancıları aşırı şiddetli olabilmekte ve bu sancılar nedeni ile günlük işleri yapmak bile bir sorun haline dönüşebilmektedir. Adet sancıları birincil adet sancıları ve ikincil adet sancıları olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil adet sancıları herhangi bir sağlık problemine bağlı olmaksızın, adet dönemi öncesinde ve sırasında yaşanan ağrıların yaşanmasıdır. Bu tip ağrılar adet görmeye başladıktan sonra ortaya çıkarak yaşam boyu devam etmektedir. İkincil adet sancıları ise, normalde hafif ve orta dereceli adet sancısı yaşayan bayanlarda bir takım hastalıklar nedeni ile sancıların artması durumudur. Bir sağlık sorununa bağlı olmayan adet sancıları için bu dönemde bazı bitki çayları kullanmak ve evde uygulanabilecek yöntemler ile sancıları hafifletmek mümkündür. Adet görmeye başlanılan  zamandan bu yana, şiddetli adet sancıları ile mücadele ediliyor ise bazı teknikler ile bu sancıların hafiflemesi sağlanabilmektedir. 

     Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir: Öncelikle ağrıların sebebini bulmak için bir kadın doğum doktoruna başvurmak gereklidir. Adet sancısının altında yatan sebepler araştırılmalı herhangi bir sağlık problemi var ise düzeltilmeli ve tedavi yoluna gidilmelidir. Bunun yanı sıra özellikle birincil adet sancısı yaşayanlar için kişinin yapabileceği  bir takım önlemler ve ağrıya iyi gelecek yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanması durumunda adet ağrısı önlenebilmekte, adet dönemleri rahat bir şekilde geçmektedir. Bu yöntemler arasında sıcak havlu uygulaması en basit uygulanacak yöntemler arasındadır. Havluyu ısıtarak alt karın bölgesine konulduğunda ısıyla birlikte kasılmalar ve sancılar hafifleme gösterecektir. Yine bu bölgeyi gün içinde sıcak tutmak da iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Öğünleri hafif tutarak azar azar sık sık yemek faydalı olur. Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçları ile dairesel hareketlerle masaj yapmakta bir diğer yöntemdir. Koltuğa oturduğunuzda ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatmak ve sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş almak sancınızı hafifleteceği gibi, sizi de rahatlatacaktır. Hafif bir yürüyüş, düzenli egzersiz ve fazla kilolardan kurtulmakta adet sancılarını azalttığı bilinmektedir. Sıcak içecekler, özellikle bitki çayları adet sancısına iyi gelen yöntemler arasındadır. Adet ağrısına iyi gelen bitkiler arasında;
     • Kara Alıç
     • Ahududu
     • Yaban Mersini
     • Zencefil
     • Kava Kava
     • Çilek
     • Civan Perçemidir.
     ]]>
     Yan Karın Eritme https://www.karin.gen.tr/yan-karin-eritme.html Sun, 09 Dec 2018 02:19:02 +0000 Yan Karın Eritme, karın bölgenizin yan kısımlarında meydana gelen yağ birikimleri oldukça sinir bozucu ve rahatsızlık veren bir görünümdür. Özellikle yan bölgedeki yağlar kişi düzensiz ve dengesiz bir şekilde beslenme süre Yan Karın Eritme, karın bölgenizin yan kısımlarında meydana gelen yağ birikimleri oldukça sinir bozucu ve rahatsızlık veren bir görünümdür. Özellikle yan bölgedeki yağlar kişi düzensiz ve dengesiz bir şekilde beslenme süreci geçiriyor ise yan yağlar oldukça hızlı bir şekilde büyüme gösterir ve sonuç olarak bel simidi oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Hatta göbekteki yağların birleşmesi ile karın bölgesindeki yağları eritme işi de iyice zorlaşmaktadır. Bu durumu engellemek için hemen müdahale edilip karın bölgenizin yan kısımlarında ortaya çıkan kötü görünümü yan karın eritme egzersizleri yaparak kısa süre içerisinde formunuza kavuşabilirsiniz. Yan karın eritme hareketlerini isterseniz evde isteseniz spor salonunda çalışarak uygulayabilirsiniz. İlk önce yan karın eritme uygulamasına başlamadan önce mutlaka kişinin hem düzenli hem de dengeli olarak bir beslenme sistemi düzenlemesi gerekmektedir. Mesela gün içerisinde tüketeceği yağ ve karbonhidrat miktarını dengeli olarak ayarlamaya özen göstermelidir. Özellikle akşamları kalorisi düşük olan yiyecekleri tercih etmeli hatta protein barındıran yiyecekleri tüketmeye özen göstermelidir. Kişinin düzenli ve sağlıklı beslenmesi kilo vermesine yardımcı olduğu kadar formda kalmasında da büyük rol oynamaktadır. Ancak önemli olan husus ise beslenme düzeninin mutlaka doğru bir şekilde planlanmasıdır.

     Yan Karın Eritme Dirsek Dize Hareketi, 

     Yan yağlar ile yan karın bölgesindeki meydana gelen yağlar açısından oldukça faydalı ve etkili olan bir egzersiz hareketidir. Dirsek dize hareketini yapmaya başladığınız zaman yandaki karın kaslarını daha fazla hissedecek ve istenmeyen bir yanma hissi meydana gelecektir. Düz bir zemine sırt üstü uzanın her iki kolunuzu başınızın arkasından elleriniz ile birlikte birleştirin. Bu arada tek bacağınızı dizinizden bükün, daha sonra karnınıza doğru çekin. Bu pozisyonda mutlaka karnınıza yoğun bakı uygulayarak sıkın, belde kalan boşluğunuzu bu şekilde doldurarak kapatın. Bu egzersiz hareketini yaparken kesinlikle boynunuz yada ellerinizden itmeyin, çünkü sakatlanma riski yüksektir. Karnınızdan güç alarak gövde kısmınızı yukarıya gelecek şekilde kaldırın. Bu sırada sol dizinizi karnınıza doğru çektiyseniz sağ dirseğinizi değdirmeye çalışın. Bu egzersizin amacı dirseğinizin bükülü olan bacağınıza değmesi değildir. Önemli olan gövdenin yükselerek hareketi kolaylıkla yapmasıdır. Sonra bu hareketi diğer bacağınız ve dirseğiniz ile tekrarlayın.

     Yan Karın Eritme
     Yan Karın Eritme Dağa Tırmanma Hareketi, 

     Bu hareket hem karın bölgesinin yağlarını hem de yan karın yağlarını eritmek için en çok etkili olan hareketlerden birisidir. Hatta göğüs kasları ile omuzları da çalıştırmasından dolayı etkili kardiyo hareketidir. Dağa tırmanma hareketi bütün vücudun hareket etmesini sağlar ve tempo içerisinde yapılmasından dolayı kişi nefes nefese kalır ve kalp hızı ise oldukça yükselir ve daha çok yağ yakılmasında etkili olur. İlk önce aynı şınav çekecekmiş gibi pozisyon alın, kalça ve beli düz duruma getirin. Bu egzersiz hareketini yaparken özellikle karın bölgenizi sıkı tutmaya çalışın. Bacağınızın tekini göğsünüze doğru çekerek yaklaştırın. Bir saniye kadar nefes aldıktan hemen sonra zaman kaybetmeden diğer bacağınız ile aynı hareketi uygulayın. Bu şekilde yavaştan hızlıya doğru ilerleyerek temponuzu arttırın. Ancak kendinizi aşırı zorlamayın, çünkü kalp atışlarınız da hızlanma söz konusu olacaktır. 

     Yan Karın Eritme Topuğa Dokunma Hareketi, 

     Bu hareket size kolay gelebilir, ancak yan karın yağlarını eritme konusunda oldukça etkili olan bir harekettir. Bütün karın kaslarının çalışmasını sağlayan bu hareket çoğunlukla yan karın kaslarının çalışmasında etkili olduğu için yağlanmaları kısa sürede eritmede çok yardımcı olacaktır. Düz bir zeminin üzerine sırt üstü yere uzanın ve tek bacağınız kendin]]>